ԱԹՍ-ների հարձակում կամ պայթյուն Ջանկոյում. ռուսական և ուկրաինական կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում Ղրիմում տեղի ունեցածը
Ղրիմի Ջանկոյ քաղաքում տեղային մակարդակի արտակարգ դրություն է մտցվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքային վարչակազմի ղեկավար Իգոր Իվինը հայտնել է, որ քաղաքում մարտի 20-ի երեկոյան անօդաչու թռչող սարքեր են խոցվել, մեկ մարդ վիրավորվել է, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Նաև վնասվել են էլեկտրացանցերի մի քանի օբյեկտներ: Իվինը հայտնել է, որ Ջանկոյի երկու փողոցներում հայտնաբերվել են ԱԹՍ-ների բեկորներ:
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն իր հերթին հայտնել է, որ հետաքննում է դեպքի հանգամանքները։
«Նախնական տվյալներով՝ անօդաչու թռչող սարքի բեկորները վնասել են տնային տնտեսություն և խանութ, մեկ մարդ վիրավորվել է: Բոլոր խոցված անօդաչուների թիրախը եղել են քաղաքացիական օբյեկտները», - ասվում է Քննչական կոմիտեի Telegram ալիքում հրապարակված հաղորդագրությունում:
1100.jpg (123 KB)
Իսկ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ «ժամանակավորապես բռնակցված Ղրիմի հյուսիսում գտնվող Ջանկոյ քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով ոչնչացել են ռուսական «Կալիբր ՆԿ» թևավոր հրթիռներ, երբ դրանք տեղափոխվում էին երկաթուղով:
Միևնույն ժամանակ, Կիևը չի հաստատում և չի հերքում իր մասնակցությունը ենթադրյալ հարվածին:
Ղրիմի ղեկավարի խորհրդական Օլեգ Կրյուչկովը «ֆանտազիաներ» է անվանել Ուկրաինայի ռազմական հետախուզության հայտարարությունը, որ պայթյունի հետևանքով «Կալիբր» հրթռիներ են ոչնչացել։

Что же было в Джанкое - атака БПЛА или взрывы: разные трактовки российской и украинской сторон произошедшего в Крыму
В Джанкое в Крыму объявлено чрезвычайное положение местного значения.
Что же было в Джанкое -  атака БПЛА или взрывы: разные трактовки российской и украинской сторон произошедшего в Крыму
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Глава городской администрации Игорь Ивин сообщил, что вечером 20 марта в городе были сбиты беспилотники, один человек был ранен, его жизни ничего не угрожает. Также были повреждены несколько объектов электросетевого хозяйства. Ивин сообщил, что обломки БПЛА были обнаружены на двух улицах Янко.
Следственный комитет России заявил, что расследуются обстоятельства произошедшего.
«По предварительным данным, осколки беспилотника повредили ряд жилых домов и магазин, один человек получил ранение. Мишенью всех сбитых беспилотников были гражданские объекты», - говорится в сообщении, опубликованном в Telegram-канале Следственного комитета.
Главное разведывательное управление Минобороны Украины распространило сообщение, что «в результате взрыва в городе Джанкой, расположенном на севере временно аннексированного Крыма, при  перевозке по железной дороге, вследствие произошедшего взрыва, были уничтожены российские крылатые ракеты «Калибр НК».
При этом Киев не подтвердил и не опроверг свою причастность к предполагаемому удару.
Советник губернатора Крыма Олег Крючков назвал «фантазией» заявление военной разведки Украины о том, что ракеты «Калибр» были уничтожены в результате взрыва.