Մայիսի 19-ին Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ գումարվել է ԱՀ Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի հերթական նիստը։
Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ գումարվել է ԱՀ Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի հերթական նիստը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 19 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ի մամուլի ծառայությունը։
Նիստին ներկա էին 30 պատգամավոր։
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ խորհրդարանի ղեկավարը հանդես է եկել զեկույցով, որով դիմել է ԱՀ կառավարությանը ուժը կորցրած ճանաչել ԱՀ կառավարության որոշումն առ այն, որ հուլիսի մեկից պետք է դադարեցվի բռնազավթված բնակավայրերի պետական հիմնարկներում աշխատած տեղահանվածների պարապուրդի վճարման գործընթացը։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է մայիսի 19-ի նիստի աշխատանքներին։
Օրակարգի առաջին հարցը «Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2021թ․ գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդումն էր։
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի հաղորդմամբ՝ 2021 թվականին Պաշտպանի գործունեությունն ընթացել է մարդու իրավունքների և ազատությունների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ բողոք-դիմումների ուսումնասիրության և քննարկման, խոշտանգումների կանխարգելման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, երեխաների, բռնի տեղահանված անձանց, հասարակության խոցելի խմբերին դասվող անձանց իրավունքների պաշտպանության, օրենսդրության կատարելագործման, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների հետևանքով Արցախի ժողովրդի իրավունքների կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանք և արտահերթ զեկույցների պատրաստման, մարդու իրավունքների և ազատությունների հանրային իրազեկման ուղղությունններով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Պաշտպանի աշխատակազմն ստացել է 430 դիմում 510 անձանցից, որը 2020թ-ի համեմատ աճել է 20%-ով։
2021 թվականի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակել է 2020 թվականի աշնանը Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով անհայտ կորած և գերեվարված անձանց վերաբերյալ տվյալների հավաքագրումը, ցուցակների պարբարաբար թարմացումները և դրանք՝ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմիներին և միջազգային կազմակերպություններին տրամադրելու ուղղությամբ աշխատանքները։
Ընթացիկ տարում Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հրապարակված արտահերթ,միջանկյալ զեկույցները տարածվել են Միավորված ազգերի կազմակերպությունում որպես պաշտոնական փաստաթուղթ։
«ՄԻՊ գործունեության կարևորագույն ուղղություններից էր համագործակցությունը Սփյուռքի և միջազգային կառույցների հետ, այդ թվում` ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների, «Ճշմարտության և արդարության կենտրոնի», Ամերիկայի «Հայ իրավաբանների միության», Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության, Եվրոպական օմբուդսմանի ինստիտուտի և մի շարք այլ կառույցների հետ:Համագործակցության առանցքում եղել և շարունակում է մնալ միջազգային հանրությանը Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ վարվող հայատյաց քաղաքականությունը և դրա հետևանքները ներկայացնելը»,- շեշտել է ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Հաջորդիվ գլխադասային հանձնաժողովների կողմից դրական եզրակացության արժանացած ««Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Սահմանապահ զորքերի մասին» օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին։ Խորհրդարանը միաձայն կողմ է քվեարկել քննարկման ներկայացված օրենքների նախագծերին։

19-го мая под председательством Артура Товмасяна состоялось очередное заседание пятой сессии Национального собрания седьмого созыва.
Состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах
На заседании присутствовало 30 депутатов.
В начале заседания руководитель парламента выступил с докладом, по которому он обратился к правительству Республики Арцах с призывом признать утратившим силу решение о том, что с 1-го июля будет приостановлен процесс оплаты простоя переселенным лицам, работавшим в государственных учреждениях оккупированных населенных пунктов.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент продолжил работу по протоколу.
Первый вопрос повестки - "Годовое сообщение о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах, а также о состоянии защиты прав и свобод человека". По сообщению омбудсмена Республики Арцах Гегама Степаняна, в 2021 году деятельность Защитника велась в направлении изучения и обсуждения заявлений и жалоб, касающихся предполагаемого нарушения прав и свобод человека, предотвращения пыток, защиты прав лиц, имеющих инвалидность, детей, насильственно переселенных лиц, уязвимых групп населения, совершенствования законодательства, сбора фактов и подготовки внеочередных докладов относительно грубейших нарушений прав народа Арцаха в результате преступных действий Азербайджана, информирования общественности о правах и свободах человека.
В отчетный период аппарат омбудсмена поступило 430 заявлений от 510 лиц, что по сравнению с показателем за 2020г. увеличилось на 20%.
В 2021 году аппарат Защитника прав человека продолжил собирать данные относительно без вести пропавших и плененных в результате развязанной осенью 2020 года азербайджано-турецкой агрессии против арцахского народа, периодически обновлять списки и предоставлять их государственным органам Республики Арцах и Республики Армения и международным организациям.
В текущем году опубликованные Защитником прав человека внеочередные, промежуточные доклады были распространены в Организации Объединенных Наций как официальный документ.
«Одним из важнейших направлений деятельности омбудсмена было сотрудничество с Диаспорой и международными структурами, в том числе с комиссиями и офисами Ай Дата, "Центром правды и справедливости", "Союзом армянских юристов" Америки, миссии Нагорного Карабаха в Международном комитете Красного Креста, институтом Европейского омбудсмена и рядом других структур. Ключевым направлением сотрудничества было и остается представление международному сообществу политики армянофобии против мирного населения Арцаха и ее последствия», - подчеркнул Защитник прав человека.
Затем парламент перешел к обсуждению законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности"», «О внесении изменений и дополнения в закон "О налогах"», «О внесении изменения в закон "О налоге на добавленную стоимость"» и "О пограничных войсках".