Հարված թիկունքից. Պուտինը մեկնաբանել է Սիրիայում ռուսական Սու-24-ի վրա հարձակումը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայում ռուսական Սու-24 ռազմական ինքնաթիռի վրա հարձակումը «թիկունքից հարված» է անվանել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: РИА Новости-ի փոխանցմամբ `Պուտինի խոսքով՝ ռուսական կործանիչի հետ կապված միջադեպը դուրս է ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներից։
«Ռուս օդաչուները և ինքնաթիռը ոչ մի կերպ չեն սպառնում Թուրքիային, դա ակնհայտ է»,- ասել է Պուտինը: Նա նաև հայտարարել է, որ ռուսական ինքնաթիռի վրա հարձակումը եղել է Թուրքիայի հետ սահմանից 1 կիլոմետր հեռավորության վրա, իսկ ինքնաթիռն ընկել է 4 կիլոմետր հեռավորության վրա:
Ռուսաստանի նախագահը հայտարարել է, որ իր երկիրը Թուրքիային միշտ վերաբերել է որպես բարեկամական պետության։
«Մենք կուսումնասիրենք ամենը, ինչ տեղի է ունեցել, և ողբերգությունը կունենա լուրջ հետևանքներ, այդ թվում՝ և ռուս-թուրքական հարաբերությունների համար: Մենք միշտ վերաբերել ենք Թուրքիային որպես բարեկամական պետության: Չգիտեմ՝ ում էր պետք այն, ինչ արվել է այսօր, բայց ամեն դեպքում՝ ոչ մեզ»,- ասել է Պուտինը։
Պուտինը հավելել է, որ Թուրքիան հարված է հասցրել ՌԴ ինքնաթիռին՝ չնայած նրան, որ Ռուսաստանն ԱՄՆ-ի հետ նման միջադեպերի կանխման մասին համաձայնագիր է կնքել:
Նա նշել է նաև, որ ՌԴ-ն վաղուց գրանցել է, որ Թուրքիայի տարածքում շատ նավթ կա ԻՊ-ի հսկողության տակ գտնվող նավթահանքերից:
Հիշեցնենք, որ այսօր թուրք-սիրիական սահմանի սիրիական կողմում կործանվել է ռուսական Սու-24 կործանիչը: Թուրքական կողմի պնդմամբ՝ ինքնաթիռն իրենք են խոցել, քանի որ այն հատել էր Թուրքիայի օդային տարածքը: Ինքնանետված օդաչուների ճակատագիրն անհայտ է:
Թուրքիան Ռուսաստանի դեսպանին կանչել է ԱԳՆ՝ ռուսական Սու-24 ռազմական ինքնաթիռի խոցման միջադեպի հետ կապված։
Թուրքիայի պահանջով այսօր արտահերթ նիստ է գումարելու ՆԱՏՕ-ն՝ քննարկելու ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպը։
«Հյուսիսատլանտյան դաշինքի նիստը տեղի է ունենալու այսօր՝ ժամը 17:00-ին (երևանյան ժամանակով ժամը 20.00-ին)՝ Թուրքիայի պահանջով»,-ասել է ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը՝ նշելով, որ մամուլի համար որևէ միջոցառում չի նախատեսվում։

Putin: Downing of Russian jet over Syria stab in the back by terrorist accomplices
Turkey backstabbed Russia by downing the Russian warplane and acted as accomplices of the terrorists, Russian President Vladimir Putin said, informed RT.
STEPANAKERT, NOVEMBER 24, ARTSAKHPRESS: The plane was hit by a Turkish warplane as it was travelling 1 km away from the Turkish border, Putin said.
The plane posed no threat to Turkish national security, he stressed.
Putin said the plane was targeting terrorist targets in the Latakia province of Syria, many of whom came from Russia.
Russia noticed of the flow of oil from Syrian territory under the control of terrorists to Turkey, Putin said.
Apparently, IS now not only receives revenue from the smuggling of oil, but also has the protection of a nation’s military, Putin said. This may explain why the terrorist group is so bold in taking acts of terrorism across the world, he added.
The incident will have grave consequences for Russia’s relations with Turkey, Putin warned.
The fact that Turkey did not try to contact Russia in the wake of the incident and rushed to call a NATO meeting instead is worrisome, Putin said. It appears that Turkey want NATO to serve the interests of IS, he added.
Putin said Russia respects the regional interests of other nations, but warned the atrocity committed by Turkey would not go without an answer.
Putin was speaking at a meeting with King of Jordan Abdullah II in Sochi, who expressed his condolences to the Russian leader over the loss of a Russian pilot in Tuesday’s incident, as well as the deaths of Russians in the Islamic State bombing of a passenger plane in Egypt.
The two leaders discussed the anti-terrorist effort in Syria and Iraq and the diplomatic effort to find a political solution to the Syrian conflict.
Earlier a Russian Su-24 bomber was shot down by Turkish fighter jets near the Turkish-Syrian border. Turkey claimed that the plane violated Turkish airspace and did not respond to warnings. Ankara said it was rightfully acting to defend its sovereignty.
Russia insists that the plane stayed in the Syrian airspace.
One of the two pilots of the downed Russian warplane was reported killed by a rebel group as he was parachuting down on the ground after ejecting from the plane. The fate of the second pilot remains unknown.