Պետք է պատրաստ լինել ցանկացած քայլի. ԱԳ փոխնախարարը՝ Ադրբեջանի զորավարժությունների մասին
Հայաստանը Ադրբեջանի կողմից անցկացվող զորավարժություններին հետեւում է, բնական է, պետք է պատրաստ լինել նրանց կողմից ցանկացած քայլի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին, այսօր՝ մարտի 15-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, հաղորդում է NEWS.am-ը:
Դիտարկմանը, որ կան կարծիքներ, որ այդ զորավարժություններով Ադրբեջանը պատերազմի է նախապատրասվում, ԱԳ փոխնախարարը նշեց. «Տվյալ պարագայում տարբեր մեկնաբանություններ կարող են լինել, եւ նախընտրական շրջան է, բայց պետք չէ միայն դրանով դա բացատրել, պետք է ուշադիր լինել նրա (Իլհամ Ալիեւի-խմբ) գործողություններին: Մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրանքի»:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով պաշտպանության նախարարության կայքը, նշում են, որ զորավարժություններին կներգրավվեն անձնակազմի մինչեւ 25 հազար զինծառայողներ, մինչեւ 250 միավոր տանկեր եւ այլ զրահատեխնիկա, մինչեւ 1000 տարբեր տրամաչափի հրթիռահրետանային կայանքներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր եւ ականանետներ, մինչեւ 50 միավոր տարբեր նշանակության բանակային եւ ճակատային ավիացիա: Զորավարժությունների ընթացքում տարբեր զորավարժարաններում կանցկացվի մարտական հրաձգություն՝ սպառազինության նոր տեսակների կիրառմամբ, որոնք վերջերս են մտել սպառազինության մեջ:

Armenia must always be ready for any Azerbaijani provocation – deputy FM on Baku's military drills
Armenia must always be ready for any provocation initiated by Azerbaijan, Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan told reporters following today’s Cabinet meeting, commenting on the large-scale military exercises launched by Azerbaijan, Panorama.am reported.
STEPANAKERT, MARCH 15, ARTSAKHPRESS:“We are naturally following them. There can be different comments under these conditions, since it is a pre-election period, but the drills should not be linked only to this,” Kocharyan said: “We need to be always attentive to Azerbaijan’s actions. We must always be ready for any provocation by Azerbaijan.”
Baku started military exercises in blatant violation of the OSCE commitments, Armenian Foreign Ministry Spokesperson Tigran Balayan wrote on Twitter. Balayan, specifically, pointed to the fact that the military drills started without prior notification of OSCE participating states.
As reported by Azerbaijani media, large-scale exercises with the participation of various military branches, formations and military units of the Azerbaijani Army were launched on March 12, involving up to 25,000 military personnel, 250 tanks and other armored vehicles, 1000 missiles and artillery systems of different caliber.
The Azerbaijani authorities did not clarify the location of drills. The five-day military exercises are conducted with the use of a number of new weapons recently purchased from Russia, Israel and the Czech Republic.