«Ադրբեջանի ցեղասպան վարքագիծը և պետական ահաբեկչական քաղաքականությունը». Ստեփանակերտում կլոր սեղան-քննարկում է կազմակերպվել
Այսօր՝ մարտի 31-ին, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ բուհում տեղի է ունեցել «Ադրբեջանի ցեղասպան վարքագիծը և պետական ահաբեկչական քաղաքականությունը» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` բանախոսներ,  Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովը,  բուհի ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Մարիա Հակոբյանը, ընկերության անդամ Նելլի Խաչատրյանը քննարկման ընթացքում անդրադարձել  են  Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության դրսևորմանը, անպատժելիության հետևանքներին, Արցախի շրջափակմանը, մշակութային ժառանգության ոչնչացմանն ու յուրացմանը, սահմանամերձ բնակավայրերի թիրախավորմանը:
Հովիկ Ավանեսովի խոսքով՝  միջոցառման առիթը 1920 թվականի մարտի 23-ին Շուշիի հայերի ցեղասպանությունն  ու  դրան հաջորդած Մարաղայի,  Բաքվի, Սումգայիթի, Գանձակի,Կիրովաբադի ջարդերն են:
«Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանություններն ու ջարդերը ոչ մի գնահատականի չարժանացան, որի արդյունքը եղան 1920 թվականի Շուշիի ջարդերը, որոնց զոհ են դարձել մոտ 8-10 հազար հայեր։ Եվ 1920 թվականին Շուշիում ոչ միայն  ցեղասպանություն իրականացվեց, այլև մեր հայկական բերդաքաղաքի մշակութային ժառանգությունը  գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվեց: Հենց այդ ժամանակահատվածում մեծ վնաս հասցվեց նաև Ղազանչեցոց սուրբ ամենափրկիչ եկեղեցուն: Եվ հիմա, երբ Ադրբեջանը  «վերականգնողական» աշխատանքներ է կատարում` իբր  վերականգնում  եկեղեցու նախկին տեսքը, այսինքն՝ մինչ այդ, իբր,  եկեղեցին գմբեթ չի ունեցել, մենք հաստատակամորեն կարող ենք պնդել, որ այդ ամենն իրականության հետ որևէ աղերս չունի: Որովհետև երբ մենք ուսումնասիրում ենք 20-րդ դարի ֆրանսիացի լուսանկարիչների գործերը և այլ աշխատություններ, պարզ տեսնում ենք, որ եկեղեցին  գմբեթ ունեցել է»,-ասել է Հ. Ավանեսովը:
Բանախոսն ընգծել է այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական իշխանությունների ծրագիրը մինչ օրս չի փոխվել` Արցախում իրականացնելու  Նախիջևանի սցենարը:
ՈւԳԸ անդամ Նելլի Խաչատրյանն անդրադարձել է Սումգայիթյան ոճրագործություններին:
«Կան բազմաթիվ փաստեր, որոնք վկայում են, որ նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են դեռևս 1987 թվականի դեկտեմբերի կեսերից: Բազմաթիվ ականատեսներ պատմում են, որ Սումգայիթի և հարակից քաղաքների գործարանները 1987-ի դեկտեմբերից մինչև 1988-ի փետրվար սուր և ծակող գործիքների աննախադեպ չափով արտադրանք են թողարկել: Մյուս կարևոր հանգամանքն այն է, որ իրականացնողների ձեռքի տակ եղել են հայերով բնակեցված թաղամասերի կոնկրետ հասցեները: Սա նշանակում է, որ զանգվածային կոտորածն ու ջարդը որպես խուլիգանական արարք որակելը, ինչպես մինչ օրս Բաքվի քարոզչամեքենան է ներկայացնում, իրականությանը չի համապատասխանում: Պետք է հաշվի առնել, որ, Սումգայիթի ջարդերին զուգահեռ, Բաքվի բազմաթիվ թաղամասերում ևս հայերի նկատմամբ տեղի էին ունենում ցեղասպանական գործողություններ: Սակայն այդ ոճրագործությունները որևէ համապատասխան արձագանքի չեն արժանացել: Կեղծ դատավարության արդյունքում հայերի ցեղասպանության զոհերի` Ադրբեջանի դատախազության կողմից հրապարակված թիվը ևս իրական չէ։ Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավարի և նրա հետ համատեղ  աշխատած մասնագետների հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ Սումգայիթում այդ օրերին մոտ 3000 հայ Է զոհվել: Այդ են վկայում խոսուն փաստերը: Սպանվածների դիակները նետում էին ծովը կամ  այրում: Այդ օրերին ոճրագործներն առաջնորդվում էին «Մահ հայերին» կարգախոսով, որն Ադրբեջան էր ներմուծվել Թուրքիայից: Եվ այս վարքագիծը որևէ քաղաքական ու իրավական գնահատականի չարժանացնելը ստեղծեց պարարտ հող հետագա հանցագործությունների համար»,-ներկայացրել է Ն. Խաչատրյանը:
ՈւԳԸ նախագահ Մարիա Հակոբյանն իր հերթին փաստեց,որ 1988 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանի կողմից բռնությունների նոր ալիք է սկսվում Ադրբեջանում բնակվող հայերի նկատմամբ:
«Զանգվածային բռնություններ են տեղի ունեցել ինչպես Գանձակում, այնպես էլ՝ Մինգեչաուրում, Շամխորում, Վարդաշենում, Խանլարում: Այդ բնակավայրերում ապրող հայերի մեծամասնությունն  արցախյան ծագում ուներ: Ադրբեջանը սրանով փորձում էր կոտրել հայերի ոգին, ճնշել արցախյան շարժումը` ցեղասպան վարքագիծ դրսևորելով հատկապես Գանձակում, երբ  ադրբեջանական հրոսակները, ներխուժելով Գանձակի ծերանոց,  սպանեցին 12 հայ ծերերի, որոնց մասնատված մարմինները գտնվել  են ավելի ուշ՝ 1990 թվականի ամռանը` Գանձակի մատույցներում, իսկ տղամարդկանց սպանդն իրականացվեց  դաժանաբար, քաղաքից  հեռու գտնվող տարածքներում»,-ընդհանրացրել է բանախոսը:

«Геноцидное поведение Азербайджана и государственная политика террора»: В Степанакерте состоялся круглый стол-дискуссия
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", в ходе дискуссии ораторы, руководитель Центра Кавказоведения Овик Аванесов, президент студенческого научного общества университета Мария Акопян, член общества Нелли Хачатрян коснулись проявления геноцидной политики Азербайджана, последствий безнаказанности, блокады Арцаха, разрушения и присвоения культурного наследия и нацеливания на приграничные поселения.
По словам Овика Аванесова, поводом для проведения мероприятия является геноцид шушинских армян 23 марта 1920 года и последовавшие за ним массовые погромы в Мараге, Баку, Сумгаите, Гандзаке и Кировабаде.
«Геноциды и погромы, осуществленные Азербайджаном, не получили никакой оценки, результатом которых стали Шушинские погромы 1920 года, унесшие жизни около 8-10 тысяч армян. А в 1920 году в Шуши был совершен не только геноцид, но и почти полностью уничтожено культурное наследие нашего армянского города-крепости. Именно в этот период большой ущерб был нанесен церкви Всеспасителя Казанчецоц. И сейчас, когда Азербайджан проводит "реставрационные" работы, якобы восстанавливая храму его прежний вид, то есть до этого у храма якобы не было купола, мы можем твердо утверждать, что все это не имеет ничего общего с реальностью. Потому что когда мы изучаем работы французских фотографов 20-го века и другие труды, мы ясно видим, что у церкви был купол», — сказал О. Аванесов.
Оратор отметил тот факт, что план властей Азербайджана по реализации нахичеванского сценария в Арцахе не изменился.
Член СНО Нелли Хачатрян коснулась Сумгаитских погромов.
«Есть много фактов, свидетельствующих о том, что подготовка началась еще в середине декабря 1987 года. Многие очевидцы рассказывают, что с декабря 1987 по февраль 1988 года заводы в Сумгаите и близлежащих городах произвели беспрецедентное количество острых и колющих инструментов. Еще одним важным обстоятельством является то, что у исполнителей были конкретные адреса кварталов, населенных армянами. А это значит, что характеристика массовых убийств и погромов как хулиганского поступка, которую до сих пор преподносит бакинская пропагандистская машина, не соответствует действительности. Следует учитывать, что параллельно с сумгаитскими погромами во многих кварталах Баку также происходили акты геноцида против армян. Однако эти преступления не получили должного ответа. В результате фальшивого судебного разбирательства количество жертв Геноцида армян, обнародованное прокуратурой Азербайджана, также не соответствует действительности. В результате исследований руководителя Центра Кавказоведения и работающих вместе с ним специалистов было установлено, что в Сумгаите в те дни погибло около 3000 армян. Об этом свидетельствуют очевидные факты. Тела убитых были сброшены в море или сожжены. В те дни преступники руководствовались лозунгом «Смерть армянам», который был завезен в Азербайджан из Турции. И тот факт, что это поведение не заслужило никакой политико-правовой оценки, создало благодатную почву для дальнейших преступлений», — представила Н. Хачатрян.
Президент СНО Мария Акопян, в свою очередь, заявила, что в ноябре 1988 года Азербайджан начал новую волну насилия против проживающих в Азербайджане армян.
«Массовое насилие имело место в Гандзаке, Мингечауре, Шамхоре, Вардашене, Ханларе. Большинство армян, проживающих в этих населенных пунктах, были арцахского происхождения. Этим Азербайджан пытался сломить дух армян, подавить арцахское движение, проявляя геноцидное поведение, особенно в Гандзаке, когда азербайджанские головорезы, вторгшись в Гандзакский дом престарелых, убили 12 армянских стариков, расчлененные тела которых были обнаружены позже, летом 1990 года на улицах Гандзака, а резня мужчин производилась жестоко, в отдаленных от города районах", - резюмировала оратор.