Ադրբեջանի դեսպանին կանչել են Նիդերլանդների ԱԳՆ
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիայից հայտնել են, որ հոկտեմբերի 5-ին խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ վարչապետ Մարկ Ռյուտեն, պատասխանելով Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի և դրա ընթացքում կատարված ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ պատգամավորների հարցերին, հայտարարել է, որ Նիդերլանդները սատարում է Եվրամիության մոտեցումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզոպ Բորելը դատապարտել է կատարվածը:
Վարչապետը հավելել է, որ Ադրբեջանի դեսպանին կանչել են Նիդերլանդների արտգործնախարարություն, որտեղ նրան ներկայացրել են երկրի տեսակետը և Բաքվին փոխանցել Նիդերլանդների խնդրանքը՝ անկախ փորձաքննություն անցկացնել ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ:

Посла Азербайджана вызвали в МИД Нидерландов
Федерация армянских организаций Нидерландов сообщила, что в ходе парламентских дебатов 5 октября премьер-министр Марк Рютте, отвечая на вопросы депутатов относительно последней агрессии Азербайджана против Армении и совершенных в ходе нее военных преступлений, заявил, что Нидерланды поддерживают подход Европейского Союза.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает 1lurer.am.
Он подчеркнул, что Верховный представитель ЕС по внешней политике и безопасности Жозеп Боррель осудил инцидент.
Премьер-министр добавил, что посол Азербайджана был вызван в МИД Нидерландов, где ему представили точку зрения страны и передал в Баку просьбу Нидерландов о проведении независимой экспертизы по военным преступлениям.