Սիրիայում պատերազմը շուտ չի ավարտվի. Կարմիր խաչի նախագահ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Փիթեր Մաուրերը հոռետեսորեն է գնահատում Սիրիայում խաղաղության ուղիներ գտնելու հեռանկարները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս տեսակետը նա հայտնել է հունիսի 12-ին SonntagsBlick շվեյցարական թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«Դինամիկան ընդհանուր առմամբ ցույց չի տալիս, որ պատերազմը կարող է շուտ ավարտվել»,- նշել է նա ուշադրություն դարձնելով Ժնեւի բանակցությունների դժվարին ընթացքի վրա: ԿԽՄԿ-ի նախագահի կարծիքով՝ փետրվարի 27-ից Սիրիայում գործող հրադադարի ռեժիմը միայն մասնակի արդյունք է տվել: «Այդ հրադադարը բնավ էլ այդպիսին չի եղել: Ես այն գնահատում եմ որպես մարտական գործողությունների մասնակի դադարեցում»,- ընդգծել է նա:
Մաուրերի խոսքով՝ այդ ռեժիմի ուժի մեջ մտնելը հույս ներշնչեց սիրիացիներին, սակայն «անհրաժեշտ է այլ որակի հրադադար եւ հաշտության բանակցություններ»: Ինչպես ընդգծել է Կարմիր խաչի նախագահը, իր կազմակերպությունը մեծ դժվարությունների է բախվում Սիրիայում հումանիտար գործողություններ իրականացնելիս: «Երկրի ենթակառուցվածքը խիստ տուժել է: Դա է հավանաբար այն պատճառներից մեկը, թե ինչու սիրիական հակամարտությունը բերեց բնակչության այդչափ մեծ տեղահանման»,- ասել է Փիթեր Մաուրերը:
Միջսիրիական բանակցությունների նախորդ փուլը տեղի է ունեցել Ժնեւում ապրիլին: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հունիսի 9-ին հայտարարել է, որ Ժնեւում միջսիրիական բանակցությունների հերթական փուլի անցկացման ժամանակը դեռ չի եկել: «Սիրիայի շուրջ բանակցությունների երրորդ փուլի ժամանակը դեռ չի եկել»,- ասել է Պան Գի Մունը՝ ընդգծելով, որ ինքն այդ հարցում համերաշխ է Սիրիայի խնդրով իր հատուկ դեպանորդ Ստաֆան դե Միստուրայի հետ: «Մենք չենք ցանկանում բանակցություններ անցկացնել հանուն միայն բանակցությունների»,- նշել է գլխավոր քարտուղարը:
Դրա հետ մեկտեղ Պան Գի Մունը հայտարարել է մինչեւ օգոստոսի սկիզբը՝ Սիրիայի աջակցման միջազգային խմբի համանախագահների կողմից սահմանված ժամկետը, կոնսուլտացիաների նոր փուլի անկցացումն ապահովելու անհրաժեշտությունը: «Մինչ այդ մենք պետք է առնվազն սկսենք լուրջ համաձայնագրի մշակումը»,- ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Красного Креста: война в Сирии быстро не закончится
Президент Международного Комитета Красного Креста (МККК) Питер Маурер пессимистично оценивает перспективы быстрого нахождения пути к миру в Сирии. Такую точку зрения он высказал в опубликованном в воскресенье интервью швейцарской газете SonntagsBlick.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 13 АРЦАХПРЕСС - "Динамика в целом не указывает на то, война могла бы скоро завершиться", - отметил он, обратив внимание на трудное продвижение мирных переговоров в Женеве. По мнению президента МККК, действующий с 27 февраля в Сирии режим прекращения огня привел лишь к частичному результату. "Это прекращение огня таковым вовсе не было. Я расцениваю его как частичную приостановку боевых действий", - подчеркнул он,сообщает Тасс.
По словам Маурера, вступление в силу этого режима вселило надежду в сирийцев, однако "необходимо перемирие и переговоры о мире другого качества". Как подчеркнул президент Красного Креста, его организация сталкивается с большими трудностями при проведении гуманитарной операции в Сирии. "Инфраструктура страны сильно пострадала. Это, вероятно, одна из причин, почему сирийский конфликт привел к столь большому перемещению населения", - констатировал Питер Маурер.
Предыдущий раунд межсирийских переговоров проходил в Женеве в апреле. Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун заявил 9 июня, что время для проведения следующего раунда пока не пришло. "Мы не хотим проводить переговоры лишь ради переговоров", - пояснил он.
Вместе с тем Пан Ги Мун заявил о необходимости успеть с проведением нового раунда к началу августа - сроку, установленному сопредседателями Международной группы поддержки Сирии. "К тому времени мы должны по крайней мере начать (разрабатывать) серьезное соглашение", - сказал генсек.