Ֆրանսիայում բազմամարդ ցույցեր և գործադուլներ են սպասվում կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ Մակրոնի հայտարարությունից հետո
Հարյուր հազարավոր ֆրանսիացիներ այսօր գործադուլ են հայտարարել այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնեց, որ նախատեսում է մինչև տարվա վերջ իրականացնել կենսաթոշակային բարեփոխումների ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այս մասին հաղորդում է France 24 պարբերականին:
Կենսաթոշակային տարիքը 62-ից 64 դարձնելու դեմ ցույցեր են անցկացվում հունվարից: Արհմիությունները հայտարարել են, որ մարտի 23-ի ցույցին մեծ թվով մարդիկ կմիանան:
«Լավագույն պատասխանը, որ կարող ենք տալ նախագահին, կլինի այն, որ գործադուլին և փողոցում ցույցերին միանան միլիոնավոր մարդիկ», - մեջբերում է France 24-ը CGT արհմիության ղեկավար Ֆիլիպ Մարտինեսի խոսքերը:
Ըստ լրատվամիջոցի՝ այսօրվա գործադուլի հետևանքով լրջորեն կխաթարվի երկաթուղային հաղորդակցությունը, օդանավակայանների աշխատանքը: Գործադուլին են միանալու նաև ուսուցիչներ, իսկ նավթավերամշակման գործարաններում գործադուլները, ինչպես նաև աղբահավաքների գործադուլները շարունակվում են: Ցույցերը հիմնականում խաղաղ են եղել, սակայն որոշ դեպքերում ուղեկցվել են բախումներով և անկարգություններով:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Արմենպրես»-ը, մարտի 22-ին Մակրոնը հայտարարել էր, որ մինչև տարվա վերջ կիրականացնի կենսաթոշակային բարեփոխումները, որոնք ընդունվեցին՝ շրջանցելով խորհրդարանում քվեարկությունը: Նա նաև անտեսել էր վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնին աշխատանքից հեռացնելու կոչերը: Ըստ պարբերականի՝ հենց Բորնն է կանգնած բարեփոխումների հետևում:

"Черный четверг" во Франции: протесты против пенсионной реформы не утихают
В Париже и других городах Франции продолжаются демонстрации протеста. Недовольство по поводу пенсионной реформы не ослабевает.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС- В столице протестующие прокладывают себе путь через заваленные мусором улицы: забастовка сборщиков мусора продолжается уже несколько недель, передает euronews.com.
В четверг ожидаются новые акции протеста. Работа портов, нефтеперерабатывающих заводов, бензоколонок, транспорта и школ будет приостановлена.
В телеинтервью в среду президент Франции Эммануэль Макрон пообещал принять вызывающий споры законопроект о повышении пенсионного возраста с 62 до 64 лет, заявив, что это будет сделано несмотря на протесты.
"Я вам ответственно заявляю, мне не надо переизбираться, это невозможно по конституции. Но между сиюминутными результатами опросов общественного мнения и интересами страны, я выбираю интересы страны. Если сегодня необходимо вынести непопулярное решение, я это сделаю", - сказал французский президент.
Хотя Макрон говорит, что реформа необходима, профсоюзы, оппозиционные политики и другие оппоненты настаивают на ее отмене и готовы поддержать "черный четверг", чтобы добиться своего.
Президент Франции осудил тех, кто прибегает к насилию в ходе общенациональных протестов, подчеркнув, что мирные демонстрации абсолютно легальны.