Պուտինը նշել է գիտատեխնիկական ոլորտում Ռուսաստանի եւ Չինաստանի համագործակցության կարեւորությունը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարեւորել է Ռուսաստանի Դաշնության եւ ՉԺՀ-ի համագործակցությունը գիտատեխնիկական եւ ինովացիոն ոլորտներում՝ երկու երկրների միջեւ համապարփակ գործընկերության եւ ռազմավարական փոխգործակցության շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում  է News.am-ը։
Շնորհավորելով ռուս-չինական գիտատեխնիկական եւ նորարարական համագործակցության տարիների փակման արարողության մասնակիցներին եւ հյուրերին՝ երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այս միջոցառումների ընթացքում իրականացված համատեղ արդյունավետ աշխատանքն էլ ավելի կամրապնդի փոխշահավետ համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ:
«Այս լայնածավալ, համապարփակ միջպետական ​​նախագիծը լիովին ցույց տվեց գիտատեխնիկական եւ ինովացիոն ոլորտներում համագործակցության կարեւորությունը համապարփակ գործընկերության եւ ռազմավարական փոխգործակցության շրջանակներում, որը գոյություն ունի Ռուսաստանի Դաշնության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջեւ»,- ասել է ՌԴ նախագահն ուրբաթ Կրեմլի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Պուտինն ընդգծել է, որ միջտարեկան ծրագրի հիմնական մասն իրականացվել է՝ չնայած համավարակի պատճառով սահմանափակումներին։ «Հատկանշական իրադարձություններ էին «ՆԻԿԱ» մեգագիտության դասընթացին Չինաստանի մասնակցության, ինչպես նաեւ Մոսկվայի պետական ​​համալսարանի եւ Պեկինի համալսարանի կողմից ռուս-չինական մաթեմատիկական կենտրոնի բացման մասին պայմանավորվածությունները»,- ասվում է շնորհավորական ուղերձում։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը նշել է, որ ռուս-չինական գիտատեխնիկական եւ նորարարական համագործակցության տարիների շրջանակներում անցկացվել են հազարից ավելի միջոցառումներ՝ համաժողովներ, ֆորումներ, սեմինարներ, ցուցահանդեսներ, մշակվել են համատեղ գիտական ​​եւ կրթական ծրագրեր, պայմանագրեր են կնքվել լաբորատորիաների ստեղծման վերաբերյալ, որոնք հետազոտություններ են իրականացնելու մաթեմատիկայի, քիմիայի, օվկիանոսագիտության եւ նորարարական նյութերի բնագավառում։
«Վստահ եմ, որ նման արդյունավետ համատեղ աշխատանքն ավելի կամրապնդի մեր երկրների միջեւ փոխշահավետ համագործակցությունը շատ կարեւոր ոլորտներում»,- ասված է Պուտինի ուղերձում։

Путин отметил значимость сотрудничества России и Китая в научно-технической сфере
Президент России Владимир Путин отмечает значимость сотрудничества РФ и КНР в научно-технической и инновационной сферах в рамках отношений всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия двух государств.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 ноября, АРЦАХПРЕСС- Передает ТАСС.
В поздравлении участникам и гостям церемонии закрытия Годов российско-китайского научно-технического и инновационного сотрудничества глава государства выразил уверенность, что продуктивная совместная работа, проведенная в ходе этих мероприятий, будет способствовать дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
«Этот масштабный, комплексный межгосударственный проект в полной мере продемонстрировал значимость сотрудничества в научно-технической и инновационной сферах в рамках отношений всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия, существующих между Российской Федерацией и Китайской Народной Республикой», - говорится в послании российского лидера, опубликованном в пятницу на сайте Кремля.
Путин подчеркивает, что основную часть программы перекрестных годов удалось реализовать, несмотря на ограничения в связи с пандемией. «Значимыми событиями стали договоренности об участии Китая в проекте класса «мегасайенс» НИКА, а также об открытии Московским государственным университетом и Пекинским университетом Российско-китайского математического центра», - говорится в поздравлении.
Президент РФ указывает, что в рамках Годов российско-китайского научно-технического и инновационного сотрудничества было проведено более тысячи мероприятий - конференций, форумов, семинаров, выставок, разработаны совместные научные и образовательные программы, подписаны соглашения о создании лабораторий, которые будут вести исследования в области математики, химии, океанологии и инновационных материалов.
«Уверен, что столь продуктивная совместная работа будет способствовать дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами на многих важных направлениях», - подчеркивается в послании Путина.