Պուտինը հանդիպումներ է ունեցել Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ
Աշխաբադում ընթացող Կասպից ծովի գագաթնաժողովի շրջանակներում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպումներ է ունեցել Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է regionpress.am-ը։
Ռաիսիի հետ հանդիպմանը Պուտինը նշել է, որ իրենք մշտական փոխգործակցության մեջ են մի շարք ոլորտներում։ Նա նշել է առևտրի աճը ինչպես 2021 թվականի, այնպես էլ 2022 թվականի առաջին ամիսների համար։
Պուտինն Իրանի նախագահի միջոցով իր բարեմաղթանքներն է փոխանցել Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։ Իր հերթին Ռաիսին ասել է, որ ռուս-իրանական առևտրային հարաբերությունները զարգանում են, և ոչինչ չի կանգնեցնի այդ զարգացումը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Իրանի համագործակցությունը Կասպից ծովի տարածքում երկկողմ համագործակցության կարևոր գործոններից է։ Այնուհետև Վլադիմիր Պուտինը հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Հանդիպման ժամանակ նա հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի և Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի Ադրբեջան կատարելիք այցերի մասին։
Հիշեցնենք, Պուտինն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կասպիական «հնգյակում» ընդգրկված պետությունները էներգետիկ ոլորտում համագործակցության մեծ հնարավորություններ ունեն։
Պուտինը մերձկասպյան երկրների գագաթնաժողովն անվանել է շատ կարևոր՝ ողջ տարածաշրջանի համար՝ նշելով, որ սա համաճարակից հետո գրեթե առաջին դեմ առ դեմ հանդիպումն էր։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանը աջակցում է մերձկասպյան «հնգյակի» երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը, այդ թվում՝ քաղաքականության, տնտեսության և անվտանգության ոլորտներում։

Путин провел встречи с президентами Ирана и Азербайджана
На полях Каспийского саммита в Ашхабаде глава российского государства Владимир Путин провел встречи с президентом Ирана Ибрахимом Раиси и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июня, АРЦАХПРЕСС- На встрече с Раиси Путин отметил, что они находятся в постоянном взаимодействии по вопросам безопасности и по Сирии. Он отметил рост товарооборота как в 2021 году, так и за первые месяцы 2022 года. Путин передал через президента Ирана наилучшие пожелания духовному лидеру Ирана Али Хаменеи, передает РИА «Новости».
В свою очередь, Раиси заявил, что российско-иранские торговые отношения развиваются, и ничто не остановит это развитие. Он подчеркнул, что сотрудничество России и Ирана в районе Каспийского моря является важным аспектом двустороннего взаимодействия. Стороны могут «сотрудничать на Каспии по транспорту, транзиту, а также в других вопросах, касающихся Каспийского моря», в частности, «рыболовству, туризму, и во всех других различных областях».
Кроме того, Путин сообщил о готовящихся визитах в Азербайджан премьер-министра России Михаила Мишустина и председателя Госдумы Вячеслава Володина. Путин в ходе встречи с Алиевым рассказал, что товарооборот между Россией и Азербайджаном уверенно растет, а «все, о чем мы договаривались, исполняется».
Напомним, Путин заявил, что государства, входящие в каспийскую «пятерку», располагают большими возможностями для взаимодействия в энергетике. Путин назвал саммит Каспийских государств важным для всего региона, отметив, что это чуть ли не первая очная встреча после пандемии. Он отметил, что Россия поддерживает развитие сотрудничества стран каспийской «пятерки», в том числе в сферах политики, экономики и безопасности.