Նախագահ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ղեկավարության հետ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 5-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ֆրանսիայի Հանրապետություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, դեկտեմբերի 6-ին տեղի են ունեցել պատվիրակության հանդիպումները Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի բոլոր խորհրդարանական խմբերի ղեկավարների և Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների պատասխանատուների հետ։
318076278_453459950103886_7055295244597299776_n.jpg (288 KB)
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, Արցախ-Ֆրանսիա կապերին և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը:
Խոսելով Ֆրանսիայի, մասնավորապես, նրա օրենսդիր մարմնի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում Արցախի շահագրգռվածության մասին՝ նախագահը բարձր է գնահատել Սենատի և Ազգային ժողովի հետևողական ջանքերը՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
«Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի կողմից Արցախի վերաբերյալ ընդունված բանաձևերը լավ հիմք են Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության համապարփակ և հաստատուն կարգավորման համար։ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումը և այդ իրավունքի իրացման արդյունքների ճանաչումը հակամարտության կարգավորման միակ ճանապարհն է, որը երաշխավորում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պատշաճ մակարդակի ապահովումը»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով  խորհրդարանականներին բանաձևերի ընդունման համար՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ այդ  որոշումները քաղաքական ուղերձ են և լիովին համապատասխանում են Ֆրանսիայի քաղաքական ավանդույթներին՝ հիմնված ազատության, հավասարության և եղբայրության սկզբունքների վրա։ Նախագահի խոսքով՝ հիմա առավել կարևոր խնդիր է այս քաղաքական ուղերձները իրականություն դարձնելը, դրանց իրական ուժ տալը։ Այդ համատեքստում նախագահը հույս է հայտնել, որ Արցախի Հանրապետության ճանաչման ուղղությամբ աշխատանքներն ավարտին կհասցվեն Ֆրանսիայի գործադիր իշխանության կողմից, ինչը թույլ կտա կանխել հայերի նոր ցեղասպանությունն իրենց հայրենիքում:
Երկրի ղեկավարը նաև հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից բանաձևերի ընդունումը, որոնցով կոչ է արվում ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, օրինակ կծառայի աշխարհի այլ երկրների համար։
317995390_1202911523936615_7410522983744646869_n.jpg (292 KB)
Արայիկ Հարությունյանը ֆրանսիացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է նաև Արցախում տիրող հետպատերազմյան իրավիճակը: Մասնավորապես, նա նշել է, որ Արցախը կապված է Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ միայն մեկ ճանապարհով՝ 5 կմ լայնություն ունեցող Լաչինի միջանցքով: «Ադրբեջանը ցանկանում է կտրել այդ միակ և վերջին կապը արտաքին աշխարհի հետ՝ խեղդամահ անելով Արցախը: Մենք ցանկանում ենք, որ Լաչինի միջանցքն ունենա լրացուցիչ միջազգային երաշխիքներ Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ Արցախի կապն անխափան ապահովելու համար», - ասել է նախագահը:
Արցախը, ըստ երկրի ղեկավարի, ակնկալում է Ֆրանսիայի ակտիվ ներգրավվածությունը նաև մարդասիրական ծրագրերի կյանքի կոչման, գերության մեջ գտնվող հայերի վերադարձման և Ադրբեջանի բռնազավթած տարածքներում վտանգված հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը փրկելու գործում:
Հանդիպումներին ներկա էին նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ ու լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և ՀՅԴ բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Մուրադ Փափազյանը։

The delegation, headed by President Harutyunyan, held meetings with the leadership of the legislative body of France
On December 5, the delegation headed by President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan arrived in the Republic of France with a working visit, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT,  DECEMBER 7, ARTSAKHPRESS: On December 6, meetings were held with presidents of all political groups of the Senate and officials of all factions of the National Assembly of the Republic of France.
The meeting addressed issues related to the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement, Artsakh-France relations and regional processes. Special attention was paid to the development of interparliamentary ties.
318076278_453459950103886_7055295244597299776_n.jpg (288 KB)
Speaking of Artsakh's interest in the development of relations with France, particularly its legislative body, the President highly appreciated the consistent efforts of the Senate and the National Assembly aimed at settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict. “The resolutions adopted by the French Senate and the National Assembly regarding Artsakh are a good basis for a comprehensive and permanent settlement of the conflict between Artsakh and Azerbaijan. Respecting the right of the people of Artsakh to self-determination and recognizing the results of the realization of that right is the only way to settle the conflict, which guarantees the proper level of rights and security of the people of Artsakh,” Arayik Harutyunyan highlighted.
Expressing gratitude to the parliamentarians for the adoption of the resolutions, the Head of the State noted that these decisions are a political message and fully correspond to the political traditions of France based on the principles of freedom, equality and fraternity. According to the President, currently the most important task is to make these political messages a reality, to give them real power. In that context, the President expressed hope that the works towards the recognition of the Republic of Artsakh will be completed by the executive power of France, which will allow preventing a new genocide of Armenians in their homeland.
317995390_1202911523936615_7410522983744646869_n.jpg (292 KB)
The Head of the State voiced hope that the resolutions adopted by both Houses of the French Parliament that call for the recognition of the Republic of Artsakh will serve as an example for other countries of the world.
Arayik Harutyunyan also presented the post-war situation in Artsakh to the French parliamentarians. In particular, he noted that Artsakh is connected to Armenia and the external world by a single road, the 5 km wide Lachin Corridor. “Azerbaijan wants to cut that only and last link with the world, strangling Artsakh. We want the Lachin Corridor to have additional international guarantees to ensure uninterrupted connection of Artsakh with Armenia and the external world,” the President noted.
According to the Head of the State, Artsakh anticipates also the active involvement of France in the implementation of humanitarian programs, the return of captivated Armenians and the preservation of endangered Armenian spiritual and cultural heritage in the territories occupied by Azerbaijan.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France Hasmik Tolmajian and ARF bureau member, co-chairman of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France (CCAF) Mourad Papazian were also present at the meetings.