Հունաստանը հնարավոր ամեն ինչ կանի իր ինքնիշխանության պաշտպանության համար։
Վերջին ամիսներին Հունաստանի եւ նրա արեւելյան հարեւանի միջեւ հարաբերությունները վատթարացել են այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Լիբիայի հետ ծովային համաձայնագիր ստորագրեց: Սա Թուրքիային դրդեց հավակնել ծովային գետիների, որոնք Աթենքը ըստ միջազգային իրավունքի հունական է համարում:
«Եթե մեզ մոտ եղած միակ տարբերությունը բացառիկ տնտեսական գոտու հռչակումն է, ապա մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ բանակցություններ վարել, նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ այդ հարցը քննարկել»,- հայտարարել է երկրի ԱԳ փոխնախարար Միլտիադես Վարվիցիոտիսը: Նրա խոսքով՝ Հունաստանը պատրաստ է քննարկել նաեւ երկկողմ հարցեր, ինչպես՝ տնտեսության, տուրիզմի, Covid-19-ի եւ միգրացիոն հոսքերի:
«Բայց եթե խնդիրը Էգեյան ծովում կղզիների հանդեպ Հունաստանի ինքնիշխանության վիճարկումն է, ապա պատասխանը «ոչ»-ն է,- հավելել է փոխնախարարը: - Մենք մեր ինքնիշխանությունը չենք քննարկում, մենք չենք հանձնում հունական հողը եւ հնարավոր ամեն ինչ կանենք այն պաշտպանելու համար»:
Լարվածությունն աճում է նաեւ հռչակավոր Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու հնարավորության պատճառով: Էրդողանը սա վաղուց է պնդում՝ մերժելով ԱՄՆ եւ Հունաստանի քննադատությունը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկի մեջ մտած այս օբյեկտը հույների համար հատուկ նշանակություն ունի, որոնք այն համարում են քրիստոնեական կարեւորագույն հուշարձաններից մեկը եւ ուղղափառ ավանդույթի ժառանգությունը, որը ծագում է Բյուզանդական կայսրությունից:
Հունաստանի կառավարության ներկայացուցիչ Ստելիոս Պետսասը երեկ հայտարարել էր, որ Սուրբ Սոֆիայի տաճարի շուրջ տարաձայնությունները «հունա-թուրքական հարց չէ, այլ ունիվերսալ հարց»՝ հավելելով, որ Հունաստանը սպասելու է Թուրքիայի որոշմանը:

Греция не будет обсуждать с Турцией свой суверенитет
СТЕПАНАКЕРТ, 3  июля  АРЦАХПРЕСС: Отношения между Грецией и ее восточным соседом ухудшились  в последние месяцы после того, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал морское соглашение с Ливией. Это побудило Турцию претендовать на морские зоны, которые Афины считают греческими в соответствии с  международным  правом.
«Если единственное различие, которое у нас есть, заключается в провозглашении исключительной экономической зоны, то мы готовы вести переговоры, сесть  за стол переговоров с Турцией и обсудить этот вопрос», - заявил заместитель министра иностранных дел Милтиадес Варвициотис. По его словам, Греция также готова обсудить двусторонние вопросы, такие как экономика, туризм, Covid-19 и миграционные потоки.
«Но если проблема состоит в том, чтобы оспаривать суверенитет Греции над островами в Эгейском море, то ответ - нет», - добавил замминистра. «Мы не обсуждаем наш суверенитет, мы не отдаем греческую землю и сделаем все возможное, чтобы защитить ее».
Напряженность также возрастает в связи с возможным превращением знаменитого собора Святой Софии в мечеть. Эрдоган давно настаивал на этом, отвергая критику со стороны США и Греции.
Этот объект, включенный в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, имеет особое значение для греков, которые считают его одним из важнейших христианских памятников и наследием православной традиции, восходящей к Византийской империи.
Представитель правительства Греции Стелиос Петсас заявил в четверг, что разногласия вокруг собора Святой Софии «это не греко-турецкий вопрос, а универсальный вопрос», добавив, что Греция будет ждать решения Турции.