Իսրայելի խորհրդարանը հավանություն Է տվել ինքնարձակման մասին օրենքին
Կնեսետը վերջնական ընթերցմամբ օրենք Է ընդունել ինքնարձակման մասին եւ նոր խորհրդարանական ընտրությունները նշանակել նոյեմբերի 1-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Այդ մասին հաղորդել Է The Jerusalem Post-ը:
Նախքան ընտրությունները վարչապետի պարտականությունները կատարելու Է Իսրայելի ԱԳՆ-ի ղեկավար Յաիր Լապիդը:
Ըստ օրինագծի, ինքնարձակման եւ նոր ընտրությունների անցկացման շուրջ նախնական քվեարկությունը պետք Է անցկացվեր հունիսի 29-ին, սակայն այն մեկ օրով հետաձգվել Է, քանի որ առանձին պատգամավորներ պնդել են, որպեսզի ինքնարձակումից առաջ մի շարք առաջարկությունների շուրջ քվեարկություն անցկացվի:
Խորհրդարանն արձակելու մտադրության մասին վարչապետ Նաֆտալի Բենեթը եւ ԱԳՆ-ի ղեկավար Յաիր Լապիդը հայտարարել Էին անցած շաբաթ:
Ընդդիմադիր պատգամավորները, ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, քվեարկությունից հետո այդ օրը «տոն» են համարել: Նրանց կարծիքով, ավարտվում Է «վատագույն կառավարության» գոյությունն Իսրայելի պատմության մեջ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Парламент Израиля одобрил закон о самороспуске
Кнессет принял в окончательном чтении закон о самороспуске и назначил новые парламентские выборы на 1 ноября.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Сообщает The Jerusalem Post. Это будут пятые выборы в кнессет за последние три года.
До выборов исполнять обязанности премьер-министра будет глава МИД Израиля Яир Лапид.
Первоначально голосование по законопроекту о самороспуске и проведении новых выборов должно было пройти 29 июня, однако его перенесли на день, поскольку отдельные депутаты настаивали на проведении голосований по ряду предложений до самороспуска, сообщает INTERFAX.RU.
О намерении распустить парламент премьер-министр Нафтали Беннет и Яир Лапид заявили на прошлой неделе.
Оппозиционные депутаты, по сообщениям СМИ, после голосования назвали этот день "праздником". По их мнению, заканчивает существование "худшее правительство" в истории Израиля.