Սաուդյան Արաբիայի ապագա թագավորն ասել է, թե Իսրայելի հետ երբ խաղաղություն կհաստատվի
Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մոհամեդ բին Սալման էլ Սաուդը Իսրայելի հետ հաշտության ճանապարհին միակ խոչընդոտը համարում է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մենք ընդհանուր թշնամի ունենք, և կարծում եմ՝ տնտեսական համագործակցության համար ևս շատ պոտենցիալ ոլորտներ ունենք»,-հայտարարել է գահաժառանգը ամերիկյան Time պարբերականի հետ հարցազրույցում։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Էր Ռիադը չի կարող Երուսաղեմի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունենալ այնքան ժամանակ, մինչև իսրայելցիները չհաշտվեն պաղեստինցիների հետ։
«Մենք Իսրայելի հետ չենք կարող բարեկամական հարաբերություններ ունենալ՝ մինչև պաղեստինցիների հետ խաղաղության հարցը լուծում չստանա, քանի որ երկու ժողովուրդներն էլ կյանքի և համակեցության իրավունք ունեն։ Իհարկե, հաջորդ օրը, երբ նման բան տեղի կունենա, մենք Իսրայելի հետ լավ հարաբերություններ կհաստատենք»,-հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի ապագա թագավորը։

Саудовский кронпринц о примирении с Израилем
Наследный принц Саудовской Аравии Мохаммед бин Салман Аль Сауд признал палестино-израильский конфликт единственной преградой на пути к официальному примирению с Израилем. Об этом он сказал в интервью американскому Time.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 апреля, АРЦАХПРЕСС - "У нас общий враг, и, похоже, у нас имеется много потенциальных областей для экономического сотрудничества", - заявил кронпринц.
Ссылаясь на haqqin.az, Мохаммед бин Салман Аль Сауд в очередной раз напомнил, что Эр-Рияд не сможет сблизиться с Иерусалимом до тех пор, пока израильтяне не помирятся с палестинцами.
"У нас не может быть отношений с Израилем до решения мирного вопроса с палестинцами, потому что оба эти народа имеют право на жизнь и сосуществование. Безусловно, на следующий день после того, как это случится, у нас будут хорошие отношения с Израилем. От этого все только выиграют", - заверил будущий саудовский король.