ՄԱԿ-ի առաքելության ղեկավարը կարևորել է Լիբիայի հարևան երկրների դերը երկրում կայունության ապահովման գործում
Լիբիայի հարևան պետությունների դերը կարևոր է Լիբիայում իրավիճակի վերջնական կայունացման ապահովման համար, երկիր, որը 2011 թվականից հակամարտության մեջ է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ին, այս մասին հունվարի 30-ին հայտարարել է Լիբիայի հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ, Լիբիայում ՄԱԿ-ի աջակցության առաքելության ղեկավար Աբդուլա Բատիլին՝ Մարոկկոյի արտգործնախարար Նասեր Բուրիտայի հետ հանդիպումից հետո։
«Լիբիայի բոլոր հարևանների, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների դերը տասը տարվա հակամարտությունից հետո երկրի վերջնական կայունացումն ապահովելն է՝ ուժեղ և օրինական իշխանության ինստիտուտներով, որոնք ճանապարհ կհարթեն խաղաղության և բարգավաճման համար»,-նշել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծել է, որ շարունակելու են լիբիացիներին երկխոսության և փոխզիջման կոչ անել, որպեսզի հնարավոր լինի խնդիրը կարգավորել հենց Լիբիայում: «Մենք քրտնաջան աշխատում ենք այդ ուղղությամբ մեր բոլոր գործընկերների, այդ թվում՝ Մարոկկոյի հետ»,-շեշտել է Բատիլին:

Глава Миссии ООН указал на важность роли соседних стран в обеспечении стабилизации в Ливии
Роль соседних с Ливией государств важна для обеспечения окончательной стабилизации ситуации в стране, где с 2011 года идет конфликт.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как передает ТАСС, об этом заявил в понедельник в Рабате специальный представитель генерального секретаря ООН по Ливии, глава Миссии ООН по поддержке в Ливии Абдулай Батили после встречи с главой МИД Марокко Насером Буритой.
"Роль всех ближайших соседей Ливии, а также международных партнеров состоит в том, чтобы обеспечить окончательную стабилизацию страны после десяти лет конфликта, с сильными и легитимными институтами власти, которые проложат путь к миру и процветанию", - подчеркнул эмиссар ООН. Его выступление транслировал телеканал Al Jazeera.
"Мы продолжаем призывать ливийцев к диалогу и компромиссу, чтобы можно было найти внутриливийское урегулирование. Мы усиленно работаем над этим со всеми партнерами, в том числе с Марокко", - отметил Батили.
"Разумеется, стабильность и легитимность институтов власти не могут быть обретены без выборов. Мы в ООН считаем, что урегулирование может быть устойчивым только в том случае, если оно будет достигнуто за счет участия самих ливийцев", - продолжил эмиссар ООН.