Անհրաժեշտ է գտնել քաղաքական լուծում՝ երաշխավորելու ԼՂ բնակիչների իրավունքները և անվտանգությունը. Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույո
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն, որը մի քանի օրից ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, հավատացնում է՝ երբեք չի մոռանա այս երկիրը, որի ժողովուրդն իրեն տպավորել է իր տոկոնությամբ, ապագայի ծրագրեր կազմելու ունակությամբ՝ ի հեճուկս 2020 թ. պատերազմի հետևանքով ստեղծված դժվարին իրավիճակի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեսպանը շեշտում է՝ անհրաժեշտ է գտնել քաղաքական լուծում՝ վերջ դնելու նոյեմբերի 9-ի հայտարարության խախտումներին և երաշխավորելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքներն ու անվտանգությունը, իսկ Ֆրանսիան՝ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ համաձայնեցվածկշարունակի անել հնարավորը՝  բանակցային գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար
Անն Լույոն խոսել է ադրբեջանական ագրեսիայի, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կրած դժվարությունների, հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում վերջին 2 տարում գրանցված առաջընթացի, ժամանակից շուտ իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում ավարտելու և դրա պատճառների մասին:
-Տիկին դեսպան, ո՞րը կամ որո՞նք եք համարում Հայաստանում այս երկու տարում Ձեր կատարած ամենամեծ աշխատանքը, ձեռքբերումը՝ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման, զարգացման տեսանկյունից:
-Ֆրանսիան, ինչպես գիտեք, լիովին հանձնառու է խաղաղության գործընթացին, և ես ակտիվորեն աջակցել եմ Հարավային Կովկասում մեր հատուկ հանձնակատար Բրիս Ռոքֆոյի կողմից կատարած աշխատանքին, որը նա իրականացրել է նախագահ Մակրոնի և այս տարվա ապրիլին Հայաստան այցելած արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի խնդրանքով։ Մեր երկկողմ հարաբերությունների մակարդակով վերջին երկու տարիների ընթացքում զգալի կարևոր առաջընթաց է գրանցվել՝ շնորհիվ երկու կառավարությունների հանձնառության։ Հատկապես ուրախ եմ դեսպանությունում պաշտպանական առաքելության ստեղծման կապակցությամբ, որը միտված է մեր պաշտպանական համագործակցության խորացմանը։ Տնտեսական ոլորտում 2021 թ. դեկտեմբերին նախարարներ Միրզոյանի և Լըմուանի ստորագրած ճանապարհային քարտեզը հնարավորություն է ընձեռել ֆրանսիական կողմին լրացուցիչ պարտավորություն ստանձնել՝ հատկապես Հայաստանում արտահանման և ներդրումների աջակցման միջոցով, մասնավորապես՝ արևային էներգիայի ոլորտում։ Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը հատկացրել է 100 միլիոն եվրոյի չափով պետական ​​քաղաքականության խոշոր վարկ և ներկայացուցչություն բացել Երևանում՝ դեսպանության հարկի տակ, ինչը հնարավորություն է տալիս դիվերսիֆիկացնել և ակտիվացնել իր գործունեությունը ոռոգման, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում։
Եվրամիության հետ նաև աջակցել ենք օրենքի գերակայության ամրապնդմանը՝ Ներքին գործերի և Արդարադատության նախարարությունների հետ համագործակցության միջոցով։
Մշակութային և կրթական ոլորտներում ևս մեր համագործակցությունը զգալի առաջընթաց է արձանագրել։ Պաշտոնապես 2022 թ. ստեղծված Հայաստանի Ֆրանսիական ինստիտուտն արդեն պատրաստում է մշակութային խոշոր ծրագիր և ուսումնական տարվա սկզբին ֆրանսերենի դասընթացների համար իր դռները կբացի բոլոր լսարանների առջև։ «Ֆրանսիա-Հայաստան Ժառանգություն» հավակնոտ ծրագիրը, որը դեսպանությունն իրականացնում է Ժառանգության ազգային ինստիտուտի և Լուվրի թանգարանի հետ համատեղ, հնարավորություն է ընձեռել վերապատրաստել ժառանգության հայ մասնագետների և մեկնարկել  թանգարանագիտության և վերականգնման ծրագրեր Էրեբունի թանգարանի և Տաթևի Մեծ Անապատի հետ։ Ի վերջո, ուսումնական տարվա սկզբին Հայաստանի կրթության նախարարության հետ ինտենսիվ շփումների արդյունքում մեկնարկելու ենք հավակնոտ նախագիծ՝ ուղղված Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցման ամրապնդմանը:
Ողջունում եմ նոր մարզերի ներգրավվումն ապակենտրոնացված համագործակցության մեջ, մասնավորապես Օվերն Ռոն Ալպը Սյունիքի և Օ դը Ֆրանսը Վայոց ձորի հետ՝ ի լրումն արդեն իսկ ակտիվ 30 գործընկերության, որոնք հնարավորություն են տվել զարգացնել արդյունավետ գործակցություններ՝  մասնագիտական կրթության ​​ոլորտում՝ օրինակ CEPFA-ի /Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն հիմնադրամի/ հետ: Ի վերջո, նշեմ դեսպանատան աջակցությունը Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը:
-Ի՞նչ «ժառանգություն» եք թողնում նորանշանակ դեսպանին Հայաստանում, ի՞նչ կիսատ մնացած կարևոր անելիքներ կան, որոնք նոր դեսպանը պետք է անպայման շարունակի:
-Յուրաքանչյուր դեսպան շարունակում է նախորդի աշխատանքը՝ հիմնվելով իր նախարարության ցուցումների վրա, բայց նաև բերում սեփական գաղափարները և էներգիան։ Իմ իրավահաջորդ Օլիվիե Դեկոտինին, համոզված եմ, կշարունակի սկսած նախագծերը և սկիզբ կդնի նորերին։
Ի թիվս ամրապնդման ենթակա համագործակցությունների՝ կնշեի տնտեսական ոլորտը, որտեղ երկու կողմից հավելյալ ջանքերի կարիք ունենք՝ Հայաստանում հաստատվելու նպատակով ավելի մեծ թվով ֆրանսիական ձեռնարկություններ ներգրավելու համար: Հսկայական աշխատանք է արվել, մասնավորապես, շնորհիվ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ՝ բարելավելու Հայաստանում բիզնես միջավայրը, ինչը ողջունելի է։ Ես պարբերաբար կապի մեջ եմ եղել այստեղ արդեն իսկ հաստատված ֆրանսիական ընկերությունների հետ, որոնց օրինակը պետք է խրախուսի մյուս ձեռնարկություններին՝ օգտվելու Հայաստանի առողջ տնտեսական միջավայրի ընձեռած հնարավորություններից: Այդ առումով օգտակար կարող են լինել նպատակային, ոլորտային խթանման գործողությունները:
Մնում է նաև ամրապնդել Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանը, որի նշանակալի հանձնառությունը Լիոնի և Թուլուզի համալսարանների հետ համատեղ, հնարավորություն է տալիս տրամադրել որակյալ կրթություն 2000 հայ ուսանողների: Հուսով եմ՝ համալսարանի տեղափոխման նախագիծը կհաջողի երկու կառավարությունների աջակցությամբ։
Վերջապես, Եվրամիության կողմից Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը կարող են նաև համատեղ հաստատված հստակ ռազմավարությունների հիման վրա ծառայել Հայաստանում ֆրանսիական կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների գործունեության խթանմանը։ Առավել ուժեղ Հայաստանը  զարգացած Հայաստանն է։
-Տիկին դեսպան, այս ընթացքում Դուք եղել եք նաև սահմանամերձ շրջաններում, Սյունիքում այցելել եք նաև Ադրբեջանի թիրախավորման հետևանքով տուժած ընտանիքներին, այսինքն՝ անձամբ եք ականատես եղել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքներին: Որպես միջազգային հանրության անդամ՝ ի՞նչ գնահատական ունեք Ադրբեջանի այս վարքագծի վերաբերյալ, ըստ Ձեզ՝ միջազգային հանրության արձագանքն ինչպիսի՞ն պետք է լինի այս պարագայում և արդյոք ներկայիս արձագանքը Ձեզ գոհացնո՞ւմ է:
-Իրականում այցելել եմ 2022 թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի հարձակումներից տուժած գյուղեր՝ Գեղարքունիքում, Վայոց Ձորում և Սյունիքում և կարողացել եմ ականատես լինել խաղաղ բնակչությանը հասցված տառապանքին, որին ցանկանում էի հայտնել իմ համերաշխությունը։
Ֆրանսիան աջակցում է այս ուղղությամբ Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների կողմից գործադրվող հետևողական ջանքերին։ 2023 թ. հունվարի 23-ին ձևավորված Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը դիտորդական աշխատանքների միջոցով նպաստում է սահմանամերձ շրջաններում խաղաղ գործընթացին։ Այս դիտարկումների արդյունքը նպաստում է ԵՄ-ի միջնորդական ջանքերին, սակայն մենք պետք է էլ ավելի ուժեղացնենք ջանքերը, որպեսզի հարգվեն տարածքային ինքնիշխանությունը և մարդկանց իրավունքները:
Մեր երկու կառավարությունների, նախագահ Մակրոնի և վարչապետ Փաշինյանի ամենաբարձր մակարդակով սերտ և մշտական ​​խորհրդակցությունն արտացոլում է մեր հանձնառությունը և ցանկությունը՝ ընդլայնելու միջազգային հանրության աջակցությունը հանուն արդար և տևական խաղաղության։ Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ։
-Ադրբեջանն ամբողջությամբ փակել է Լաչինի միջանցքը, արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Արցախի հայությունը հումանիտար ճգնաժամի է բախվել: Թեև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը այսօր փաստացի չի գործում, սակայննկատի ունենալով նաև այն հանգամանքը, որ Ֆրանսիան այդ խմբի համանախագահ է,  ի՞նչ դերակատարում կարող է ունենալ խնդրի լուծման համար: Դուք անձամբ ինչպե՞ս եք պատկերացնում խնդրի լուծումը:
-Դեկտեմբերից ի վեր դատապարտել ենք Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, որը լրջագույնս վնասում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը և կոչ ենք արել կիրառել միջանցքով երթևեկության վերականգնման մասին Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը։ Ողջունում ենք ԿԽՄԿ-ի ջանքերը՝ նվազեցնելու արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հետևանքներըսակայն անհրաժեշտ է գտնել քաղաքական լուծում՝ վերջ դնելու 2020 թնոյեմբերի 9-ի հայտարարության խախտումներին և երաշխավորելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի սանձազերծած ագրեսիայի արդյունքում համաշխարհային անկայունության համատեքստը չի հեշտացնում աշխատանքը, սակայն մենք շարունակում ենք մոբիլիզացված մնալ։
Այդ նպատակով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խորհրդի նիստեր են հրավիրվել 2022 թսեպտեմբերին և  դեկտեմբերին: Ֆրանսիան, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ համաձայնեցված,կշարունակի անել հնարավորինը՝ ապահովելու առաջընթաց բանակցային գործընթացում։
-Տիկին դեսպան, ամփոփելով Ձեր դիվանագիտական գործունեությունը Հայաստանում՝ այս երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում Ձեզ ամենաշատն ի՞նչն է տպավորել:
-Հայաստանում նշանակվելը առանձնահատուկ կարևորություն ունի ֆրանսիացի դիվանագետի համար՝ շնորհիվ  մեր երկու ժողովուրդներին միավորող հնագույն կապերի, որոնք, ըստ Անատոլ Ֆրանսի խոսքերի, պատկանում են «միևնույն ընտանիքին»։ Գալիք տարի ծագումով հայ և սրտով ու համոզմունքով ֆրանսիացի Միսաք և Մելինե Մանուշյանների աճյունների ամփոփումը պանթեոնում խորհրդանշում է մեր երկու ժողովուրդների մտերմությունը:
Ինձ հատկապես տպավորել է հայ ժողովրդի տոկունությունը, ապագայի ծրագրեր կազմելու ունակությունը՝ ի հեճուկս 2020 թ. պատերազմի արդյունքում ստեղծված դժվարին իրավիճակի: Մեծապես գնահատում եմ հայերի բացառիկ հյուրընկալությունը, իրենց պատմությանն ու հիանալի ժառանգությանը կապված լինելը, ինչպես նաև այլ մշակույթների և հավատքների նկատմամբ բաց լինելը: Հայ ժողովուրդը կարող է կապող օղակ հանդիսանալ նույնիսկ երբեմն հակադիր շահեր ունեցող երկրների միջև։ Սա կարևոր հատկություն է, որին հուսով եմ՝ հավատարիմ կմնա։
-Եվ վերջում, տիկին դեսպան, Դուք ժամանակից շուտ եք ավարտում  Ձեր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, Ֆրանսիան արդեն նոր դեսպան է նշանակել: Դեսպանությունից պարզաբանել էին, որ  Ձեր պաշտոնից շուտ հեռանալը պայմանավորված է անձնական պատճառներով, սակայն, քանի որ այս թեմայով պտտվում են տարբեր խոսակցություններ, այդ թվում, թե Ձեզ հետ են կանչել, կխնդրեմ պարզաբանեք, թե ինչո՞ւ եք 1 տարի շուտ հեռանում Հայաստանից, արդյոք դա բացառապես Ձե՞ր որոշումն է եղել:
-Ուկրաինայում Ռուսաստանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված անկայունության մթնոլորտում ապատեղեկատվությունը մեկն է այն զենքերից, որը լայնորեն կիրառվում է ժողովրդավար պետությունների դեմ: Հայաստանում Ֆրանսիայի հանձնառությունը, հավանաբար, դժգոհության տեղիք է տալիս, ինչն էլ կարող է բացատրել մեր գործունեության, իմ անձի և Հայաստանում ֆրանսիական այլ ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների մասին շրջանառվող կեղծ տեղեկատվությունը։
Իմ անձի շուրջ ասեկոսեները լոկ զրպարտություն են, որը քրեորեն հետապնդելի է օրենքի գերակայության պայմաններում։ Ուստի, բողոք եմ ներկայացրել՝ թողնելով, որ  արդարադատությունը գործի և վճիռ կայացնի:
Տխուր եմ, որ անձնական և ընտանեկան նկատառումներից ելնելով՝ լքում եմ Հայաստանը հագեցած և անչափ հարուստ երկու տարիներից հետո։ Ես այստեղ թողնում եմ շատ ընկերներ և հեռանում լավագույն հիշողությամբ: Հավատացած եղեք՝ ես չեմ մոռանա ձեր երկիրը։

Для гарантий прав и безопасности жителей Нагорного Карабаха необходимо найти политическое решение:посол Франции Анн Луйо
Посол Франции в Армении Анн Луйо, которая через несколько дней завершит свою дипломатическую миссию в Армении, уверяет, что никогда не забудет эту страну, жители которой впечатлили ее своей стойкостью и способностью строить планы на будущее, несмотря на тяжелое положение, вызванное войной 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июля,  АРЦАХПРЕСС- Посол подчеркнула, что необходимо найти политическое решение, чтобы положить конец нарушениям заявления от 9 ноября и гарантировать права и безопасность народа Нагорного Карабаха. Франции по согласованию с ЕС и США и впредь будет делать все возможное для обеспечения прогресса в переговорном процессе.
Анн Луйо говорила об азербайджанской агрессии, тяготах, выпавших на долю армян Нагорного Карабаха, прогрессе, достигнутом в армяно-французских отношениях за последние 2 года, досрочном завершении своей дипломатической миссии в Армении и о причинах этого.
- Госпожа посол, что Вы посчитаете самым большим достижением и самой большой работой, проделанной Вами в Армении за эти два года, с точки зрения укрепления и развития армяно-французских отношений?
- Франция, как вы знаете, полностью привержена мирному процессу, и я активно поддерживала работу, исполняемую нашим специальным уполномоченным на Южном Кавказе Брисом Рокфо, которую он проводил по поручению президента Макрона и министра иностранных дел Катрин Колонна, посетившую Армению в апреле этого года. В уровне наших двусторонних отношений за последние два года был достигнут значительный прогресс благодаря приверженности обоих правительств. Я особенно рада созданию в посольстве оборонной миссии, которая направлена ​​на углубление нашего сотрудничества в области обороны. В экономической сфере Дорожная карта, подписанная министрами Мирзояном и Лемуаном в декабре 2021 года, позволила французской стороне взять на себя дополнительные обязательства, в частности, путем поддержки экспорта и инвестиций в Армению, особенно в области солнечной энергетики. Французское агентство развития выделило крупный кредит государственной политики в размере 100 миллионов евро и открыло в Ереване представительство при посольстве, что позволяет ему диверсифицировать и активизировать свою деятельность в ирригационной, энергетической, сельскохозяйственной и в других сферах.
Вместе с Европейским союзом посредством сотрудничества с Министерствами внутренних дел и юстиции мы поддерживаем и укрепление верховенства закона.
Значительно продвинулось наше сотрудничество в культурной и образовательной сферах. Официально созданный в 2022 г. Французский институт Армении готовит большую культурную программу и уже в начале учебного года откроет свои двери для всех желающих учить французский язык. Амбициозная программа «Наследие Франция-Армения», которую посольство реализует в сотрудничестве с Национальным институтом наследия и музеем Лувр, предоставила возможность обучать специалистов по армянскому наследию и начать реставрационное проекты с музеем Эребуни и с Великой Татевской пустынью. Наконец, в начале учебного года в результате интенсивных контактов с Министерством ОНКС Армении мы запустим амбициозный проект, направленный на укрепление преподавания французского языка в Армении.
Я приветствую вовлечение в децентрализованное сотрудничество новых регионов, в частности Овернь-Рон-Альп с Сюником и О-де-Франс с Вайоц Дзором, в дополнение к уже действующим 30 партнерствам, которые позволили наладить эффективное партнерство в сфере профессионального образования, например CEPFA/Франция - с Фондом Армянского центра профессионального обучения. Наконец, я хотела бы отметить поддержку посольства гражданскому обществу Армении.
- Какое «наследство» Вы оставляете новоназначенному послу в Армении, какие есть нерешенные важные задачи, которые должен продолжить новый посол?
-Каждый посол продолжает дело предыдущего, исходя из указаний своего министерства, но также привносит свои идеи и энергию. Я уверена, что мой преемник Оливье Декотини продолжит начатые проекты и начнет новые.
Среди направлений сотрудничества, которые необходимо укрепить, я бы назвала экономическую сферу, где необходимы дополнительные усилия с обеих сторон для привлечения большего числа французских компаний в Армению. Огромная работа была проделана, в частности, благодаря Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, по улучшению деловой среды в Армении, что очень приветствуется. Я поддерживаю регулярные контакты с уже созданными здесь французскими компаниями, чей пример должен вдохновить другие предприятия на использование возможностей, предоставляемых здоровой экономической средой Армении. Целенаправленная отраслевая деятельность по продвижению может быть полезной в этом отношении.
Также остается укрепить Французский университет в Армении, чье значительное участие вместе с университетами Лиона и Тулузы позволяет обеспечить качественное образование 2000 студентов. Я надеюсь, что проект переезда университета будет успешным при поддержке обоих правительств.
Наконец, программы, направленные на развитие Армении со стороны Европейского Союза, могут также служить для продвижения деятельности французских структур и неправительственных организаций в Армении на основе совместно утвержденных четких стратегий. Самая сильная Армения - это развитая Армения.
- Госпожа посол, за это время Вы побывали в приграничных районах, в Сюнике Вы посещали семьи, пострадавшие от обстрелов со стороны Азербайджана, то есть лично были свидетелями последствий агрессивных действий Азербайджана. Как Вы, как член международного сообщества, оцениваете такие действия Азербайджана. Какой на Ваш взгляд, быть должна реакция международного сообщества и удовлетворены ли Вы нынешней реакцией?
- Я действительно в сентябре 2022 года посетила села, пострадавшие от обстрелов Азербайджана в Гегаркунике, Вайоц Дзоре и Сюнике, и стала свидетелем страданий мирного населения, которому хотела бы выразить свою солидарность.
Франция поддерживает последовательные усилия, предпринимаемые Европейским союзом и Соединенными Штатами в этом направлении. Гражданская миссия Евросоюза, сформированная 23 января 2023 года, способствует мирному процессу в приграничных районах посредством наблюдательной деятельности. Результаты этих наблюдений способствуют посредническим усилиям ЕС, но мы должны и дальше укреплять усилия по обеспечению соблюдения территориального суверенитета и прав человека.
Тесные и постоянные консультации на самом высоком уровне между двумя нашими правительствами, президентом Макроном и премьер-министром Пашиняном, отражают нашу приверженность и желание расширить поддержку международного сообщества для справедливого и прочного мира. Мы работаем в этом направлении.
- Азербайджан полностью перекрыл Лачинский коридор, армяне Арцаха уже давно сталкнулись с гуманитарным кризисом. Хотя сопредседательство Минской группы ОБСЕ сегодня фактически не действует, учитывая тот факт, что Франция является сопредседателем этой группы, какую роль она может сыграть в решении проблемы? Каким Вы лично видите решение проблемы?
- С декабря мы осуждаем блокировку Лачинского коридора, наносящую серьезный ущерб населению Нагорного Карабаха, и призываем к выполнению решения Международного суда ООН о восстановлении движения по коридору. Мы приветствуем усилия МККК по преодолению гуманитарного кризиса, вызванного блокадой, но для прекращения блокады, нарушений заявления от 9 ноября 2020 г. и гарантий прав и безопасности народа Нагорного Карабаха необходимо политическое решение. Контекст глобальной нестабильности в результате агрессии России против Украины не облегчает работу, но мы остаемся мобилизованными.
С этой целью по инициативе постоянного члена Совета Безопасности ООН Франции в сентябре и декабре 2022 года были созваны заседания Совета по вопросу Армении и Нагорного Карабаха. Франция по согласованию с ЕС и США продолжит делать все возможное для обеспечения прогресса в переговорном процессе.
- Госпожа посол, подводя итог Вашей дипломатической деятельности в Армении, что Вас больше всего впечатлило за эти два года пребывания в Армении?
- Назначение в Армению имеет особое значение для французского дипломата в связи с давними узами, объединяющими два наших народа, которые, по словам Анатоля Франса, принадлежат «одной семье». В следующем году перезахоронение в Пантеоне останков Мисака и Мелине Манушян, армян по происхождению и французов в сердце и по убеждениям, также символизирует близость двух наших народов.
Меня особенно впечатлила стойкость армянского народа, умение строить планы на будущее, несмотря на тяжелое положение, созданное войной 2020 года. Я очень ценю исключительное гостеприимство армян, их приверженность своей истории и прекрасному наследию, а также их открытость другим культурам и религиям. Армянский народ может быть связующим звеном даже между странами с порой противоположными интересами. Это важная особенность армянского народа, которой, я надеюсь, он останется верен.
- И, наконец, госпожа посол, Вы досрочно завершаете свою дипломатическую миссию в Армении, Франция уже назначила нового посла. В посольстве пояснили, что Ваш досрочный уход с занимаемой должности связан с личными причинами, однако, поскольку на эту тему ходят разные слухи, в том числе и о том, что Вас отозвали, объясните, пожалуйста, почему Вы покидаете Армению на год раньше, было ли это исключительно Вашим решением?
- В атмосфере нестабильности, созданной российской агрессией в Украине, дезинформация является одним из видов оружия, широко применяемого против демократических государств. Приверженность Франции Армении, вероятно, вызывает недовольство, что может объяснить распространение ложной информации о нашей деятельности, моей и представителей других французских предприятий в Армении.
Слухи о моей персоне - это клевета, за которую можно преследовать по закону. Поэтому я подала иск, предоставив правосудию действовать и вынести приговор.
Мне грустно, что после двух насыщенных и чрезвычайно богатых лет по личным и семейным причинам я покидаю Армению. Я оставляю здесь много друзей и уезжаю с самыми лучшими воспоминаниями. Поверьте мне, я не забуду вашу страну.