Պեկինում մեկնաբանել են Ռուսաստանի կողմից Չինաստանի քաղաքացիների մուտքի արգելքը
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն իրենց տեղեկացրել էր կորոնավիրուսի պատճառով ժամանակավորապես Չինաստանի քաղաքացիների մուտքը ՌԴ արգելելու մտադրության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, tert.am-ի փոխանցմամբ, տեղեկացնում է РИА Новости գործակալությունը:
«Ռուսական կողմն ընդգծել է, որ վճռականորեն աջակցում է Չինաստանին համաճարակի դեմ պայքարում, ինչպես նաև հավատացած է, որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը կարող է հաղթել այս պայքարում, սակայն տեղեկացրել է, որ կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման և սեփական տարածքում համաճարակը վերահսկելու նպատակներով որոշակի սահմանափակող քայլեր կձեռնարկի»,-ասել է դիվանագետը ճեպազրույցի ժամանակ:
Ռուսաստանը փետրվարի 20-ից ժամանակավորապես կարգելի Չինաստանի քաղաքացիների մուտքը երկիր: Խոսքը նրանց մասին է, ովքեր Ռուսաստան են մեկնում աշխատելու, սովորելու, զբոսաշրջության և մասնավոր նպատակներով:

Russia has decided to ban Chinese nationals from entering its territory amid the COVID-19 coronavirus outbreak. The ban will be implemented from February 20, according to Euronews.
Russia temporarily bans Chinese nationals from entering country amid coronavirus outbreak
STEPANAKERT, FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS: It was announced by the office of the Deputy Prime Minister of the Russian Federation, Tatyana Golikova, following a meeting on preventing the spread of the COVID-19 coronavirus in Russia. "From 00:00 local time on February 20, 2020, the passage of citizens from the People’s Republic of China across the state border of the Russian Federation is temporarily suspended," the statement said. The ban will affect Chinese citizens travelling for private, educational, working and tourist purposes, the statement added. So far Russia has had two confirmed cases of the Coronavirus, both Chinese citizens who have been hospitalised in Siberia.