Պենտագոնը դադարեցրել Է Սաուդյան Արաբիայից բոլոր զինծառայողների ուսուցումը. NYT
Պենտագոնը հայտարարել Է Սաուդյան Արաբիայից բոլոր զինծառայողների օպերատիվ ուսուցումն անորոշ ժամանակով դադարեցնելու մասին, որոնք պատրաստություն են անցնում ԱՄՆ-ում, սույն որոշումն ընդունվել Է Ֆլորիդայում ռազմածովային ուժերի հենակայանում տեղի ունեցած հրաձգությունից հետո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է New York Times թերթը:
Ավելի վաղ «Ասոշիեյտեդ Պրես» գործակալությունը հաղորդել Էր Սաուդյան Արաբիայից ավելի քան 300 ուսանողների համար թռիչքային պատրաստության պարապմունքները ժամանակավորապես դադարեցնելու՝ իշխանությունների որոշման մասին, որոնք ռազմական ավիացիա են ուսումնասիրում:
ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության ղեկավարի տեղակալ Դեւիդ Նորքվիսթը ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել Է, որ սահմանափակումները կվերաբերեն 852 սաուդացի ուսանողների, որոնք ռազմական պատրաստությամբ են զբաղվում ԱՄՆ-ում:
Դեկտեմբերի 6-ին Ֆլորիդայի ռազմակայանում տեղի ունեցած հրաձգության հետեւանքով զոհվել Է չորս մարդ, ներառյալ կրակողը, եւ ութ մարդ վիրավորվել Է: Հարձակվողը եղել Է Սաուդյան Արաբիայի զինծառայող Մուհամեդ Սայիդ ալ Շամրանին, որն ուսուցում Էր անցնում ռազմակայանում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

NYT: Пентагон прекратил подготовку всех курсантов из Саудовской Аравии
Пентагон объявил о прекращении оперативной подготовки всех военнослужащих Саудовской Аравии, обучающихся в США, на неопределенный срок, данное решение принято после стрельбы на базе ВМС во Флориде, сообщает газета New York Times.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 декабря, АРЦАХПРЕСС: Ранее агентство Ассошиэйтед Пресс сообщило о решении властей временно приостановить занятия по летной подготовке для более чем 300 студентов из Саудовской Аравии, изучающих военную авиацию,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Заместитель главы минобороны США Дэвид Норквист в ходе брифинга заявил, что ограничения коснутся 852 саудовских студентов, занимающихся военной подготовкой в США.
В минувшую пятницу в результате стрельбы на военной базе во Флориде погибли четыре человека, включая стрелявшего, и восемь человек получили ранения. Нападавшим оказался военнослужащий Саудовской Аравии Мухаммед Саид аль-Шамрани, который проходил обучение на военной базе.