2019 թ-ի առողջապահության բնագավառի ծախսերը կազմել են 6 մլրդ 923 մլն ՀՀ դրամ. Արայիկ Բաղրյանը հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով
Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված առողջապահության բնագավառի ծախսերը կազմել են 6 մլրդ 923 մլն ՀՀ դրամ՝ 2018 թվականի 6 մլրդ 151 մլն հազար դրամի փոխարեն. այն ԱՀ պետական բյուջեում կազմում է 5.7 %:
2019 թ-ի առողջապահության բնագավառի ծախսերը կազմել են  6  մլրդ  923  մլն    ՀՀ  դրամ.    Արայիկ    Բաղրյանը  հանդես  է  եկել   մամուլի  ասուլիսով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝   այս  մասին     այսօր՝  հունվարի  24-ին  կայացած    մամլո  ասուլիսի   ժամանակ  ասել է  ԱՀ  առողջապահության  նախարար   Արայիկ  Բաղրյանը:
Նրա  խոսքով՝   Արցախի առողջապահության համակարգի 2019թ. կատարողականը կազմել է 6  մլրդ   720 մլն  ՀՀ դրամ.  բյուջեն կատարվել է  97,1 %-ով:
«Արցախի առողջապահության նախարարությունը հաշվետու տարում ուշադրություն է դարձրել հանրապետության բնակչության, ինչպես  նաև  մոր և մանկան առողջության պահպանմանը, ծննդօգնության մակարդակի, բժշկական օգնության և սպասարկման որակի ու մատչելիության բարձրացմանը, բոլոր բուժհիմնարկները անհրաժեշտ սարքավորումներով և պարագաներով համալրման գործընթացին, ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործմանը, անվճար և արտոնյալ պայմաններում դեղորայք ստանալու իրավունք ունեցող բնակչությանն անհրաժեշտ դեղորայքով ապահովմանն ու այլ խնդիրների: Բնակչության առողջության պահպանումը պետության կողմից դիտարկվում է որպես ազգային անվտանգության ապահովման կարևորագույն խնդիրներից մեկը: Մեր  համակարգն,    իրագործելով բնակչության առողջության պահպանման վերաբերյալ Արցախի նախագահի նախընտրական ծրագրի դրույթները և առաջնորդվելով այս ոլորտում ԱՀ կառավարության որդեգրած քաղաքականությամբ, մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում առողջապահական կառույցների համաչափ զարգացման գործընթացը»,-մասնավորապես  ասել է  նախարարը:
Ըստ   Ա. Բաղրյանի՝ 2019 թվականին առողջապահության նախարարությունն  իր գործունեությունն   իրականացրել է թվով 17 բուժհիմնարկների միջոցով (11 փակ բաժնետիրական ընկերություններ, 6 պետական ոչ առևտրային կազմակերպություններ), որոնցից 7-ը շրջանային  բուժմիավորումներ են: 2019 թվականի հունվարից վերակազմակերպման ձևով «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ին է միացվել «Ուռուցքաբանական դիսպանսերը», իսկ «Արևիկ» մանկական բուժմիավորմանը՝ ինֆեկցիոն հիվանդանոցը։
«Նշված բուժհիմնարկների միավորման արդյունքում հաստիքների կրճատում չի նախատեսվել։ Արդյունքում ունենք բուժսպասարկման մատչելիություն ու որակի բարձրացում, ինչպես նաև հնարավորությունների և ներուժի արդյունավետ տնօրինում ու նպատակային ֆինանսավորում։ Նախարարության ենթակայության տակ գործում են նաև թվով 5 տեղամասային հիվանդանոցներ, 20 գյուղական բժշկական ամբուլատորիաներ և 205 բուժակ-մանկաբարձական կետեր:   Ընդհանուր առմամբ՝ համակարգի բուժհիմնարկներում աշխատում  է  336 բժիշկ, 1366 բուժքույր, 923 ադմինիստրատիվ և այլ մասնագետներ: Բուժհիմնարկների մահճակալային ֆոնդը կազմում է 755։  Արցախի առողջապահության համակարգում առկա է 41 միավոր սանիտարական տրանսպորտային միջոց և 7 ռեանիմոբիլ: Նախատեսվում է 2020 թվականին պարկը համալրել 10 նոր մեքենայով»,-ավելացրել  է   նախարարը։

Расходы на здравоохранение за 2019 год составили 6 миллионов 923 тысячи драмов. Араик Багрян выступил на пресс-конференции
Расходы в сфере здравоохранения, предусмотренные проектом государственного бюджета Республики Арцах на 2019 год, составили 6 миллионов 923 тысячи драмов вместо 6 миллионов 151,8 тысяч драмов в 2018 году, что составляет 5,7% государственного бюджета.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент Арцахпресс, об этом сегодня на пресс-конференции заявил министр здравоохранения РА Араик Багрян.
По его словам, в 2019 году освоение бюджета системы здравоохранения Арцаха составило 6 млн. 720,4 тыс. драмов. Бюджет был освоен на 97,1%.
«Министерство здравоохранения Арцаха уделяло особое внимание охране здоровья населения республики,  а также поддержанию здоровья матери и ребенка, повышению уровня рождаемости, качеству ухода и доступности медицинской помощи и услуг, процессу оснащения всех медицинских учреждений необходимым оборудованием, эффективному использованию финансовых ресурсов, обеспечению необходимыми медикаментами населения, пользующегося льготами и правом на приобретение бесплатных лекарств и другим вопросам. Охрана здоровья населения рассматривается государством как один из важнейших вопросов национальной безопасности. Наша система, реализуя положения предвыборной программы президента Арцаха по охране здоровья населения, и руководствуясь политикой, принятой правительством Республики Арцах в этой области, всегда ориентирована на соразмерное развитие медицинских учреждений», - сказал министр.
По словам А. Багряна, в 2019 году министерство здравоохранения осуществляло свою деятельность посредством 17 медицинских учреждений (11 закрытых акционерных обществ, 6 государственных некоммерческих организаций), 7 из которых являются региональными медицинскими учреждениями. С января 2019 года к  Республиканскому медицинскому центру присоединился «Онкологический диспансер», а к Детскому медицинскому центру «Аревик» -  инфекционная больница.
«В результате объединения данных медицинских  учреждений сокращение штатов не предусмотрено. В итоге мы имеем доступность и повышение качества медицинского обслуживания, а также эффективное управление возможностями и целевым финансированием. В подчинении министерства находятся 5 районных больниц, 20 сельских  медицинских амбулаторий и 205 лечебно-акушерских пунктов. Всего в системе медицинских учреждений - 336 врачей, 1366 медсестер, 923 административных работников и других специалистов. Общее количество койко-мест – 755. В системе здравоохранения Арцаха - 41 единица санитарного транспорта и 7 реанимобилей. К 2020 году планируется пополнить автопарк 10 новыми автомобилями», - добавил министр.