Շահան Գանտահարյանը՝ տարածաշրջանում նկատվող միտումների մասին
Իրանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարների հանդիպումը տարածարջանային գործընթացների միտումները ընկալելու առումով որոշ ուղենիշեր է պարփակում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը:
«Այս առումով դիտարժան է Թուրքիայի արտգործնախարարի գնահատականը այս հանդիպմանը: Նա ասել է, որ հանդիպման ընթացքում իր գործընկերոջ հետ վերահաստատել է ահաբեկչության բոլոր տեսակների, նախ և առաջ ՔԱԿ-ի դեմ պայքարելու եւ Սիրիայի հողային ամբողջականությունը պահպանելու իրենց փոխադարձ հասկացողությունը: Ըստ էության Չավուշօղլուն բանաձևել է Անկարա-Թեհրան-Մոսկվա առանցքի հիմնավորման մի կարևոր մասը։ Խոսելով քրդական վտանգի դեմ նա ընդգծում է այդ վտանգի ընդհանրությունը հարաբերակցաբար Իրանի։ Իրանը ևս զգայուն է իր տարածքում ապրող քրդերի միավորման և ռազմական միավորի ստեղծման հավանականության ուղղությամբ»,- նշեց  Գանտահարյանը։
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի տարածքային ամբողջականության բաժնի ուղերձը ներառում է նաեւ Մոսկվային, որը հիմնական երաշխավորն է այդ ամբողջականության։ «Սիրիայի նախագահական ընտրությունները սարերի հետևում չեն և կանխատեսումները ուղղված են գործող նախագահի վերընտրությանը։ Դա նշանակում է Մոսկվայի երաշխավորության հոգատարության վերահաստատում։ Անկարան արդեն վաղուց չի խոսում Ասադի հեռացման մասին։ Ասադի պաշտոնավարման շարունակմանը  համաձայն է նաև Թեհրանը։ Սիրիայի ահաբեկիչներ հասկացությունը այստեղ միակողմանի իմաստ ունի։ Ահաբեկիչներ ասելով Անկարայի ներկայացուցիչը բացառապես նկատի է ունեցել քրդերին։Իր գործընկեր Զարիֆը իր հրապարակային գնահատականում չի բացել ահաբեկիչ հասկացության փակագիծը։ Իրանը շատ ավելի զգայուն լինելու պատճառներ ունի իսլամական ծայրահեղականների նկատմամբ, ովքեր շիա մուսուլմաններին նկատում են անհավատներ։  Հիմա դրա մասին չի բարձրաձայնում, ինչը վկայում է Անկարայի հետ ընդհանուր շահերի գերադասումն ու այլ առաջնահերթությունների ընդգծումը»,- ասաց  Շահան Գանտահարյանը։
Նա հավելեց, որ տարածաշրջանում գործընթացները գնում են արագ տեմպերով։ «Արաբական ծոցի երկրների հետ Թել Ավիվի համաձայնությունների շարքը դեռևս չի ավարտվել։ Այս շղթայի հյուսման գործում Կատարը, որն ստանձնել է կատալիզատորի դեր, իր արտաքին քաղաքականության վեկտորներին ներառել է ինչպես Անկարան այնպես նաև Թեհրանը»,- մանրամասնեց «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը։
Նրա գնահատմամբ՝ լիբանանյան քաղաքական շուկայում զգացվում է Մոսկվայի ակտիվացումը։ «Լավրովի հանդիպումները թե՛ Լիբանանի վարչապետի, և թե Հեզբոլլահի ներկայացուցիչների հետ խոսում է ռուսական միջնորդության մասին։ Դա առերևույթ խոսում է Թեհրանի մի քայլ հետ կանգնելու մասին։  Վաշինգտոնի լարվածությունը Չինաստանի եւ Մոսկվայի հետ նոր բարձրակետեր է գրանցում, ինչը երրորդ  աստիճան է մղում Վաշինգտոն-Իրան լարվածության չափման միավորը։ Մշուշապատ են տարածաշրջանային գործընթացները։ Աշխարհակարգը, որ երկբևեռից անցում էր կատարել բազմաբևեռի, հիմա ավելի շուտ հատկանշվում է բևեռախառն իրավիճակով։
Ռազմավարական առանցքների ձևավորման գործընթացներ են գնում շատ արագ։ Բազմառանցքային ռազմաքաղաքական դաշտերը իրար հակակշռելու գործողություններ են իրականացնում Չինաստանից մինչև Միջին Արևելք եւ Կովկաս։ Եվ այս առանցքային գոտիները ընկալվում են և համակարգվում փաթեթային տեսքերով։ Պատահական չէ, որ Անկարան մի քանի անգամ իր անդամակցած առանցքի աշխարհագրությունը ներկայացրեց Միջին Արևելքից մինչև Լիբիա և Կովկաս»,- եզրափակեց նա։

Шаан Гантаарян о тенденциях, замечаемых в регионе
Встреча министров иностранных дел Ирана и Турции с точки зрения восприятия тенденций региональных процессов дает некоторые ориентиры.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Такое мнение, комментируя встречу министров иностранных дел Турции и Ирана высказал Арменпресс главный редактор газеты “Аздак” Шахан Гантаарян.
“В этом плане довольно значима оценка этой встречи со стороны главы МИД Турции. Он сказал, что на встрече со своим коллегой подтвердилось их взаимопонимание по всем видам борьбы с терроризмом, в первую очередь, по борьбе с РПК и сохранению территориальной целостности Сирии. Фактически, Чавушоглу сформулировал значительную часть обоснования оси Анкара-Тегеран-Москва. Выступая против курдской угрозы, он подчеркивает общность этой угрозы и в отношении Ирана. Иран чувствителен к возможности объединения курдов, проживающих на его территории, и создания их военного подразделения”, - сказал Гантаарян.
По его словам, в сообщении Управления территориальной целостности Сирии также упоминается Москва, которая является основным гарантом этой целостности. “Президентские выборы в Сирии не за горами. Прогнозируется переизбрание действующего президента. Это означает подтверждение гарантии защиты Москвы. Анкара уже давно не говорит об устранении Асада. Тегеран также соглашается продолжить правление Асада. Понятие сирийских террористов здесь имеет одностороннее значение. Говоря о террористах, представитель Анкары имел в виду исключительно курдов, а его коллега Зариф в своей оценке не стал раскрывать рамки террористической концепции. У Ирана есть причины быть более чувствительными к исламским экстремистам, которые считают мусульман-шиитов неверными. Он сейчас об этом не говорит, что и доказывает предпочтение интересов, общих с Анкарой, и упор на другие приоритеты”, - сказал Шаан Гантаарян.
Он добавил, что процессы в регионе идут довольно быстрыми темпами. “Серия тель-авивских соглашений со странами Персидского залива еще не закончена. Катар, который взял на себя роль катализатора в этой цепи, включил Анкару и Тегеран в свой вектор внешней политики”, - сказал главный редактор газеты “Аздак”.
По его словам, активизация Москвы ощущается и на политическом фронте Ливана. “Встречи Лаврова как с премьер-министром Ливана, так и с представителями Хезболлы говорят о российском посредничестве. По сути, это подтверждает, что Тегеран отступает на шаг назад. Напряженность Вашингтона в отношениях с Китаем и Москвой достигает новых высот, что систему измерения напряженности между Вашингтоном и Ираном отталкивает на третью позицию. Региональные процессы весьма расплывчаты. Мировой порядок, перешедший от биполярного к многополярному, сейчас в большей степени характеризуется неоднозначной ситуацией.
Процессы формирования стратегической оси идут очень быстро. Многоосные военно-политические зоны уравновешивают операции от Китая до Ближнего Востока и Кавказа. И эти ключевые зоны воспринимаются и согласовываются в форматах пакетов. Не случайно, что Анкара географию своей оси уже неоднократно представляет от Ближнего Востока до Ливии и Кавказа”, - заключил он.