Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլսթրյոմը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո չի կարողացել հաստատել, որ իր երկիրը 2023թ. կմիանա ՆԱՏՕ-ին, բայց հայտարարել է առաջընթացի առկայության մասին։
Շվեդիայի արտգործնախարարը չի հաստատել, որ իր երկիրը ՆԱՏՕ-ին կմիանա 2023թ.
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
«Չեմ ցանկանում կոնկրետ ժամանակ նշել։ Հենց որ [Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի կողմից ՆԱՏՕ-ին անդամակցության համար Անկարայի բոլոր պահանջների մասին] եռակողմ հուշագրի բոլոր պայմանները կատարվեն, մենք, կտեսնենք, թե ինչպես տեղի կունենա [ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցության մասին արձանագրության] վավերացումը թուրքական խորհրդարանի կողմից»,- ասել է շվեդ նախարարը, որը չորեքշաբթի ժամանել է Բուխարեստ՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպման երկրորդ նստաշրջանին։ Նա պատասխանել է լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք սպասում է, որ իր երկիրը կկարողանա ՆԱՏՕ-ին միանալ 2023թ.։
«Ըստ էության, մենք [երեքշաբթի] շատ լավ հանդիպում ունեցանք Թուրքիայի, Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի միջեւ։ Ես զգում եմ, որ առաջընթաց կա, մենք շարժվում ենք եռակողմ հուշագրի կատարման ուղղությամբ»,- ավելացրել է նա։

Глава МИД Швеции не подтвердил, что его страна завершит вступление в НАТО в 2023 году
Глава МИД Швеции Тобиас Билльстрём после встречи с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу не смог подтвердить, что его страна завершит вступление в НАТО в 2023 году, но заявил о наличии прогресса.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 ноября, АРЦАХПРЕСС- «Я не хочу определять конкретные временные рамки. Как только все условия трехстороннего меморандума [о выполнение Швецией и Финляндией пакета требований Турции для поддержки Анкарой процесса их вступления в НАТО] будут выполнены, мы увидим, как произойдет ратификация [протокола о вступлении Финляндии и Швеции в НАТО] турецким парламентом», - сказал шведский министр по прибытии в среду на вторую сессию министерской встречи НАТО в Бухаресте, отвечая на вопрос журналистов, ожидает ли он, что его страна сможет присоединиться к НАТО в 2023 году.
«По сути дела, мы провели [во вторник] очень хорошую встречу между Турцией, Финляндией и Швецией. Я чувствую, что есть прогресс, мы движемся в направлении выполнения трехстороннего меморандума», - добавил он.