Սի Ծինփինն ավարտեց այցը Մոսկվա
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինն ավարտել է Մոսկվա պետական ​​այցի ծրագիրը և այսօր առավոտյան մեկնել Ռուսաստանից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին դեպքի վայրից հայտնում է ТАСС-ի թղթակիցը։
ՉԺՀ-ի նախագահի ինքնաթիռը մեկնել է Մոսկվայի «Վնուկովո-2» օդանավակայանից Չինաստանի ղեկավարի և նրա ռուս պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի առանձնազույցի և պատվիրակությունների լայն կազմով երկօրյա բանակցությունների ծրագրի ավարտից հետո:
Ռուսաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որտեղ այցելեց Սի Ծինփինը մարտի 10-ին Ազգային Ժողովրդական Կոնգրեսի (խորհրդարանի) կողմից երրորդ ժամկետով վերընտրվելուց հետո: Չինաստանի նախագահի մեկնման առթիվ օդանավակայանում տեղի Է ունեցել հանդիսավոր արարողություն:
Բարձրացվել են Չինաստանի և Ռուսաստանի պետական ​​դրոշները, հնչել են երկու երկրների օրհներգերը։ Չինաստանի ղեկավարը կարմիր ուղեգորգի վրայով քայլել է դեպի ինքնաթիռ՝ զինվորական նվագախմբի ​​նվագակցությամբ։
Օդանավասանդուղքի մոտ Սի Ծինփինին ճանապարհել են ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Չերնիշենկոն, ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն և այլ պաշտոնատար անձինք։ Սի Ծինփինի պետական ​​այցը Ռուսաստան մեկնարկել էր մարտի 20-ին։
Պուտինի հետ ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Չինաստանի ղեկավարը ռուս պաշտոնակցին հրավիրել է 2023 թվականին այցելել Չինաստան։ Բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով հրապարակվել է Ռուսաստանի Դաշնության և Չինաստանի համատեղ հայտարարությունը համապարփակ գործընկերության և ռազմավարական փոխգործակցության հարաբերությունների խորացման մասին, որոնք թևակոխում են նոր դարաշրջան:

Си Цзиньпин завершил программу визита в Москву
Председатель КНР Си Цзиньпин завершил программу государственного визита в Москву и покинул в среду утром Россию․
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом передает с места событий корреспондент ТАСС.
Борт председателя отбыл из столичного аэропорта Внуково-2 по завершении двухдневной программы переговоров китайского лидера с российским коллегой Владимиром Путиным тет-а-тет и в широком составе делегаций. Россия стала первой страной, которую посетил Си Цзиньпин после переизбрания 10 марта на третий срок Всекитайским собранием народных представителей (парламентом).
По случаю отлета председателя КНР в аэропорту прошла торжественная церемония. Были подняты китайские и российские государственные флаги, исполнены гимны двух стран. Китайский лидер проследовал к борту по красной ковровой дорожке в музыкальном сопровождении военного оркестра. У трапа самолета Си Цзиньпина провожали вице-премьер РФ Дмитрий Чернышенко, замглавы МИД РФ Андрей Руденко и другие официальные лица.
Государственный визит Си Цзиньпина в Россию стартовал в понедельник. На неформальной встрече с Путиным китайский лидер пригласил российского коллегу посетить Китай в 2023 году. По итогам переговоров на высшем уровне было опубликовано совместное заявление РФ и Китая об углублении отношений всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия, вступающих в новую эпоху.