Ռիո դե Ժանեյրոյում հայտնի կառնավալը չեղարկել են կորոնավիրուսի պատճառով
Ռիո դե Ժանեյրոյում հայտնի կառնավալի կազմակերպիչները 2021 թվականի փետրվարին դրա անցկացումը չեղարկել են կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է G1 պորտալը։
Բրազիլիայի ամենախոշոր քաղաքում կառնավալն ավանդաբար անցկացվում է Մեծ պասից առաջ ուրբաթից երեքշաբթի։ «Անվտանգության բացակայության, գիտնականների շրջանում այն անորոշության հետ կապված, երբ մենք չգիտենք՝ արդյո՞ք փետրվարին պատվաստանյութ կլինի, մենք հանգեցինք որոշման, որ միջոցառումը պետք է հետաձգվի։ Սամբայի դպրոցները չունեն ժամանակ, ֆինանսական եւ կազմակերպչական հնարավորություններ, որ պատրաստվեն փետրվարին դրա անցկացմանը»,- հայտարարել է Սամբայի դպրոցների անկախ լիգայի (LIESA) ղեկավար Ժորժե Կաստանեյրան։
Նա չի բացառել, որ արդյունավետ պատվաստանյութի ի հայտ գալու դեպքում տոնը, որ Ռիո դե Ժանեյրո է գրավում ահռելի թվով զբոսաշրջիկների, այնուամենայնիվ, կհաջողվի անցկացնել ավելի ուշ։
Բրազիլիան այն երկրներից մեկն է, որն առավել շատ է տուժել COVID-19 համավարակի հետեւանքով։ Վերջին տեղեկություններով՝ երկրում գրանցվել է վարակման 4 657 702 եւ մահվան 139 808 դեպք։

В Рио-де-Жанейро из-за коронавируса отменили знаменитый карнавал
Организаторы знаменитого ежегодного карнавала в Рио-де-Жанейро отменили его проведение в феврале 2021 года из-за ситуации с коронавирусом, передает РИА Новости со ссылкой на портал G1.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Карнавал в крупнейшем городе Бразилии традиционно проводится с пятницы по вторник перед Великим постом. «В связи с отсутствием безопасности, этой неопределенностью среди ученых, когда мы не знаем, будет ли в феврале вакцина, мы пришли к решению, что мероприятие должно быть отложено. Школы самбы не имеют времени, финансовых и организационных возможностей, чтобы подготовиться к его проведению в феврале», - заявил глава Независимой лиги школ самбы (LIESA) Жорже Кастанейра.
Он не исключил, что в случае появления эффективной вакцины праздник, который привлекает в Рио-де-Жанейро огромное число туристов, все же удастся провести в более позднее время.
Бразилия – одна из стран, наиболее пострадавших от пандемии COVID-19. По последним данным, в стране зарегистрированы 4 657 702 случаев заражения и 139 808 летальных исходов.