ՌԴ ԿԸՀ տեղեկատվական կենտրոնում սկսվել է Դումայի եւ մյուս ընտրություններում քվեարկությունը:
Քվեարկության մեկնարկին հնչել է Ռուսաստանի օրհներգը: Դումայի եւ մյուս ընտրություններում քվեարկության մեկ օրը տեղի կունենա այս տարի ՝ սեպտեմբերի 17 -ից 19 –ը։ Այս մասին ասվում է ԿԸՀ որոշման մեջ։
Պետդուման ընտրվում է հինգ տարի ժամկետով՝ խառը ընտրակարգով. 225 պատգամավոր ընտրվում են կուսակցական ցուցակներով, եւս 225-ը ՝ միամանդատ ընտրատարածքներից մեկ փուլով:
Գրանցվել է 14 կուսակցություն։ Վիճակահանության համաձայն՝ դրանք քվեաթերթիկում կտեղադրվեն հետեւյալ հաջորդականությամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության կոմունիստական կուսակցություն (ԿՊՌՖ), «Կանաչներ», ԼԴՊՌ, «Նոր մարդիկ», «Եդինայա Ռոսիա», «Արդար Ռուսաստան՝ հանուն ճշմարտության», «Յաբլոկո», «Աճի կուսակցություն», Ազատության եւ արդարության կուսակցություն, «Ռուսաստանի կոմունիստներ», «Քաղաքացիական հարթակ», «Կանաչ այլընտրանք», «Հայրենիք» եւ «Թոշակառուների կուսակցություն»:

В информационном центре ЦИК РФ дан старт голосованию на выборах
Голосование на думских и иных выборах в единый день голосования пройдет в этом году с 17 по 19 сентября, следует из постановления ЦИК. Госдума избирается на пять лет по смешанной избирательной системе: 225 депутатов избираются по партийным спискам, еще 225 – по одномандатным округам в один тур.
Федеральные списки кандидатов в депутаты Госдумы зарегистрировали 14 партий. Согласно жеребьёвке, в бюллетене они будут располагаться в следующем порядке: КПРФ, «Зелёные», ЛДПР, «Новые люди», «Единая Россия», «Справедливая Россия - За Правду», «Яблоко», «Партия Роста», Российская партия свободы и справедливости, «Коммунисты России», «Гражданская платформа», «Зеленая альтернатива», «Родина» и «Партия пенсионеров».