Հայկական խաղաղապահ ուժերն առաքելություն կիրականացնեն Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլի ռազմավանում:
Ինչպես  հաղորդում  է  «Արցախպրես»-ը, «Արմենպրես»-ի   հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ  ԶՈւ խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանը, Մազարի Շարիֆ տարածաշրջանի ռազմակայաններից մեկի փոխարեն հայ խաղաղապահներն առաքելությունը կշարունակեն Քաբուլում: «Նախատեսվում է Մազարի Շարիֆի Քեմփ Մայք Սփան ռազմակայանը մարտին հանձնել աֆղաններին, ու այդ գործընթացներից հետո 56 խաղաղապահներ առաքելություն կիրականացնեն  Քաբուլի ռազմավաններից մեկում»,-ասաց Արթուր Սիմոյանը` նշելով, որ հայ խաղաղապահները կապահովեն ռազմակայանի անվտանգությունը:2010 թվականի փետրվարից ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը (մեկ դասակ) ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ (Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժեր) (ISAF) հյուսիսային հրամանատարության կազմում և իրականացնում է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները, հետագայում զորախումբն ընդլայնվել է եւ գործուղվել նաեւ Մազարի Շարիֆ: Մինչև Աֆղանստան մեկնելը հայկական զորախումբը 3-4 շաբաթյա նախատեղակայման վարժանք է անցնում Գերմանիայում:
Հայ խաղաղապահներն առաքելություն են իրականացնում նաեւ Կոսովոյում, իսկ ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության կազմում հայկական զորախումբ ընդգրկելու վերաբերյալ ընթանում են բանակցություններ ՄԱԿ-ի և Իտալիայի ՊՆ-ի հետ զորախմբի կառուցվածքի, տեղակայման վայրի, խնդիրների, թիկունքային ու տեխնիկական ապահովման և այլ խնդիրների շուրջ: 2012 թվականից   Լիբանանում ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության կազմում ներգրավված է ՀՀ ԶՈւ մեկ սպա:

Armenian peacekeepers to carry out mission in Kabul
The Armenian peacekeeping troops will carry out mission in the military settlement of Kabul, the capital of Afghanistan.
The Armenian peacekeeping troops will carry out mission in the military settlement of Kabul, the capital of Afghanistan. As ''Artsakhpress'' reports the Commander of the Armenian peacekeeping detachment of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Major-General Arthur Simonyan informed Armenpress that instead of one of the military stations of the district of Mazar-i-Sharif, the Armenian troops will continue their mission in Kabul. “It is intended to hand over the Camp Mike Spann of Mazar-i-Sharif to the Afghans in March and after those processes 56 peacekeepers will continue their mission in one of the military camps of Kabul”, - said Arthur Simonyan, stating that the Armenian troops will provide for the security of the military station.
Since February 2010 the Armenian peacekeeping detachment was included in the NATO-led International Security Assistance Force in Afghanistan under the command of the Federal Republic of Germany and continued the implementation of the security task at the Kunduz Airport. Then the detachment was expanded and was sent to Mazar-i-Sharif. Before Afghanistan the Armenian troops underwent 3-4-week training in Germany.
The Armenian peacekeepers carry out mission also in Kosovo and concerning the including of the Armenian detachment in the United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL) negotiations are currently held with the Italian Defense Ministry and the UN on the structure of the detachment, location, issues, technical supply and other issues. Since 2012 one officer of the Armed Forces of the Republic of Armenia has been included in the UN observation mission in Lebanon.