Բելառուսում Իսրայելի դեսպանատանը՝ Լապշինի գործի մասին. կսպասենք հետագա ցուցումների
Բելառուսում Իսրայելի դեսպանատանը հրաժարվել են մեկնաբանել բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու մասին Գերագույն դատարանի որոշումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS.am–ի  հետ զրույցում Մինսկում Իսրայելի փոխդեսպան Յուլյա Ռաչինսկի–Սպիվակովը նշեց, որ դեսպանատունը չի մեկնաբանում դատարանի որոշումը։ Միաժամանակ նա նշել է, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունն արել է հնարավոր ամեն բան Լապշինին խորհրդատվական օգնություն ցուցաբերելու համար։ «Ցավոք, կան շրջանակներ, որոնք սահմանափակում են մեր գործունեությունը։ Ամբողջ տեղեկությունը փոխանցվում է Իսրայել, որտեղից էլ կսպասենք հետագա ցուցումների»,– նշեց դեսպանատան ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ հայտնել էին, որ Բելառուսի Գերագույն դատարանը փետրվարի 7-ի նիստում մերժել է Ալեկսանդր Լապշինի գործով բողոքը։
Լապշինի եւ նրա փաստաբանների բողոքը դատարան էր ներկայացվել փետրվարի 6-ին։ Բելառուսի Գերագույն դատարանին բառացիորեն մի քանի ժամ է պետք եղել վճիռ կայացնելու համար, ինչը վկայում է դատարանի կողմնակալ վերաբերմունքի մասին։
Ռուսաստանի եւ Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել է 2016-ի դեկտեմբերին Մինսկում՝ Ադրբեջանի պահանջով, որտեղ նա ներառված է «սեւ ցուցակում» ԼՂՀ այցելության համար։
Նման անձանց մուտքն Ադրբեջան արգելվում է, Լապշինը, սակայն, 2015-ին Վրաստանի տարածքով եւ Ուկրաինայի քաղաքացու անձնագրով մտել էր Ադրբեջան այն բանի շնորհիվ, որ նրա անվան գրության մեջ տառի տարբերություն կա։ Ուկրաինական անձնագրում գրված է «Օլեկսանդր»։ Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարել՝ «Պետական սահմանի մասին» օրենքը խախտելու համար:
Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել՝ «Պետական սահմանն ապօրինի հատելու» եւ երկրի ներգաղթի օրենսդրությունը խախտելու համար։

Посольство Израиля о деле Лапшина: Будем ожидать дальнейших указаний
В посольстве Израиля в Беларуси отказались комментировать решение Верховного суда по вопросу экстрадиции блогера Александра Лапшина.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am  заместитель главы дипломатической миссии Израиля в Беларуси Юлия Рачински-Спиваков отметила, что «посольство не комментирует решения суда». Вместе с тем, она подчеркнула, что  дипломатическое представительство сделало все возможное для оказания Лапшину консульской помощи. «К сожалению, есть рамки, ограничивающие нашу деятельность. Вся информация передается в Израиль, откуда будем ждать дальнейших указаний», - отметила представитель посольства.
Как сообщалось ранее, сегодня Верховный суд Беларуси подтвердил решение прокуратуры об экстрадиции Александра Лапшина в Азербайджан.
Гражданин РФ, Израиля и еще ряда стран, Александр Лапшин был задержан в середине декабря в Минске по запросу Азербайджана, где он включен в «черный список» за посещение без согласования с азербайджанскими властями Нагорно-Карабахской Республики. Таким лицам запрещен въезд в Азербайджан. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени «Александр» («Олександр»). После этого Азербайджан объявил блогера в международный розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кодекса страны.
По мнению экспертов и правозащитников, дело Александра Лапшина может стать ужасным прецедентом, ограничивающим свободу слова для иностранцев и свободу передвижения граждан Армении.