Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի նկարահանման տեսարաններում ընդգրկված է «Արցախպրես»-ը (լուսանկարներ)
Արմատներով արցախցի կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» («Gate to Heaven») ֆիլմի նկարահանումներն Արցախում սկսվել են ընթացիկ տարվա հուլիսի 27-ից. նկարահանումները կավարտվեն օգոստոսի վերջին:
Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը»   ֆիլմի նկարահանման  տեսարաններում  ընդգրկված  է  «Արցախպրես»-ը (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆիլմի սյուժեն հետևյալն է՝ գերմանացի լրագրող 50-ամյա Ռոբերտ Ստենվալը 2016 թվականին վերադառնում է Արցախ՝ այս անգամ էլ լուսաբանելու քսաներկու տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսված ապրիլյան պատերազմը։ Լրագրողական հետաքննության ընթացքում նա ծանոթանում է 35-ամյա օպերային երգչուհի Սոֆիա Մարտիրոսյանի հետ: Ռոբերտի և Սոֆիայի հաճախակի հանդիպումների արդյունքում փոխադարձ սեր է ծնվում: Հետո պիտի պարզվի, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի դուստրն է: 1992 թվականին՝ Թալիշի անկման օրը, Ռոբերտը Էդգարին թողել է գյուղում՝ գերեվարության մեջ, ու յուրացրել մարտի դաշտում արված նրա լուսանկարները: Հետագայում Ռոբերտն այդ լուսանկարների շնորհիվ հանրահայտ է դարձել: Տարիներ հետո դրախտի դարպասների առաջ  Ռոբերտը զղջալով խոստովանում է իր կատարած մեղքը:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի    հետ զրույցում «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանը, խոսելով կինոյի մասին, ափսոսանք է հայտնում, որ հայ ժողովուրդը կարծես թե հեռացել է այդ արվեստից:
Նրա խոսքով՝ կինոն ունի դաստիարակչական մեծ նշանակություն, հետևաբար սերունդների կապը կինոյի հետ չպետք է ընդհատվի:
«Ֆիլմ նկարահանելը դյուրին գործ չէ. այն պահանջում է լուրջ մոտեցում: Ես ուրախ ու շնորհակալ եմ, որ ԱՀ կառավարությունը, գիտակցելով ֆիլմի կարևորությունը, բարոյական և նյութական աջակցություն է ցուցաբերում մեր թիմին: Ես միշտ ձգտում եմ արցախցիներին էլ ներգրավել իմ կինոների նկարահանումներին, չէ՞ որ այն, ինչը ֆիլմում ներկայացվում է, արցախցիների ապրածն ու զգացածն է: Արցախում ֆիլմի նկարահանումները տեղի են ունեցել Ստեփանակերտում, Շուշիում, Ասկերանի շրջանի Հարավ և Քռասնի գյուղերում: Ի դեպ, «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի նկարահանման տեսարաններում ընդգրկել ենք նաև Ստեփանակերտում գործող «Արցախպրես» հայկական լրատվական գործակալությունը: Սա ես կատարել եմ միտումնավոր. նպատակս է՝ աշխարհին ներկայացնել Արցախի մասին հավաստի տեղեկատվություն տարածող Արցախում օնլայն գործող «Արցախպրես» լրատվամիջոցը: Սա էլ է միջոց՝ Արցախն աշխարհին հասու ու ճանաչելի դարձնելու»,-նշել է ռեժիսորը և ավելացրել, որ ֆիլմի նկարահանման մնացած աշխատանքները սեպտեմբերից կշարունակվեն Եվրոպայում:Ֆիլմն ավարտին կհասցվի 2019 թվականի գարնանը:
Ջ. Ավետիսյանի ցանկությունն է ֆիլմում ներկայացնել ոչ թե պատերազմը, այլ պատերազմի թողած հետևանքները՝ մարդկային խեղված ճակատագրերը, չսպիացած հոգեկան ծանր վերքերը:
Ջ. Ավետիսյանը տեղեկացրել է նաև, որ «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի տեսարաններում կհնչի գերմանացի կոմպոզիտոր Ռիխարդ Շտրաուսի հայտնի «Էլեկտրա» օպերան, որի հեղինակային իրավունքն արդեն ձեռք է բերվել:
Ֆիլմի գլխավոր դերակատար Ռիխարդ Զամելն ասել է, որ ինքը ֆիլմի նկարահանման սկզբնական շրջանում դժվարությունների է հանդիպել: Թափանցելով իր մարմնավորած հերոսի ներաշխարհը՝ ինքը կարողացել է ամբողջությամբ հաղթահարել:
«Ինտելեկտուալ մակարդակով այս ֆիլմը խոսում է մարդկային բարձր հատկանիշների մասին: Ինձ համար դժվարությունները հաղթահարելուն նպաստել է նկարահանումների ժամանակ զինվորների հետ շփումները, տեղանքի ընտրությունն ու միջավայրը: Դերակատարների ընտրությամբ ֆիլմը համաշխարհային արտացոլանք է ունենալու. անշուշտ, այն միջազգային ճանաչում կբերի Արցախին»,-ասել է Ռ. Զամելը:
Ֆրանսիայից ժամանած ֆիլմի գլխավոր հերոսուհի, աշխարհահռչակ ջութակահար Վլադիմիր Սպիվակովի և հայ դերասանուհի Սաթի Սպիվակովայի դուստր Տատյանա Սպիվակովան պատմել է, որ ծանոթանալով Ջիվանի հետ՝ ինքն իմացել է, որ վերջինս հայկական արմատներով դերասանուհի էր փնտրում իր ֆիլմի համար, ով կկարողանա խոսել մի քանի լեզվով: Եվ նա առաջարկություն ստացավ Ջիվանից՝ նկարահանվելու ֆիլմում: Ծանոթանալով սցենարին՝ համաձայնեց:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Արցախի մասին պատմող ֆիլմում նկարահանվելը, քանի որ ես արմատներով շուշեցի եմ»,-նշել է Տատյանան:
Խոսելով ֆիլմում իր կերպարի մասին՝ Տատյանան ասել է, որ իր մարմնավորած Սոֆիայի կերպարը հետաքրքիր է. նա ժամանակակից, ուժեղ, իմպուլսիվ, խելացի, տաղանդավոր կին է: Սոֆիան ստիպված է եղել հեռանալ տնից և ինքնուրույն կառուցել իր կյանքը: Նա հայտնվել է բարդ իրավիճակում և փորձում է ամեն ինչ անել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար:
Առաջին անգամ լինելով Արցախում՝ ֆիլմում օպերային երգիչ Ժանի կերպարը մարմնավորող լիտվացի դերասան Լեո Պոբեդոնոսցևասն էլ ասել է, որ ինքը հիացած էր Արցախով:
«Չեմ հասցրել շատ բան տեսնել Արցախում, բայց տեսածիցս էլ տպավորված եմ: Ինձ համար շատ հաճելի էր շփվել ֆիլմում նկարահանվող մարդկանց հետ. նրանք բարի են, մարդամոտ, կամեցող, հյուրասեր»,-մասնավորապես նշել է Լեոն:
Նշենք,  որ Ֆիլմում նկարահանվում է նաև Սոս Ջանիբեկյանը, ԱՄՆ-ում բնակվող մեր հայրենակցուհի Նաիրա Զաքարյանը, արցախցի դերասաններ և հասարակ քաղաքացիներ: Ֆիլմի բեմադրող օպերատորը լիտվացի Ռիտիս Կուրկուլիսն է։

В съемках фильма "Врата в рай" Дживана Аветисяна задействован "Арцахпресс" (фото)
27 июля в Арцахе начались съемки фильма режиссера, родом из Арцаха, Дживана Аветисяна «Врата в рай» ("Gate to heaven"), а закончить их планируется в конце августа.
В съемках фильма
СТЕПАНАКЕРТ, 13 августа, АРЦАХПРЕСС - Сюжет фильма следующий: 50-летний немецкий журналист Роберт Стенваль приезжает в Арцах весной 2016 г., чтобы сделать репортаж об апрельской войне, возобновленной после 22 лет со дня принятия соглашения о прекращении огня на армяно-азербайджанской границе. По ходу журналистского расследования он встречает 35-летнюю оперную певицу Софию Мартиросян. Между Робертом и Софией возникает взаимная любовь с первого взгляда. Оказывается, София дочь пропавшего в первой Арцахской войне фотожурналиста Эдгара Мартиросяна, которого Стенваль оставил в плену во время взятия села Талиш. Желаемая встреча Роберта Стенваля и Софии с будущим обращается в прошлое, однако сопровождается иными, свежими красками и эмоциями. Арцахский вопрос становится важным фоном, на котором развивается история личных чувств и взаимоотношений двух героев, чьи судьбы переплелись с Арцахом. Постепенно фильм из кажущейся на первый взгляд любовной мелодрамы переходит в общечеловеческую драму.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" режиссер Дживан Аветисян, комментируя фильм, сожалеет, что армянский народ, похоже, отдалился от этого искусства.
По его словам, кино несет в себе большую образовательную роль, поэтому отношения поколений с кино не должны прерываться.
"Создание фильма - непростая задача. Это требует серьезного подхода. Я рад и благодарен за то, что правительство Республики Арцах, осознавая важность фильма, демонстрирует моральную и материальную поддержку нашей команде. Я всегда стремлюсь привлечь жителей Арцаха к съемкам моих фильмов, потому что то, что представлено в фильме, - это опыт пережитого самими жителями, народом Арцаха. Съемки фильма в Арцахе состоялись в Степанакерте, Шуши, селе Арав и Красни Аскеранского района. Кстати, мы также включили в сценарий и съемки фильма "Врата в рай" армянское информационное агентство "Арцахпресс", действующее в г. Степанакерт. Я это сделал намеренно. Моя цель - представить миру онлайн-информационное агентство "Арцахпресс", которое всестороннее освещает события о жизни в Арцахе и предоставляет достоверную информацию. Это также способ сделать Арцах узнаваемым и доступным для всего мира", - сказал режиссер, добавив, что остальная часть фильма будет снята в Европе в сентябре этого года. Фильм будет завершен весной 2019 года.
Главный актер фильма Рихард Заммель сказал, что он столкнулся с проблемами на начальном этапе съемок. Лишь полностью проникнувшись внутренним миром своего героя, он смог включиться в процесс.
"На интеллектуальном уровне этот фильм говорит о высоких человеческих качествах. В преодолении трудностей мне помогло общение с солдатами во время съемок, выбор местности и окружающая меня среда. Могу сказать, что по выбору актеров – фильм будет иметь мировой успех. Конечно, это принесет международное признание Арцаху", - сказал Р. Заммель.
Главная героиня, Татьяна Спивакова, дочь знаменитой четы Владимира и Сати Спиваковых, приехавшая из Франции на съемки фильма, рассказала, что, познакомившись с Дживаном, она узнала, что он ищет актрису с армянскими корнями для своего фильма, знающую несколько языков. И получивши предложение от Дживана  – она ознакомилась со сценарием и согласилась на съемки.
"Для меня большая честь сниматься в фильме об Арцахе, потому что корнями я из Шуши", - сказала Татьяна.
Будучи впервые в Арцахе, литовский актер Леонардас Победоносцевас, который в фильме играет роль оперного певца Жана, сказал, что восхищен Арцахом.
"К сожалению, много чего не удалось посмотреть в Арцахе, но я впечатлен тем, что видел. Мне было очень приятно пообщаться с людьми, принимающими участие в съемках. Они добрые, общительные, гостеприимные " - сказал Лео.
Отметим, что в фильме снимаются актеры также Сос Джанибекян, наша соотечественница, живущая в США, Наира Закарян, арцахские актеры и простые граждане.