Սպիտակ տունը կոչ է արել չանհանգստանալ Բայդենի հաճախակի հազի պատճառով
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հաճախակի հազը ելույթների եւ այլ պաշտոնական միջոցառումների ժամանակ չպետք է դիտարկվի որպես անհանգստության առիթ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է Tert.am-ը։
Այս մասին ասել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին Սպիտակ տանը, ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ:
«Դա անհանգստության առիթ չէ։ Մենք ունենք բժիշկ, որը գալիս է մեզ մոտ, որը, հավանաբար, զննում է կատարում, եթե նման անհրաժեշտություն կա»,- ասել է նա։
Այդ ժամանակ լրագրողներից մեկը հարցրել է. «Կա՞ արդյոք ինչ-որ բացատրություն, թե ինչու է նա [Բայդենը] այդքան հաճախ հազում»։ «Ես չեմ կարծում, թե դա անհանգստության առիթ է»,- ի պատասխան կրկնել է Փսակին։ «Կարծում եմ՝ կան բազմաթիվ պատճառներ, թե ինչու է մեզ անհրաժեշտ լինում մաքրել կոկորդը, մենք կարող ենք մի փոքր մրսած լինել։ Իհարկե, սա այն է, ինչին կարող են բախվել նախագահը, մյուս ընտրվող պաշտոնյաները, լրագրողները, մամուլի քարտուղարները»,- ավելացրել է նա՝ ընդգծելով, որ «բժշկական բնույթի անհանգստության» առիթ սրանում չկա։
78-ամյա Բայդենը պարբերաբար հազում է ելույթների եւ պաշտոնական այլ միջոցառումների ժամանակ, ինչին հաճախ ուշադրություն են դարձնում սոցիալական ցանցերի օգտատերերը։

Белый дом призвал не беспокоиться из-за частого кашля Байдена
Частый кашель президента США Джо Байдена во время выступлений и других официальных мероприятий не должен рассматриваться как повод для беспокойства.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 сентября, АРЦАХПРЕСС-Об этом пресс-секретарь главы государства Джен Псаки заявила на регулярном брифинге в Белом доме, передает ТАСС
«Это не повод для беспокойства. У нас есть доктор, который ездит с ним, который, очевидно, проводит осмотр в случае такой необходимости», - сказала она.
Тогда одна из журналисток спросила, «есть ли какое-то объяснение, почему он [Байден] так часто кашляет». «Я не думаю, что это повод для беспокойства», - повторила в ответ на это Псаки. «Полагаю, есть множество причин, почему нам может быть необходимо прочистить горло, мы можем немного простудиться. Конечно, это то, с чем могут сталкиваться президенты, другие избираемые чиновники, журналисты, пресс-секретари», - добавила она, подчеркнув, что «обеспокоенности медицинского характера» в этом нет.
78-летний Байден периодически кашляет во время выступлений и прочих официальных мероприятий, на что часто обращают внимание пользователи социальных сетей.