«Ապրելու Արցախ». Սոֆյա Սարգսյան
«Ապրելու Արցախ» նախագծի շրջանակներում «Արցախպրես»-ի հյուրը «ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ» քաղաքային թերթի գլխավոր խմբագիր, մանկավարժ, արձակագիր և բանաստեղծուհի Սոֆյա Սարգսյանն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մեր զրուցակիցն իր դերը՝ հերոսական Արցախի ապագայի կերտման գործում, համարում է ուժերի սահմանում այդ սուրբ գործին նպաստելն ու արցախցու անբեկանելի ճշմարտության, լինելիության գաղափարն աշխարհի՝ խուլ ու համր հանրությանը հասցնելը:
«Հայրենանվեր գործունեության օրինակելի դրվագներ ստեղծում է Արցախում ապրող և արարող ամեն ոք, քանզի իր գործունեությամբ նպաստում է վիրավոր Արցախի պետականաշինության և վերակերտման վեհ գործին: Ինչ վերաբերում է իմ գործունեությանը, փաստեմ, որ 21 տարի է, ինչ լրագրության ոլորտում ձգտում եմ անել հնարավորը՝ պետականաշինության ոչ դյուրին գործընթացի իրողությունները հանրության լայն շրջանակներին հաղորդելու համար: Ասել է, թե իմ ղեկավարած խմբագրակազմի հետ համատեղ՝ թերթի ընձեռած հնարավորության սահմաններում, տարեգրություն ենք կերտում սերունդների համար: Իսկ ներկայում տեղեկացնում ենք արցախյան, մայրաքաղաքային ուշագրավ դրվագները, ձեռքբերումներն ու թերացումները: Վասն հայրենյաց նահատակվածների, անհայտ կորածների հերոսապատումներն ավելի քան երկու տասնամյակ է՝ ի պահ ենք տալիս մեր ժողովրդի պատմության էջերին: Սա մեր գլխավոր առաքելությունն է: Իսկ որպես բանաստեղծուհի-արձակագիր, իմ պարտքն եմ համարում աշխարհի հանրությանը ներկայացնել նաև արարող ու երբեք չընկճվող արցախցու տեսակը՝ իր ողջ էությամբ և հերոսականությամբ», - նշեց Ս. Սարգսյանը:

«Арцах жизни»: Софья Саркисян
В рамках проекта «Арцах жизни» в гостях «Арцахпресс» - главный редактор городской газеты «СТЕПАНАКЕРТ», педагог, поэт-прозаик Софья Саркисян.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июля, АРЦАХПРЕСС- «Образцовые эпизоды патриотической деятельности создают каждый, кто живет и творит в Арцахе, поскольку своей деятельностью каждый вносит свой вклад в благородное дело государственного строительства и восстановления раненого Арцаха. Что касается моей деятельности, то хочу заявить, что вот уже 21 год я стараюсь делать все возможное в сфере журналистики, чтобы донести до широкой общественности реалии непростого процесса государственного строительства. Вместе с редакцией, которую я возглавляю, мы в меру своих возможностей создаем хроники для поколений. А теперь мы информируем о знаменательных эпизодах, достижениях и недостатках столицы Арцаха. Более двух десятилетий мы храним героические истории о погибших и пропавших без вести на страницах истории нашего народа. Это наша основная миссия. Как поэт-прозаик считаю своим долгом представить мировому сообществу творца и никогда не угнетенного арцахца со всей его сущностью и героизмом», - отметила С. Саркисян.