Ատոմ Էգոյանի «Գիշերվա թագուհին» ֆիլմն այսօր ցուցադրվելու Է Կաննի փառատոնի պաշտոնական մրցույթում
Կաննի 67-րդ կինոփառատոնի աշխատանքի երրորդ օրն Է ընթանում, բայց դեռեւս ֆիլմերից որեւԷ մեկը չի հավակնում անառարկելի առաջատարի դիրքին. քննադատները տարակարծիք են գլխավոր մրցույթում արդեն ներկայացված կինոնկարների գնահատման հարցում: Le Film Francais հանդեսի վարկանիշում առաջին դիրքում Է հայտնվել մավրիտանացի ռեժիսոր Աբդեռահման Սիսակոյի «Տիմբուկտու» ժապավենը: Այն շահել Է չորս ամենաբարձր եւ վեց երկրորդ միավորներ, տեղեկացնում Է «Արցախպրես»-ը:
Կաննի 67-րդ կինոփառատոնի աշխատանքի երրորդ օրն Է ընթանում, բայց դեռեւս ֆիլմերից որեւԷ մեկը չի հավակնում անառարկելի առաջատարի դիրքին. քննադատները տարակարծիք են գլխավոր մրցույթում արդեն ներկայացված կինոնկարների գնահատման հարցում: Le Film Francais հանդեսի վարկանիշում առաջին դիրքում Է հայտնվել մավրիտանացի ռեժիսոր Աբդեռահման Սիսակոյի «Տիմբուկտու» ժապավենը: Այն շահել Է չորս ամենաբարձր եւ վեց երկրորդ միավորներ, տեղեկացնում Է «Արցախպրես»-ը:
Բրիտանացի ռեժիսոր Մայքլ Լիի «Ուիլյամ Թյոռներ» ֆիլմն ունի միայն մեկ ամենաբարձր միավոր:
Սակայն Screen հանդեսի այլընտրանքային վարկանիշում հակառակ իրադրությունն Է ստեղծվել: 3,6 միավորով առաջին դիրքում Է հայտնվել բրիտանացի ռեժիսոր Մայքլ Լիի «Ուիլյամ Թյոռներ» ֆիլմը: «Տիմբուկտու»-ն ստացել Է 2,6 միավոր եւ առայժմ երկրորդ հորիզոնականում Է:
«Ամեն ինչ խոսում Է այս մասին, որ փառատոնում հարկ Է սպասել ամենասուր մրցակցություն,-ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել Է կինոփառատոնի տնօրենության անդամներից մեկը:-Առաջին ցուցադրությունները վկայում են, որ ֆիլմերի ընտրության մակարդակը շատ բարձր Է»:
Այդ հանդեսների վարկանիշներն ունեն ոչ պաշտոնական կարգավիճակ: Դրա հետ մեկտեղ Le Film Francais-ի վարկանիշը հաշվի Է առնում միայն ֆրանսալեզու հրատարակությունների կարծիքը, իսկ Screen-ը՝ աշխարհի տարբեր երկրների լրագրողների, թեեւ անգլալեզու հրատարակությունների գերակշռությամբ:
Մայիսի 16-ին ավելի ուշ պաշտոնական մրցույթում կներկայացվեն հերթական երկու կինոնկարները՝ կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Գիշերվա թագուհին» եւ թուրք ռեժիսոր Նուրի Բիլգե Ջեյլանի «Ձմեռային քնափություն»-ը: Վերջին ժապավենը, փորձագետների գնահատումների համաձայն, հավակնում Է փառատոնի բարձրագույն պարգեւներին, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

На Каннском фестивале был представлен фильм Атома Эгояна
Без безоговорочного фильма-лидера оказался на третий день работы 67-й Каннский фестиваль, когда мнение критиков разделилось по поводу уже представленных на главном конкурсе картин.
На Каннском фестивале  был представлен  фильм Атома Эгояна
Без безоговорочного фильма-лидера оказался на третий день работы 67-й Каннский фестиваль, когда мнение критиков разделилось по поводу уже представленных на главном конкурсе картин. В рейтинге журнала Le Film Francais на первой позиции оказалась лента "Тимбукту" мавританского режиссера Абдеррахмана Сиссако. У нее четыре высших балла и шесть вторых, сообщает
Арцахпресс со ссылкой на  Итар-Тасс. У картины "Уильям Тернер" британского режиссера Майка
Ли - лишь один высший балл. Однако в альтернативном рейтинге журнала Screen создалась противоположная ситуация. На первой позиции с 3,6 балла оказался фильм "Уильям Тернер" британского режиссера Майкла Ли. У "Тимбукту" - 2,6 балла и пока вторая позиция.
"Все говорит о том, что на фестивале следует ждать острейшей конкуренции, - заметил в беседе с корр. ИТАР-ТАСС член дирекции кинофорума. - Первые показы продемонстрировали, что уровень подбора фильмов очень высок".
Эти журнальные рейтинги имеют неофициальный статус. При этом рейтинг Le Film Francais учитывает лишь мнение франкоязычных изданий, а Screen - журналистов из различных стран мира, хотя с преобладанием англоязычных.
Позднее в пятницу на официальном конкурсе будут представлены две очередные картины: "Королева ночи" канадца Атома Эгояна и "Зимняя спячка" турецкого режиссера Нури Бильге Джейлана. Последняя лента, по оценкам экспертов, претендует на высшие награды фестиваля.