Եվրախորհրդարանի երկու պատգամավորներ զրկվել են իրավաբանական անձեռնմխելիությունից՝ կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով
Եվրոպացի օրենսդիրները երկու պատգամավորների՝ Անդրեա Կոցոլինոյին եւ Մարկ Տարաբելային զրկել են իրավաբանական անձեռնմխելիությունից՝ Բելգիայի իշխանությունների խնդրանքով, որոնք հետաքննում են կոռուպցիոն սկանդալը, որը ցնցել է Եվրախորհրդարանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ն։
Միեւնույն ժամանակ եվրախորհրդարանականները հերքում են իրենց մեղքը։
Եվրախորհրդարանի կոռուպցիոն սկանդալի գործը սկսեց թափ հավաքել, երբ հույն օրենսդիրը եւ երեք այլ կասկածյալներ ձերբակալվեցին կոռուպցիայի եւ փողերի լվացման կասկածանքով։
Այնուհետեւ կասկածյալներից մեկը համաձայնեց «ամեն ինչ պատմել»՝ որոշելով գործարքի գնալ իրավապահ մարմինների հետ։
Նշվում է, որ Պիեր Անտոնիո Պանցերին ղեկավարել է մի ցանց, որը կաշառք է վերցրել Կատարից եւ Մարոկկոյից՝ Եվրախորհրդարանի վրա ազդեցության դիմաց: Բրյուսելում եւ Իտալիայում խուզարկությունների ժամանակ առգրավվել է մոտ 1,5 միլիոն եվրո կանխիկ գումար։
Ե՛վ Կատարը, եւ՛ Մարոկկոն կտրականապես հերքել են այն մեղադրանքները, որ իրենք ձգտել են ազդեցություն ունենալ Եվրախորհրդարանի պատգամավորների վրա: Սակայն դատախազությունը հայտնել է, որ Պանցերին ընդունել է իր «քրեական պատասխանատվությունը»։
Հունվարին Տարաբելայի տանը խուզարկություն է կատարվել՝ Բելգիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է չորս կասկածյալի։ Այնուհետեւ դատախազները խնդրել են խորհրդարանին զրկել նրան եւ Կոցոլինոյին դատական հետապնդման անձեռնմխելիությունց: Երկու խորհրդարանականներն էլ սոցիալիստների եւ դեմոկրատների խորհրդարանական ձախակենտրոն խմբավորման անդամներ են եղել:
Քվեարկությունը տեղի է ունեցել հինգշաբթի առավոտյան։ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները պարզապես ձեռքերը վեր են բարձրացրել, երբ ընթերցվել են գործի մանրամասները:
Ինքը՝ Մարկ Տարաբելան մասնակցել է քվեարկությանը։ Նա հայտարարել է, որ քվեարկել է իր անձեռնմխելիությունից հրաժարվելու օգտին, որպեսզի «կարողանա պատասխանել քննիչների հարցերին եւ օգնել իշխանություններին լույս սփռել այս գործի վրա»։
Համաձայն Տարաբելայի վերաբերյալ խորհրդարանական զեկույցի, քննիչները նրան կասկածում են երկու տարի շարունակ «հօգուտ երրորդ երկրի Եվրախորհրդարանում որոշակի դիրքերի աջակցության համար՝ կանխիկ վճարումների դիմաց»։ Նրա դեմ ապացույցները ենթադրում են մի քանի վճարումներ՝ ընդհանուր 120-ից մինչեւ 140 000 եվրո, ասվում է զեկույցում:

Двое депутатов Европарламента лишились юридического иммунитета в связи с коррупционным скандалом
Европейские законодатели лишили двух депутатов Европарламента Андреа Коццолино и Марка Тарабеллу юридического иммунитета по просьбе бельгийских властей, расследующих коррупционный скандал, который потряс Европейский парламент, передает ВВС.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 февраля, АРЦАХПРЕСС- При этом европарламентарии отрицают свою вину.
Дело о коррупционном скандале в Европарламенте  стало набирать обороты, когда греческий законодатель и трое других подозреваемых были арестованы по подозрению в коррупции и отмывании денег.
Затем один из подозреваемых согласился «рассказать все», решившись на сделку с правоохранительными органами.
Утверждается, что Пьер Антонио Панцери возглавлял сеть, которая брала взятки у Катара и Марокко в обмен на влияние на Европейский парламент. Во время обысков в Брюсселе и Италии было изъято наличными около 1,5 млн евро.
И Катар, и Марокко решительно отвергли обвинения в том, что они стремились получить влияние на депутатов Европарламента. Однако в прокуратуре заявили, что  Панцери признал свою «уголовную ответственность».
В январе в доме Тарабеллы был проведен обыск:  бельгийская полиция задержала четверых подозреваемых. Затем прокуроры попросили парламент снять с него и Коццолино иммунитет от судебного преследования. Оба парламентария были членами парламентской левоцентристской группировки социалистов и демократов.
Голосование прошло в четверг утром.  Депутаты Европарламента просто подняли руки, когда были зачитаны подробности дела.
Марк Тарабелла сам присутствовал на голосовании. Он заявил, что проголосовал за отказ от своей неприкосновенности, чтобы «иметь возможность ответить на вопросы следователей и помочь властям пролить свет на это дело».
Согласно парламентскому отчету о Тарабелле, следователи подозревают его в поддержке «определенных позиций в Европейском парламенте в пользу третьей страны в обмен на денежные выплаты»  в течение двух лет. Показания против него предполагают несколько выплат на общую сумму от 120 000 до 140 000 евро, говорится  в отчете.