ԿԺԴՀ-ն միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ է արձակել՝ Սեուլ-Տոկիո բանակցությունների և Վաշինգտոն-Սեուլ զորավարժությունների ֆոնին
Հյուսիսային Կորեան արձակել է Hwasong-17 միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ըստ երկրի պետական լրատվամիջոցի՝ այսպիսով երկիրը ցույց է տալիս իր ռազմավարական ուժերի «կոշտ արձագանքի դիրքորոշումը» ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի «ագրեսիվ» համատեղ զորավարժությունների նկատմամբ: Այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը:
Ըստ Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալության՝ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընն իր փոքր դստեր հետ «ուղղորդել է» հրթիռի մեկնարկը, որպեսզի «ավելի ուժեղ նախազգուշացում տա թշնամիներին, որոնք միտումնավոր կերպով սրում են իրավիճակը» թերակղզում:
Հյուսիսային Կորեայի հաղորդած տեղեկատվության համաձայն՝ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը մեկնարկել է Փհենյանի միջազգային օդանավակայանից, հասել 6045 կմ առավելագույն բարձրության, 4,151 վայրկյանում թռել 1000,2 կմ, այնուհետև վայրէջք է կատարել Ճապոնական ծովի ջրերում՝ նախանշված վայրում:
Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեայի դեմ դաշնակիցների ռազմական քայլերն «անդառնալի և ծանր սպառնալիք են ներկայացնում հենց իրենց համար»:
Բալիստիկ հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել Տոկիոյում Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլի և Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի բանակցություններից առաջ, ինչպես նաև մարտի 13-ին մեկնարկած Վաշինգտոնի և Սեուլի Freedom Shield համատեղ զորավարժությունների ֆոնին: Ի դեպ, զորավարժությունների մեկնարկից հետո ամեն օր Փհենյանը տարբեր հեռահարության հրթիռներ է փորձարկել:
Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը նաև լուսանկարներ է հրապարակել, թե ինչպես է երկրի ղեկավարն իր դստեր հետ (որը, ենթադրաբար, մոտ 10 տարեկան է) հետևում հրթիռի արձակմանը: Կիմ Չեն Ընն իր դստերն առաջին անգամ հանրությանը ներկայացրել էր անցյալ տարվա նոյեմբերին, երբ նրանք միասին հետևում էին Hwasong-17-ի արձակմանը: Փհենյանը նաև ներկայացրել է Երկրի լուսանկարներ՝ արված հրթիռից՝ ցույց տալու ԿԺԴՀ-ի առաջադեմ տեխնոլոգիաները:
Հարավային Կորեայի միավորման նախարարությունը խստորեն դատապարտել է Հյուսիսային Կորեայի կողմից միջմայրցամաքային հրթիռի վերջին արձակումը՝ կոչ անելով դադարեցնել բոլոր սադրանքները:

Северная Корея запустила межконтинентальную баллистическую ракету Hwarg-17. По сообщениям государственных СМИ страны, страна, таким образом, демонстрирует «жесткую позицию» своих стратегических сил в ответ на «агрессивные» совместные военные учения США и Южной Кореи.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает агентство «Рёнхап».
По сообщению центрального информационного агентства Кореи, северокорейский лидер Ким Чен Ын со своей младшей дочерью следили за запуском ракеты, чтобы «жестче предупредить врагов, которые преднамеренно нагнетают обстановку» на полуострове.
По информации КНДР, межконтинентальная баллистическая ракета стартовала с международного аэропорта Пхеньяна, достигла максимальной высоты 6045 км, пролетела 1000,2 км за 4 151 секунду,  затем приземлилась в водах Японского моря в намеченном месте.
Ким Чен Ын заявил, что военные действия союзников против Северной Кореи «являются необратимой и серьезной угрозой для них самих».
Запуск баллистической ракеты произошел в преддверии переговоров президента Южной Кореи Юн Сок Ёля и премьер-министра Японии Фумио Кисиды в Токио, также на фоне совместных учений Вашингтона и Сеула Freedom Shield, начавшихся 13 марта. Кстати, ежедневно с начала военных учений Пхеньян проводит испытания ракет разной дальности.
Центральное информационное агентство Кореи также опубликовало фотографии лидера страны, наблюдающего за запуском ракеты со своей дочерью (которой, как полагают, около 10 лет). Ким Чен Ын впервые представил свою дочь публике в ноябре прошлого года, когда они вместе наблюдали за запуском Hwasong-17. Пхеньян также опубликовал фотографии Земли, сделанные с ракеты, чтобы показать передовые технологии КНДР.
Министерство объединения Южной Кореи решительно осудило последний запуск Северной Кореей межконтинентальной баллистической ракеты, призвав положить конец всем провокациям.