Բլինքենը չինական «լրտեսական օդապարիկի» հետ կապված իրավիճակի բերումով հետաձգում է այցը Չինաստան
Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հաջորդ շաբաթ Պեկին կատարելիք այցը հետաձգվում է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Ազատությունը։
Պետքարտուղարի որոշումը կապված է Միացյալ Նահանգների օդային տարածքում հայտնված չինական, ենթադրաբար. լրտեսական օդապարիկի կապակցությամբ:
Բլինքենը պետք է Պեկին մեկներ փետրվարի 5-ից 6-ը: Վաշինգտոնից ստացված հաղորդագրության համաձայն, ամերիկյան կողմը չի ցանկանում մեծ աղմուկ բարձրացնել այդ օդապարիկի պատմությունից: Միաժամանակ, ամերիկացիները չեն ուզում, որ օդապարիկի հարցը հանդիպումների ընթացքում դառնա քննարկումների գլխավոր թեմա:
Պենտագոնի խոսնակ Փաթրիք Ռայդերը երեկ ասել է, որ հետախուզական օդապարիկը Միացյալ Նահանգների օդային տարածքում է, «մեծ բարձրւթյան վրա, և մարդկանց համար ռազմական կամ ֆիզիկական վտանգ չի ներկայացնում»:
Միաժամանակ նա նշել է, թե օդապարիկը ոչնչացնելու փորձը կարող է վտանգավոր լինել, հաշվի առնելով դրա մեծ չափը:
Չինաստանի արտաքին գերատեսչությունը հայտարարել է, թե «աերոստատը Չինաստանից է հասել Միացյալ Նահանգների օդային տարածք, այն ունի բացառապես քաղաքացիական բնույթ և օգտագործվում է օդերևութաբանական հետազոտությունների համար»:

ABC: Блинкен отложил визит в Китай из-за ситуации со «шпионским шаром»
Визит госсекретаря США Энтони Блинкена в Китай, который бал запланирован на следующей неделе, будет отложен из-за ситуации с китайским «шпионским шаром», оказавшимся в воздушном пространстве Соединенных Штатов.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает телеканал ABC со ссылкой на источники.
Точные даты визита не объявлялись, однако, по информации источников СМИ, он должен визит должен был пройти 5–6 февраля.
3 февраля пресс-секретарь Пентагона Патрик Райдер заявлял, что военные США на протяжении последних нескольких дней отслеживают предполагаемый китайский разведывательный воздушный шар над северной частью страны.
Ранее директор музея войск ПВО и полковник в запасе Юрий Кнутов говорил, что информация с обнаруженного над территорией США разведывательного аэростата может почти сразу передаваться в Китай.
Накануне издание Financial Times со ссылкой на источники сообщало, что Блинкен станет первым главой Госдепа за почти шесть лет, который проведет личную встречу с председателем КНР Си Цзиньпином. По информации газеты, переговоры сторон состоятся во время официального визита американского чиновника в Пекин, запланированного на 5 февраля.