ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հարաբերություններում ճգնաժամ կսկսվի․ Daily Beast
ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հարաբերություններում ճգնաժամ կսկսվի։ Դա կարող է լինել արտաքին քաղաքականության ամենամեծ խնդիրներից մեկը, որին կբախվի Ջո Բայդենը առաջիկա երկու տարիներին։ Սա, անշուշտ, փորձություն կլինի եւ գուցե անդառնալիորեն կփոխի հազվագյուտ սերտ կապերը, որոնք բազմաթիվ փորձությունների են ենթարկվել Իսրայելի հիմնադրումից ի վեր,։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին գրում է News.am-ը:
«ԱՄՆ-ն աշխարհում առաջին երկիրն է եղել, որը ճանաչել է Իսրայելը։ Նախագահ Հարի Թրումենի վարչակազմը դա արել է 1948 թվականի մայիսի 14-ին նոր երկրի ծննդյան մասին հայտարարելուց 11 րոպե անց: Այդ ժամանակից ԱՄՆ-ի աջակցությունն Իսրայելին կենսական կարեւոր նշանակություն ունի այդ երկրի գոյատեւման համար: Սակայն ինչպես Բենիամին Նեթանյահուի անխոհեմության շնորհիվ, որը շուտով կլինի Իսրայելի հաջորդ վարչապետը, այնպես էլ նրա ծայրահեղ աջ կողմնակիցների շնորհիվ թե՛ Իսրայելում, թե՛ ԱՄՆ-ում, այժմ արդարացի է մտածել, թե արդյոք այս հատուկ հարաբերությունները 75 տարուց ավելի կտեւեն: Հոբելյանը հաջորդ գարնանն է:
Անշուշտ, նախագահ Բայդենը փորձել է ազդանշան ուղարկել, որ նա, ով ժամանակին համարվել է աշխարհում ԱՄՆ-ի կարեւորագույն ռազմավարական գործընկերներից մեկը, դեռեւս ամուր վիճակում է: Հուլիսին նա վճռականորեն հայտարարել էր, որ այն «խորը եւ ուժեղ է», քան երբեւէ։ Նեթանյահուի վերջին ընտրական հաջողություններից հետո Բայդենն ասել է, որ ԱՄՆ-ի հավատարմությունը Իսրայելին «կասկած չի առաջացնում»:
Նեթանյահուն (խոսելով գործընկերության մասին) կրկնել է՝ «ուժեղ, ինչպես երբեք»։ Բայց հետո նա սկսել է մի շարք որոշումներ կայացնել, որոնք այժմ դիտորդներին խորապես անհանգստացնում են, քանի որ թվում է, որ նա Իսրայելում ցմահ վարչապետ կլինի, եւ դրանց հետեւանքները Իսրայելի, Պաղեստինի ժողովրդի եւ այն բանի վրա, ինչը Իսրայելում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Նիդեսը Վաշինգտոնի եւ Երուսաղեմի միջեւ «անքակտելի կապ» է անվանել:
Նեթանյահուի ամենատագնապալի որոշումներից է եղել ծայրահեղ աջ «Օցմա Իեգուդիտ» կուսակցության առաջնորդ Իտամար Բեն Գվիրի նշանակումը ազգային անվտանգության նախարարի պաշտոնում: Այս դերը կներառի ինչպես Իսրայելի ոստիկանության, այնպես էլ Արեւմտյան ափի իսրայելական բնակավայրերի վերահսկողությունը:
Նեթանյահուն խաղում էր ծայրահեղ աջ իսրայելցիների հետ՝ իշխանության վերադառնալու իր ձգտումներում, եւ Բեն Գվիրը եղել է այդ ջանքերի ամենակարեւոր եւ անհանգստացնող շահառուներից մեկը: Բեն Գվիրը դատապարտված է եղել 15 տարի առաջ՝ արաբների դեմ ռասիստական հրահրման եւ մի խմբի աջակցելու համար, որին ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը համարում են ահաբեկչական կազմակերպություն:
Մինչ Բեն Գվիրը կոալիցիայի ստեղծմանը նախորդող եւ դրանից հետո մի քանի շաբաթների ընթացքում փորձում էր մեղմացնել իր ամենածայրահեղ հայացքները, նրա մասին մտավախությունները կրկին բորբոքվեցին այս շաբաթ, երբ պարզվեց, որ նա մեկ այլ ծայրահեղական ակտիվիստի կնշանակի իր շտաբի պետ:
Իսրայելական թերթերը Շանամել Դորֆմանին անվանել են այդ պաշտոնի «ամենահավանական թեկնածուն»։ Սա չնայած այն հանգամանքին, որ Դորֆմանը, որն ակտիվորեն մասնակցել է Արեւմտյան ափին իսրայելական բնակավայրերի ընդլայնմանը, Իսրայելի ոստիկանությանը անվանել է «հակասեմական» եւ «մաֆիոզ»։
Նոր վարչակազմի մեկ այլ ծայրահեղական նշանակված Բեզալել Սմոտրիչը, հավանաբար, կնշանակվի բնակավայրերի նախագծերը վերահսկող գործակալության ղեկավար: Նա խիստ քննադատել է ապօրինի բնակավայրերը քանդելու Իսրայելի նախկին փորձերը եւ նպաստել դրանց ընդլայնմանը, նույնիսկ հակառակ Իսրայելի նախկին կառավարությունների ցանկությանը:
Բացի այդ, առաջիկա կոալիցիոն կառավարությունը խոստացել է բարձր պաշտոն տալ մեկ այլ ծայրահեղ աջ առաջնորդի՝ Ավի Մաոզին, որի կուսակցությունը եւ՛ հակաարաբական է, եւ՛ հակաԼԳԲՏ-ական: Սա դրդել է հեռացող վարչապետ Յաիր Լապիդին նոր կառավարության կազմը որակել որպես «լիովին խելագար»։
ԱՄՆ պաշտոնյաները խորապես մտահոգված էին այս նշանակումներով։ Նրանցից մեկը դրանք անվանել է ԱՄՆ-իսրայելական հարաբերությունները «պոտենցիալ ապակայունացնող»։ Մյուսներն ասել են, որ նրանց հետ չեն հանդիպի՝ անկախ իրենց պաշտոններից։
LA Times թերթը մեջբերել է Իսրայելում ԱՄՆ նախկին դեսպան Դանիել Կուրցերի խոսքերը. «Մենք տարեկան գրեթե 4 միլիարդ դոլար ենք տալիս (Իսրայելի) պաշտպանության նախարարությանը… եւ ցանկանում ենք արդյոք մեր փողերը դնել այս տղաների ձեռքը: Ես կասեի` ոչ»: ԱՄՆ մեկ այլ նախկին դեսպան Մարտին Ինդիքը ենթադրել է, որ երկու երկրները գնում են դեպի հարաբերությունների «ծանր» շրջան։
Իսրայելցի նախկին դիվանագետ Ալոն Պինկասը կարծում է, որ «հարաբերությունները կարող են կրիտիկական կետի հասնել առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում...»։ «Վտանգված է ոչ թե կոնկրետ քաղաքականությունը Իրանի կամ պաղեստինցիների նկատմամբ, այլ «ընդհանուր արժեքների» հիմնական հայեցակարգը։ Սա խաթարվում է նոր վարչակազմի կազմով, բնույթով եւ սպասվող քաղաքականությամբ»։
Խնդիրն ավելի է խորանում, քանի որ «Նեթանյահուն գիտակցաբար եւ միտումնավոր, քաղաքականապես նպատակահարմար հանրապետականների օգնությամբ, քաղաքականացրել է Իսրայելի հարցը ԱՄՆ-ում եւ այն առերեւույթ երկկուսակցական հարցից վերածել է հիպերկուսակցականի։
Վերջին կետը կասկած չի առաջացնում։ Նեթանյահուն վաղուց է կողմ ընտրել ԱՄՆ քաղաքականության մեջ՝ սերտորեն կապվելով ամերիկյան աջերի եւ, մասնավորապես, Դոնալդ Թրամփի հետ։
Պատմության պրոֆեսոր Յուվալ Նոա Հարարին ենթադրել է, թե որտեղ ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հարաբերություններում որոշիչ փորձություններից մեկը: CNN-ին տված հարցազրույցում նա պնդել է, որ Իսրայելում շատերը, որոնք Նեթանյահուի աջակցության բազան են, «երկու պետությունների ստեղծման որոշման հավատից անցել են դեպի «երեք դասի լուծման» հավատին», որը ներառել է «հրեաներին, որոնք ունեն բոլոր իրավունքները, որոշ արաբներ, ովքեր իրավունքներ ունեն, եւ այլ արաբներ, որոնք շատ քիչ իրավունքներ ունեն կամ չունեն իրավունքներ»:
Հաշվի առնելով օկուպացված տարածքներում իսրայելական բնակավայրերի ընդլայնման նկատմամբ ավելի ագրեսիվ դիրքորոշումը, պաշտոնյաների ղեկավարությունը, որն ավելի հարմար է բռնության եւ խտրականության համար պաղեստինցիների նկատմամբ, ինչպես նաեւ Պինկասի կողմից վկայակոչված ընդհանուր արժեքների գաղափարի քայքայումը, Հարարիի նկարագրած փոփոխությունը կարող է միայն հանգեցնել ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի միջեւ լարվածության հետագա խորացման։
... Բայդենի վարչակազմը նույնպես արդեն ակտիվորեն աշխատում է լարվածության հավանական աճը մեղմելու ուղղությամբ՝ միեւնույն ժամանակ հստակեցնելով իր դիրքորոշումն այս հարցերի վերաբերյալ: Դրա ուշագրավ վերջին օրինակը Պաղեստինի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Հադի Ամրին նշանակելու նախագահ Բայդենի որոշումն է:
Սակայն ինչ քայլեր էլ որ ձեռնարկվեն հիմա, առաջիկա ամիսներն ու շաբաթները, հավանաբար, ավելի ու ավելի վիճելի կլինեն: Հարաբերությունների անցյալ բնույթի մասին անհեթեթությունները հազիվ թե արդյունավետ հակաքայլ լինեն: Սա տեղի է ունենում ոչ ԱՄՆ-ում դրանք ձեւակերպողների անկեղծության բացակայության պատճառով։ Ավելի շուտ, հիմնական խնդիրն այն է, որ Նեթանյահուին կարծես չի հետաքրքրում վարչակազմի կարծիքը ճիշտ այնպես, ինչպես նա դեմ չէ, որ համարեն, թե ինքը ԱՄՆ քաղաքականության կողմերից մեկն է ընտրում:

Daily Beast: В отношениях США и Израиля грядет кризис
В отношениях США и Израиля грядет кризис. Это может стать одной из самых серьезных внешнеполитических проблем, с которыми Джо Байден столкнется в ближайшие два года. Это, безусловно, станет испытанием и, возможно, безвозвратно изменит уникально тесные связи, которые претерпели множество испытаний с момента основания Израиля.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 декабря, АРЦАХПРЕСС- Пишет Daily Beast.
«США были первой страной в мире, признавшей Израиль. Администрация президента Гарри Трумэна сделала это через 11 минут после того, как 14 мая 1948 года было объявлено о рождении новой страны. С тех пор поддержка Израиля со стороны США имеет жизненно важное значение для выживания этой страны. Но благодаря безрассудству как Биньямина Нетаньяху, который вскоре станет следующим премьер-министром Израиля, так и его ультраправых сторонников как в Израиле, так и в США, теперь справедливо задаться вопросом, продержатся ли эти особые отношения  дольше, чем 75 лет. Юбилей следующей весной.
Безусловно, президент Байден стремился послать сигнал о том, что то, что когда-то считалось одним из самых важных стратегических партнерств США в мире, все еще находится в прочной форме. В июле он решительно заявил, что оно «глубже и сильнее», чем когда-либо. После недавнего успеха Нетаньяху на выборах Байден заявил, что приверженность США Израилю «не вызывает сомнений».
Нетаньяху повторил (говоря о партнерстве) «сильное как никогда». Но затем он приступил к принятию ряда решений, которые теперь вызывают у наблюдателей глубокую обеспокоенность планами человека, который, по-видимому, является пожизненным премьер-министром Израиля, и их последствиями для Израиля, палестинского народа и того, что посол США в Израиле Том Нидес назвал «неразрывной связью» между Вашингтоном и Иерусалимом.
Среди наиболее тревожных решений Нетаньяху было назначение лидера ультраправой партии «Оцма Иегудит» Итамара Бен Гвира на должность министра национальной безопасности в его новом кабинете. Эта роль будет включать надзор как за израильской полицией, так и за израильскими поселениями на Западном берегу.
Нетаньяху заигрывал с ультраправыми израильтянами в своем стремлении вернуться к власти, и Бен Гвир был одним из самых важных и тревожных бенефициариев этих усилий. Бен Гвир был осужден 15 лет назад за расистское подстрекательство против арабов и поддержку группы, которую США и Израиль считают террористической организацией.
В то время как Бен Гвир пытался смягчить некоторые из своих самых крайних взглядов в течение нескольких недель, предшествовавших формированию коалиции, и после нее, опасения по поводу него снова вспыхнули на этой неделе, когда стало известно, что он назначит еще одного экстремистского активиста своим начальник штаба.
Израильские газеты назвали Шанамель Дорфман «наиболее вероятным кандидатом» на эту должность. И это несмотря на то, что Дорфман, активно участвовавший в расширении израильских поселений на Западном берегу, назвал израильскую полицию «антисемитской» и «мафиозной».
Другой экстремистский назначенец в новую администрацию, Бецалель Смотрич, вероятно, будет назначен руководителем агентства, которое курирует проекты строительства поселений. Он резко критиковал прошлые попытки Израиля снести незаконные поселения и способствовал их расширению, даже вопреки желанию прежних израильских правительств.
Кроме того, готовящееся коалиционное правительство обязалось предоставить высокопоставленный правительственный пост другому ультраправому лидеру, Ави Маозу, чья партия является одновременно антиарабской и анти-ЛГБТ. Это побудило уходящего премьер-министра Яира Лапида назвать состав нового правительства «полностью сумасшедшим».
Официальные лица США были глубоко обеспокоены этими назначениями. Один из них назвал их «потенциально дестабилизирующими» отношения США и Израиля. Другие заявили, что не будут с ними встречаться, независимо от  должностей, на которые они назначены.
Газета LA Times процитировала бывшего посла США в Израиле Дэниела Курцера, который сказал: «Мы выделяем почти 4 миллиарда долларов в год (израильскому) министерству обороны… и хотим ли  отдать наши деньги в руки этих парней? Я бы сказал нет». Другой бывший посол США, Мартин Индик, предположил, что две страны движутся к «тяжелому» периоду в отношениях.
Бывший израильский дипломат Алон Пинкас  считает, что «отношения могут достичь критической точки в следующие 12 месяцев…». «На карту поставлена не конкретная политика в отношении Ирана или палестинцев, а основная концепция «общих ценностей. Это подрывается составом, характером и ожидаемой политикой новой администрации».
Проблема усугубляется, потому что «Нетаньяху сознательно и преднамеренно, с помощью политически целесообразных республиканцев политизировал вопрос Израиль в США и превратил его из якобы двухпартийной проблемы в гиперпартийную, недвусмысленно присоединившись к Республиканской партии, оттолкнув как демократов в Конгрессе, так и рядовых демократов и большинство американских евреев».
Последний пункт не вызывает сомнений. Нетаньяху давно выбрал сторону в политике США, тесно связавшись с американскими правыми и, в частности, с Дональдом Трампом.
Профессор истории Юваль Ноа Харари, предположил, где, вероятно, произойдет одно из решающих испытаний в отношениях США с Израилем. В интервью CNN он утверждал, что многие в Израиле, являющемся базой поддержки Нетаньяху, перешли от «веры в решение о создании двух государств к безоговорочной вере в «решение трех классов»», которое включало «евреев, у которых есть все права, некоторые арабы, у которых есть права; и другие арабы, у которых очень мало прав или вообще нет прав».
Принимая во внимание более агрессивную позицию в отношении расширения израильских поселений на оккупированных территориях, руководство чиновников, которым более комфортно с насилием и дискриминацией по отношению к палестинцам, а также эрозию идеи общих ценностей, на которую ссылается Пинкас, сдвиг, описанный Харари, может только привести к дальнейшему углублению напряженности в отношениях между США и Израилем.
…Администрация Байдена также уже активно работает над тем, чтобы смягчить вероятный рост напряженности и в то же время прояснить свою позицию по этим вопросам. Ярким недавним примером этого является решение президента Байдена назначить специального представителя по делам Палестины Хади Амра.
Однако какие бы шаги ни были предприняты сейчас, предстоящие месяцы и недели, вероятно, окажутся все более спорными. Банальности о прошлом характере отношений вряд ли будут эффективной контрмерой. Это происходит не из-за отсутствия искренности со стороны тех, кто формулирует их в США. Скорее, основная проблема заключается в том, что Нетаньяху, похоже, не заботит мнение администрации точно так же, как он не возражает против того, чтобы считали, что он выбирает одну из сторон в политике США».