Իրանը հայտարարել է, որ պատրաստ է վերականգնել հարաբերություններն արաբական երկրների հետ
Իրանը պատրաստ է, Սաուդյան Արաբիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումից հետո, վերականգնել հարաբերությունները Մերձավոր Արեւելքի արաբական բոլոր երկրների հետ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է Իրանի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Էհսան Խանդուզին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Հենվելով հարեւանության քաղաքականության վրա՝ մեր կառավարությունը պատրաստ է վերականգնել տնտեսական հարաբերությունները (Մերձավոր Արեւելքի) տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ եւ նրանց հետ բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդումը դիտարկում է որպես հենց տարածաշրջանի ամրապնդման գործոն։ Այնպիսի երկրներ, ինչպիսին Սաուդյան Արաբիան է, Իրանի հետ տնտեսական փոխգործակցության հնարավորություն կունենան»,- ասել է Խանդուզին, գրում է News.am-ը։
Թեհրանը եւ Էր Ռիադը մարտի 10-ին, Պեկինի միջնորդությամբ, ստորագրել են համաձայնագիր դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին, երկու ամսվա ընթացքում նախատեսվում է դեսպանություններ բացել։ Համատեղ հայտարարությունն ստորագրվել է Իրանի Ազգային անվտանգության գլխավոր խորհրդի ղեկավարի եւ նրա սաուդցի գոծընկերոջ միջեւ Պեկինում մի քանի օր տեւած բանակցություններից հետո։ Նշվել է, որ երկու պետությունների արտաքին գործերի նախարարները մտադիր են հանդիպել՝ քննարկելու համար համաձայնագրի իրականացումը։

Иран заявил о готовности возобновить отношения с арабскими странами
Иран готов возобновить экономические отношения со всеми арабскими странами региона Ближнего Востока вслед за соглашением о восстановлении дипотношений с Саудовской Аравией.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС- Заявил в интервью РИА Новости министр экономики и финансов Ирана Эхсан Хандузи.
«Опираясь на политику соседства, наше правительство полностью готово возобновить экономические отношения со всеми странами региона (Ближнего Востока) и рассматривает укрепление добрососедских отношений с ними как фактор укрепления самого региона. Такие страны, как Саудовская Аравия, будут иметь возможность экономического взаимодействия с Ираном», - сказал Хандузи.
Тегеран и Эр-Рияд 10 марта при посредничестве Пекина подписали соглашение о возобновлении дипотношений, в течение двух месяцев планируется открыть посольства. Совместное заявление было подписано после нескольких дней переговоров между главой Высшего совета национальной безопасности Ирана и его саудовским коллегой в Пекине. Отмечается, что главы МИД двух государств намерены встретиться для обсуждения реализации соглашения.