ՕՀԿ-ն կանխատեսում է ջերմաստիճանի բարձրացում առաջիկա 5 տարիներին
Օդերեւութաբանության համաշխարհային կազմակերպության (ՕՀԿ) կլիմայական նոր կանխատեսումների համաձայն, համաշխարհային միջին տարեկան ջերմաստիճանը, հավանաբար, առնվազն 1°С-ով բարձր կլինի նախարդյունաբերական մակարդակներից (1850-1900)՝ հաջորդ հինգ տարիներից յուրաքանչյուրի ընթացքում (2020-2024), ընդ որրում՝ գոյություն ունի 20 տոկոս հավանականություն, որ այս հինգ տարիներից գոնե մեկում այն կգերազանցի 1,5°C-ը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Համաշխարհային միջին ջերմաստիճանն արդեն ավելի քան 1°C-ով գերազանցել է նախաարդյունաբերական դարաշրջանի ցուցանիշները: Վերջին հինգ տարիները ամենատաքն են եղել դիտումների ողջ պատմության ընթացքում:
«Այս ուսումնասիրությունը գիտական բարձր մակարդակի հավաստիությամբ ցույց է տալիս խնդրի մեծությունը, որը պետք է լուծվի Կլիմայի փոփոխության փարիզյան համաձայնագրի շրջանակներում, եւ որի իմաստը գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումն այս դարում 2°C- ից զգալիորեն ցածր պահելն է»,- հայտարարել է ՕՀԿ գլխավոր տնօրեն Փեթերի Թալասը։
Կանխատեսումներում հաշվի են առնում բնական տատանումները, ինչպես նաեւ կլիմայի վրա մարդու ազդեցությունը, որպեսզի ապահովեն ջերմաստիճանի, տեղումների քանակի, քամու բնութագրերի եւ այլ փոփոխականների լավագույն կանխատեսումը առաջիկա հինգ տարիների համար: Կանխատեսման մոդելները հաշվի չեն առնում ջերմոցային գազերի եւ աերոզոլների արտանետումների փոփոխությունները` կորոնավիրուսի շրջանում բնակչության մեկուսացման միջոցառումների արդյունքում:
«ՕՀԿ-ն բազմիցս շեշտել է, որ COVID-19-ի հետեւանքով առաջացած արդյունաբերական եւ տնտեսական անկումը չի փոխարինում կլիմայի ոլորտում կայուն եւ համակարգված գործողություններին»,- ասել է պրոֆեսոր Թալասը:
«Մինչ COVID-19-ը առողջության եւ տնտեսության բնագավառում լուրջ միջազգային ճգնաժամ էր առաջացնում, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի միջոցառումների բացակայությունը կարող է դարերով սպառնալ մարդու բարեկեցությանը, էկոհամակարգերին եւ տնտեսությանը, ուստի կառավարությունները պետք է օգտագործեն այս հնարավորությունը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկելու համար»,- ասել է նա:
Բացի տաքացումից, առաջիկա հինգ տարիներին Արեւմտյան Եվրոպային սպասում է փոթորիկների ուժգնացում՝ ճնշման անոմալիաների հետեւանքով։
Ինչ վերաբերում է կարճաժամկետ հեռանկարներին, ապա, ըստ օդերեւութաբանների կանխատեսումների, այս տարի Արկտիկան ավելի քան երկու անգամ կտաքանա՝ համեմատած համաշխարհային միջին ցուցանիշի հետ, իսկ Հարավային Ամերիկայի շատ տարածաշրջաններ, Աֆրիկային եւ Ավստրալիայի հարավային շատ մասեր ավելի չոր կդառնան:

ВМО прогнозирует повышение температуры в ближайшие 5 лет
Согласно новым климатическим прогнозам Всемирной метеорологической организацией (ВМО), среднегодовая глобальная температура, вероятно, будет как минимум на 1 °С выше доиндустриальных уровней (1850—1900 гг.) в течение каждого из следующих пяти лет (2020—2024 гг.), при этом существует 20-процентная вероятность того, что она превысит 1,5 °С, по крайней мере, в один из этих пяти лет.
СТЕПАНАКЕРТ,10 июля  АРЦАХПРЕСС: Средняя глобальная температура уже более чем на 1 °C превысила показатели доиндустриальной эпохи. Последние пять лет были самыми теплыми за всю историю наблюдений.
«Данное исследование показывает с высоким уровнем научной достоверности масштабность задачи, которую предстоит решить в рамках Парижского соглашения об изменении климата и которая заключается в том, чтобы удержать глобальное повышение температуры в этом столетии на уровне значительно ниже 2 °С по сравнению с доиндустриальными уровнями и приложить усилия к тому, чтобы ограничить повышение температуры даже более — до 1,5 °С», — заявил Генеральный секретарь ВМО Петтери Таалас.
В прогнозах учитываются естественные колебания, а также влияние человека на климат, чтобы обеспечить наилучшее прогнозирование температуры, количества осадков, характеристик ветра и других переменных величин на ближайшие пять лет. Прогностические модели не учитывают изменений в выбросах парниковых газов и аэрозолей в результате мер по изоляции населения во время коронавируса.
«ВМО неоднократно подчеркивала, что промышленный и экономический спад, вызванный КОВИД-19, не является заменой для устойчивых и скоординированных действий в области климата. В связи с очень длительным сроком пребывания CO2 в атмосфере, ожидается, что воздействие сокращения выбросов в этом году не приведет к снижению концентрации CO2 в атмосфере, которая является движущей силой повышения глобальной температуры», — заявил профессор Таалас.
«В то время как КОВИД-19 вызвал серьезный международный кризис в области здравоохранения и экономики, отсутствие мер по противодействию изменению климата может угрожать благосостоянию человека, экосистемам и экономике на многие века вперед, в связи с чем правительства должны использовать эту возможность для принятия мер по борьбе с изменением климата в рамках программ восстановления и обеспечения экономического роста на более качественном уровне», — заявил он.
Кроме потепления, в следующие пять лет Западную Европу ждет усиление штормов, вызванное аномалиями давления.
Что касается краткосрочных перспектив, по прогнозам метеорологов, в текущем году Арктика прогреется более чем в два раза по сравнению с глобальным средним показателем, а многие районы Южной Америки, южной части Африки и Австралии станут еще суше.