ՆԱՏՕ-ի երկրները պետք է ավելացնեն պաշտպանության ծախսերը. Ջոնսոն
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը կարծում Է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունները պետք Է ավելացնեն ռազմական կարիքների համար ծախսերն Ուկրաինայի իրադարձությունների լույսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 29-ին այդ մասին հաղորդել Է The Daily Telegraph թերթը՝ վկայակոչելով Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ղեկավարի ճառից մեջբերումները, որով նա հանդես կգա Մադրիդում դաշինքի գագաթնաժողովին:
«ՆԱՏՕ-ի դաշինքը պահպանում Է մեր քաղաքացիների անվտագությունն ամեն օր: Բայց առաջիկա 10 տարում սպառնալիքները մեր շուրջը սոսկ կաճեն: Մեզ անհրաժեշտ Է, որ բոլոր դաշնակիցները ավելի խորը պրպտեն (իրենց պահուստներում) առաջիկա տասնամյակում դիմադարձումն ուժեղացնելու եւ պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով: (Համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 2 տոկոսի տեսքով (պաշտպանության ծախսերը) միշտ համարվել են նվազագույնն, այլ ոչ թե առավելակետը: Դաշնակիցները պետք Է շարունակեն ավելացնել (ռազմական ծախսերն) ընթացիկ ճգնաժամային շրջանում»,- ասված Է Ջոնսոնի հայտարարության մեջ:
Մեծ Բրիտանիան ինքը, ինչպես նշել Է հրատարակությունը, ՀՆԱ-ի 2,3 տոկոսն Է ծախսում ռազմական կարիքների համար: Ըստ որում, The Daily Telegraph-ի համաձայն՝ կառավարող Պահպանողական կուսացության 2019 թվականի նախընտրական ծրագիրը բովանդակում կետ, որը հայտնում Է, որ իշխանությունները պլանավորում են տարեկան պաշտպանության համար տրամադրել միջոցներ, որոնց բաժինը ՀՆԱ-ից գերզանցի գնաճի ցուցանիշների 0,5 տոկոսը:
Թերթն ընդգծում Է, որ տարեվերջին սպասվող գնաճի մինչեւ 11 տոկոս չափի պատճաով պահպանողականների կառավարությունը չի կարող կատարել ընտրողներին տված խոստումը:
Հրատարակությունը ճշտել Է, որ պաշտպանական ծախսերի չափի հարցը Միացյալ Թագավորության նախարարների կաբինետը պառակտել Է երկու ճամբարի: Այսպես, պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսը եւ ԱԳՆ ղեկավար Լիզ Թրասսը, ինչպես եւ բրիտանացի զորապետերը, հանդես են գալիս ռազմական բյուջեի ավելացման օգտին, մինչդեռ Ջոնսոնը եւ ֆինանսների նախարար Ռիշի Սունակը կարծում են, որ երկիրը թափ հավաքող տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում չի կարող իրեն թույլ տալ ծախսերի աճ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джонсон считает, что страны НАТО должны увеличить расходы на оборону
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон считает, что государства - члены НАТО должны увеличить расходы на военные нужды в свете событий на Украине.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июня, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в среду сообщила газета The Daily Telegraph со ссылкой на выдержки из речи главы британского правительства, с которой он выступит на саммите альянса в Мадриде.
"Альянс НАТО хранит безопасность наших граждан каждый день. Но в ближайшие 10 лет угрозы вокруг нас будут лишь нарастать. Нам необходимо, чтобы все союзники поглубже покопались [в своих резервах] с целью усилить сдерживание и обеспечить оборону в предстоящее десятилетие. [Расходы на оборону в виде] 2% [от ВВП] всегда считались минимальным объемом, а не потолком. Союзники должны продолжать наращивать [военные расходы] в текущий кризисный период", - говорится в заявлении Джонсона.
Сама Великобритания, как отметило издание, тратит 2,3% от ВВП на военные нужды. При этом, согласно The Daily Telegraph, в предвыборной программе правящей Консервативной партии от 2019 года содержался пункт, гласивший, что власти планируют ежегодно выделять на оборону средства, доля которых от ВВП превышала бы на 0,5% показатели инфляции. Газета подчеркивает, что ввиду ожидаемой к концу года инфляции размером до 11% правительство консерваторов не сможет сдержать обещания перед избирателями.
Издание уточнило, что вопрос размера оборонных расходов расколол кабмин Соединенного Королевства на два лагеря. Так, министр обороны Бен Уоллес и глава МИД Лиз Трасс, равно как и британские военачальники, выступают за увеличение военного бюджета, в то время как Джонсон и министр финансов Риши Сунак полагают, что страна в условиях набирающего обороты экономического кризиса не может позволить себе рост расходов на нужды Минобороны.