Կանադան նավթի եւ գազի շուրջ բանակցություններ Է սկսել եվրոպական գործընկերների հետ
Կանադան եվրոպական երկրների, այդ թվում՝ Իսպանիայի եւ Գերմանիայի հետ բանակցություններ Է վարում նավթի եւ գազի շուրջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդում են արեւմտյան ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով երկրի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիին: «Կանադայի համար կարեւոր Է՝ հնարավորություն ունենալ քայլ առաջ անել եւ օգնել մեր եվրոպական բարեկամներին, որոնք բախվում են շատ բարդ Էներգետիկական իրողությունների»,-հայտարարել Է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Կանադան եվրոպական դաշնակիցների, «հատկապես գերմանացիների ու իսպանացիների հետ» քննարկում Է, թե ինչպես կարող Էր հնարավոր լինել նավթ ու գազ արտահանել երկրի արեւելյան ափից, որպեսզի մեղմացվեն Էներգետիկական սահմանափակումները եւ ապահովվի ռուսական Էներգապաշարների այլընտրանքը:
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի միջեւ բանակցությունները տեղի են ունեցել հունիս ամսին, ԳԴՀ-ում անցկացված G7-ն գագաթնաժողովում, ավելի վաղ հաղորդել են արեւմտյան ԶԼՄ-ները: Դրանց տեղեկատվության համաձայն, երկու երկրները քննարկում են Կանադայի արեւելյան տերմինալով Եվրոպա հեղուկացված բնական գազի արտահանման տարբերակները, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Канада начала переговоры об экспорте нефти и газа с европейскими партнерами
Канада ведет переговоры с европейскими странами, в том числе с Испанией и Германией, об экспорте нефти и газа.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Сообщают западные СМИ со ссылкой на главу МИД страны Мелани Жоли.
"Для Канады важно иметь возможность сделать шаг вперед и помочь нашим европейским друзьям, которые сталкиваются с очень сложными энергетическими реалиями", - заявила министр.
По ее словам, Канада обсуждает с европейскими союзниками, "особенно с немцами и испанцами", как можно было бы экспортировать нефть и газ с восточного побережья страны, чтобы смягчить энергетические ограничения и обеспечить альтернативу российским энергоресурсам, сообщает INTERFAX.RU.
Переговоры между канцлером Германии Олафом Шольцем и премьер-министром Канады Джастином Трюдо состоялись в июне на саммите G7 в ФРГ, сообщали ранее западные СМИ. По их информации, две страны обсуждают варианты экспорта сжиженного природного газа в Европу через терминал на восточном побережье Канады.