Թուրքիան դեռևս չի կարող համաձայնել ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցությանը. Աքար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտարարել է Հանրապետության պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, գրում է 1lurer.am-ը։
«Մենք «այո» չենք ասի, քանի դեռ Հելսինկին և Ստոկհոլմը ամբողջությամբ չեն դադարեցրել ահաբեկիչներին աջակցություն ցուցաբերելը։ Մենք կմասնակցենք հունիսի 28-30-ը Մադրիդում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին»,- մանրամասնել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Անկարան դեմ չէ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ընդլայնմանը, սակայն սկանդինավյան երկու երկրները պետք է համապատասխանեն կառույցի ավանդույթներին, ինչպես նաև ահաբեկչական ճանաչեն Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը և վերացնեն Թուրքիայի դեմ զենքի մատակարարման էմբարգոն։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն էլ հավատացրել է, որ գագաթնաժողովի ժամանակ փաստաթղթեր կներկայացնի և կապացուցի, որ Շվեդիան և Ֆինլանդիան իրականում մտադիր չեն պայքարել ահաբեկչության դեմ։

Турция заявила, что все еще не может согласиться со вступлением Швеции и Финляндии в НАТО: Акар
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил министр национальной обороны республики Хулуси Акар, передает ТАСС.
"Мы не можем сказать "да", пока они полностью не прекратят оказывать поддержку террористам, поддерживать с ними отношения, не показав это конкретными шагами", - приводит его слова агентство Demirören.
По словам Акара, "один из наиболее важных вопросов, которые стоят перед НАТО, заключается в том, следует ли принимать в НАТО Швецию и Финляндию". "Мы отправимся под руководством нашего президента в Испанию для участия в саммите НАТО. Поскольку все решения в НАТО принимаются единогласно, две страны не могут вступить в НАТО, если Турция скажет "нет".
Но речи не идет о том, чтобы выступать против политики открытых дверей НАТО. Пусть НАТО расширяется, но это должно соответствовать правилам, обычаям и традициям НАТО", - сказал глава Минобороны Турции.
Ранее сообщалось, что в понедельник в Брюсселе пройдет третий раунд переговоров Турции со Швецией и Финляндией по вопросу их вступления в НАТО.