Մակրոնը մտադիր է Պուտինի հետ քննարկել միջազգային անվտանգության հարցերը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր է հունիսի 26-ին բանակցություններ վարել իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ նախագահները վիդեոզանգի միջոցով կքննարկեն ռազմավարական գործընկերության և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր, ներառյալ իրավիճակն Ուկրաինայում և Լիբիայում, ինչպես նաև Իրանում:
«Կարիք կա առաջ շարժվելու ճգնաժամային օրակարգում, հատկապես Ուկրաինայի հարցով», - հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի ներկայացուցիչը:
Մակրոնը կոչ է արել Եվրոպային՝ վերանայել Ռուսաստանի հետ իր ռազմավարական գործընկերությունը, ասելով, որ վերջին տարիներին Մոսկվայի նկատմամբ դավադրության քաղաքականությունը ձախողվել է:

Президенты России и Франции в ходе видеоконференции обсудят вопросы безопасности
Президент Франции Эммануэль Макрон и его российский коллега Владимир Путин 26 июня проведут видеоконференцию в рамках стратегического франко-российского диалога. Об этом в среду, 24 июня, сообщили в пресс-службе Елисейского дворца.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июня, АРЦАХПРЕСС: Как передает DW, предметом обсуждения будут вопросы безопасности, включая ситуацию на востоке Украины, в Ливии и Иране.
"Необходим дальнейший прогресс по повестке, касающейся кризисов, особенно в Украине", - указали в пресс-службе.
Ранее Макрон призвал Европу пересмотреть свое стратегическое партнерство с Россией, заявив, что политика в отношении Москвы в последние годы потерпела неудачу, напоминает агентство Reuters.