«Ոսկե ծիրան» 11-րդ միջազգային կինոփառատոնը կմեկնարկի Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմով
Մայրաքաղաքում հուլիսի 13-20-ն անցկացվելիք «Ոսկե ծիրան» Երևանի 11- րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի կազմն արդեն հայտնի է: Ֆիլմերն ավանդաբար կներկայացվեն կինոփառատոնի չորս` Խաղարկային, Վավերագրական, «Հայկական համայնապատկեր» և «Կորիզ» մրցույթներում, որոնցից յուրաքանչյուրը կունենա ժյուրիի իր կազմը:
Մայրաքաղաքում հուլիսի 13-20-ն անցկացվելիք «Ոսկե ծիրան» Երևանի 11- րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի կազմն արդեն հայտնի է: Ֆիլմերն ավանդաբար կներկայացվեն կինոփառատոնի չորս` Խաղարկային, Վավերագրական, «Հայկական համայնապատկեր» և «Կորիզ» մրցույթներում, որոնցից յուրաքանչյուրը կունենա ժյուրիի իր կազմը: 95 երկրներից ներկայացված ավելի քան 1500 հայտերից ընտրվել է մոտավորապես 70 ֆիլմ: Տասնմեկ տարվա պատմություն ունեցող «Ոսկե ծիրանը» կմեկնարկի ուղիղ մեկ ամսից:
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը հունիսի 13-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեց փառատոնի «Միջազգային խաղարկային մրցույթը»: «Ներկայացված է 12 խաղարկային ֆիլմ, ինչպես և նախորդ տարի: Միգուցե այս տարի թիվն ավելանա ևս մեկով, սակայն չենք ցանկանում, որ ժյուրին ծանրաբեռնված լինի: Ներկայացված են թե անվանի, թե սկսնակ ռեժիսորների գործեր, որոնցից շատերն են ցուցադրվել բազմաթիվ կինոփառատոններում: Բավական հետաքրքիր ծրագիր է: Կինոնկարները հիմնականում բարոյական ճգնաժամի մասին են»,-«Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ, նշեց Ստամբոլցյանը:
Խաղարկային մրցույթն այս տարի ղեկավարելու է իտալացի կինոքննադատ, պրոդյուսեր Մարկո Մյուլերը, ով աշխատել է բոլոր հայտնի կինոփառատոններում, իսկ 7-8 տարի ղեկավարել է Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնը: Բացի այդ, ժյուրիի կազմում ընդգրկված են օպերատոր Քրիստիան Բերգերը, ով վարպետության դասեր կանցկացնի Հայաստանում, ինչպես նաև Հունաստանից մեր հայրենակից Պետրոս Մարկարիսը: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են նաև նախորդ տարվա հաղթող սերբ ռեժիսոր Սրդան Գոլուբովիչը և դերասանուհի Աննա Մուգլալիսը:
Ներկայացնելով «Միջազգային վավերագրական մրցույթ»-ը` փառատոնի փոխտնօրեն Արա Խանջյանը նշեց, որ այս տարի 700-ից ընտրվել է 12 ֆիլմ: «Միջազգային վավերագրական մրցույթի ժյուրին այս տարի ղեկավարելու է իտալաբնակ հայազգի ռեժիսոր Երվանդ Ջանիկյանը, ժյուրիի կազմում ընդգրկված են կինոքննադատներ Սերգեյ Տրիմաչը, Ջիոնա Նաձարոն, Վիկտորիա Բելոպոլսկայան և ռեժիսոր Սվետոսլավ Ստոյանովը»,-նշեց Խանջյանը:
«Ոսկե ծիրան» փառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի համադրող Րաֆֆի Մովսիսյանն ընդգծեց, որ «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթում ներառված է 18 ֆիլմ` 120 ներկայացվածներից: «Մեծ մասը հայկական արտադրության ֆիլմեր են, որոնք շատ լավ որակ ունեն: Ժյուրիի նախագահն է Ժան-Քրիստոֆ Ֆերարին: Ժյուրիիկազմում ընդգրկված են նաև կինոռեժիսորներ Մարատ Սարգսյանը, Մարիա Սահակյանը, Գեորգի Գոգոբերիձեն և պրոդյուսեր Կարեն Արիկյանը»,-նշեց Մովսիսյանը:
«Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի նախագահն է կինոգետ Էրեզ Փերին: Նրան կօգնեն պրոդյուսեր Ռոն Դայենսը և կինոքննադատ Դիլյարա Տասբուլատովան:
Կազմակերպիչները խոստանում են, որ այս տարի ևս կինոսերները հնարավորություն կունենան վայելել հետաքրքրիր ֆիլմեր: Փարաջանովի հոբելյանին նվիրված փառատոնն այս տարի կմեկնարկի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրությամբ:
Նախորդ տարիների նման, այս տարի ևս փառատոնը կմեկտեղի Երևանում համաշխարհային կինոարվեստի և, մասնավորապես, հեղինակային կինոյի ինչպես վերջին տարիների, այնպես էլ նախորդ տասնամյակում ստեղծված լավագույն ֆիլմերը և նշանավոր ներկայացուցիչներին: Փառատոնի այս տարվա մեկնարկը նվիրված է համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90 –ամյա հոբելյանին: «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում տեղի կունենան անվանի ռեժիսորի բոլոր ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություններ, ինչպես նաև կներկայացվեն Փարաջանովին նվիրված ֆիլմեր` ստեղծված տարբեր տարիներին: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը Երևանում տեղի ունեցող ամենամեծ մշակութային իրադարձություններից մեկն է: Հիմնվել է 2004 թվականին` «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից։
«Ոսկե ծիրանի» հիմնադիրներն են փառատոնի գլխավոր տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, ծրագրերի տնօրեն, կինոքննադատ Միքայել Ստամբոլցյանը և գեղարվեստական տնօրեն կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը։ «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ». այս նշանաբանով է գործում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնման պահից ի վեր: Փառատոնն ամեն տարի կինոարվեստի երկրպագուների ուշադրությանն է ներկայացնում 120-150 ֆիլմ`մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերով։

11-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване откроется фильмом «Цвет граната» Сергея Параджанова
11-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване в этом году проводится с 13 по 20 июня. Известен и состав международного жюри фестиваля.
11-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване в этом году проводится с 13 по 20 июня. Известен и состав международного жюри фестиваля. Фильмы традиционно будут представлены в 4-х конкурсах: игровой, документальный, «Армянская панорама» и «Косточка», каждый из конкурсов будет иметь свое жюри. Из более чем 1500 заявок из 95 стран отобрано 70 фильмов.
До открытия 11-го кинофестиваля остался месяц. Как сообщает Арцахпресс, на сегодняшней пресс- конференции директор программ кинофестиваля Микаел Стамболцян представил программу игровых фильмов, включенных в конкурсную программу. «Представлены, как и прошлом году, 12 фильмов.
В их числе картины известных мастеров кино и новые имена начинающих режиссеров, которые, тем не менее, уже демонстрировали свои работы на других кинофестивалях. Довольно интересная программа. Фильмы, в основном, о моральном кризисе», - сказал Стамболцян. Игровым конкурсом в этом году будет руководить итальянский кинокритик, продюсер Марко Мюллер, работавший на всех известных кинофестивалях: 7-8 лет назад он возглавлял Венецианский кинофестиваль. В составе жюри также оператор Кристиан Бергер, который проведет в эти дни в Армении и мастер-классы, наш соотечественник из Греции Петрос Маркарис, победитель прошлогоднего фестиваля «Золотой абрикос», сербский режиссер Срдан Голобович и актриса Анна Муглалис.
Представляя «Международный документальный конкурс, замдиректора фестиваля Ара Ханджян отметил, что из 700 фильмов отобрано всего 12. «Жюри возглавит наш соотечественник из Италии, режиссер Ерванд Джаникян, в составе жюри также кинокритики Сергей Тримач, Джиона Надзаро, Виктория Белопольская и режиссер Святослав Стоянов», - сказал Ханджян. Координатор программы «Армянская панорама» Раффи Мовсисян подчеркнул, что в этом голу в «панораму» включены 18 из 120 представленных фильмов. «Большая их часть армянского производства, причем, очень хорошего качества. Председатель жюри - Жан-Кристоф Феррари. В составе жюри Марат Саркисян, Мария Саакян, Георгий Гогоберидзе и продюсер Карен Арикян. Жюри конкурса короткометражных фильмов «Косточка» возглавит Эрез Пери, ему будут помогать продюсер Рон Даенс и кинокритик Дильяра Тасбулатова. Организаторы кинофестиваля обещают, что киноманы в этом году смогут увидеть интересные фильмы.
А откроется кинофестиваль «Золотой абрикос» в связи с 90-летием великого кинорежиссера Сергея Параджанова его фильмом «Цвет граната». Состоится и ретроспектива фильмов Мастера. «Золотой абрикос» очень ожидаемое и яркое событие в культурной жизни страны и Еревана, благодаря этому кинофестивалю к нам приходит мировое кино. Как и в предыдущие годы «Золотой абрикос» соберет в Ереване лучшие образцы современного киноискусства, в том числе и авторского кино и, конечно, ведущих деятелей мирового кинематографа.