Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի. Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ
Հունվարի 24-ին Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում տեղի է ունեցել հատուկ քննարկում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին փոխանցում է 1lurer.am լրատվական կայքը:
Պատգամավորներ Թիմ Լոութոնը, Ջեսիկա Մորդենը, Ջայլս Ֆրենսիս Ուոթլինգը, Ռիչարդ Ջեյմս Շենոնը, Ջոն Ուիթինգդեյլը, Քերոլ Մոնագանը, Քրիս Լոուն, Ռուպա Հակը, Մարտին Դեյը և Սթիվեն Դաութին հանդես են եկել դատապարտող հայտարարություններով և պահանջել անհապաղ վերաբացել միջանցքը։
Ելույթներում հնչել են Ալիևի ռեժիմի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու, Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու կոչեր, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը և Արցախում էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի մտադրությունը որակվել է որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակություն։
Ելույթ են ունեցել նաև Մեծ Բրիտանիա-Ադրբեջան բարեկամության խմբի անդամներ Բոբ Բլեքմենը և Մեթյու Օֆֆորդը։ Նրանք հայտարարել են, որ հակամարտությունը շարունակվում է 1990-ականներից, թե Լեռնային Ղարաբաղը համարվում է Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք, սակայն այն վերահսկում են հայերը, հետևաբար անհրաժեշտ է հաշվի առնել Ադրբեջանի շահերը, ականազերծել տարածքները, որպեսզի փախստականները կարողանան վերադառնալ:
Հայտարարություններից հետո ելույթ է ունեցել պետքարտուղարի Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի հարցերով խորհրդարանական տեղակալ Դևիդ Ռաթլին՝ փոխարինելով գործուղման մեջ գտնվող Լեո Դոհերթիին:
«Մեծ Բրիտանիան աջակցում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի քայլերին։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շատ բարդ է, բրիտանական կառավարությունն ակտիվորեն համագործակցում է երկու երկրի կառավարությունների հետ։ Հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, այն պետք է լուծվի դիվանագիտական ​​ճանապարհով:
Լաչինի միջանցքը փակել են ադրբեջանցի ցուցարարները՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը զրկելով ապրուստի միջոցներից: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ կա կետ Լաչինի միջանցքով անարգել ճանապարհորդելու մասին։ Բրիտանական կառավարությունն ուղղակի հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ապաշրջափակի Լաչինի միջանցքը։ Բաքվի իշխանությունների հետ այս հարցի քննարկմանը ներգրավված է նաև Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը։ Առաջիկայում Լեո Դոհերթին կխոսի Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Մեր ուղերձը հստակ է՝ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի, խաղաղությունը պետք է ձեռք բերվի բանակցությունների միջոցով։
Մենք աջակցում ենք միջազգային ջանքերին, այդ թվում՝ ԵՄ-ին և ԵԱՀԿ-ին։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ակտիվ կապի մեջ է մարդասիրական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի հետ, մենք կշարունակենք համագործակցել ՀԿ-ների հետ տեղում։ Բրիտանական կառավարությունը 350000 ֆունտ ստեռլինգ է տրամադրել մարդասիրական հետևանքները վերացնելու համար։
Ռազմագերիները պետք է վերադառնան հայրենիք, մենք առաջ ենք տանում նաև այս խնդիրը: Միացյալ Թագավորության կառավարությունը հավատարիմ է Ցեղասպանության կանխարգելման կոնվենցիային:
Մեծ Բրիտանիան չի արգելափակել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գործող նախագահի հայտարարությունը: Այս պահին չենք կարող քննարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների հարցը։ Մենք ողջունում ենք ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում»,- հայտարարել է Դևիդ Ռաթլին։

Лачинсий коридор должен быть разблокирован: Министерство иностранных дел Великобритании
Депутаты Тим Лоутон, Джессика Морден, Джайлз Фрэнсис Уотлинг, Ричард Джеймс Шеннон, Джон Уиттингдейл, Кэрол Монаган, Крис Лоу, Рупа Хак, Мартин Дэй и Стивен Даути выступили с осуждением и призвали к немедленному открытию коридора.
В выступлениях прозвучали призывы применить санкции против режима Алиева, оказать давление на Азербайджан, а блокада Нагорного Карабаха и намерение Азербайджана провести этническую чистку в Арцахе охарактеризованы как продолжение Геноцида армян.
Выступили также члены Группы дружбы Великобритания-Азербайджан Боб Блэкман и Мэтью Оффорд. Они заявили, что конфликт продолжается с 1990-х годов, что Нагорный Карабах считается международно признанной территорией Азербайджана, но контролируется армянами, поэтому необходимо учитывать интересы Азербайджана, разминировать территории, чтобы беженцы могли вернуться.
После объявлений выступил заместитель госсекретаря по делам Америки и Карибского бассейна в парламенте Дэвид Ратли, заменивший Лео Доэрти, который находится в командировке.
"Великобритания поддерживает действия госсекретаря США Энтони Блинкена. Нагорно-Kарабахский конфликт очень сложный, правительство Великобритании активно сотрудничает с правительствами обеих стран. Конфликт не имеет военного решения, он должен решаться дипломатическим путем.
Лачинский коридор был перекрыт протестующими азербайджанцами, лишив население Нагорного Карабаха средств к существованию. В заявлении от 9 ноября есть пункт о беспрепятственном проезде Лашинского коридора. Британское правительство просто заявляет, что правительство Азербайджана должно разблокировать Лачинский коридор. Посол Великобритании в Азербайджане также участвует в обсуждении этого вопроса с властями Баку. В ближайшее время Лео Доэрти поговорит с Джейхуном Байрамовым. Наш посыл ясен: Лашинский коридор должен быть разблокирован, мир должен быть достигнут путем переговоров.
Мы поддерживаем международные усилия, включая ЕС и ОБСЕ. Правительство Великобритании находится в активном контакте с гуманитарными организациями, включая Красный Крест, и мы будем продолжать работать с НПО на местах. Британское правительство выделило 350 000 фунтов стерлингов на гуманитарную помощь.
Военнопленные должны вернуться на Родину, мы тоже продвигаем этот вопрос. Правительство Великобритании придерживается Конвенции о предотвращении геноцида.
Великобритания не блокировала заявление исполняющего обязанности председателя Совета Безопасности ООН по Лашинскому коридору. В данный момент мы не можем обсуждать вопрос санкций против Азербайджана. Мы приветствуем развертывание гражданской миссии ЕС в Армении", - сказал Дэвид Ратли.