Իսրայելը եւ «Իսլամական ջիհադը» զինադադար են համաձայնեցրել. AFP
Իսրայելի եւ պաղեստինյան «Իսլամական ջիհադ» խմբավորման ներկայացուցիչները համաձայնության են հասել հրադադարի շուրջը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 14-ին այդ մասին հաղորդել Է AFP-ն` վկայակոչելով աղբյուրներ:
Նրանց տվյալներով՝ Գազայի հատվածում զինադադարն ուժի մեջ Է մտել տեղական ժամանակով 05:30-ին (Երեւանի ժամանակով (07:30-ին) եւ դարձել Է Եգիպտոսի միջնորդական ջանքերի արդյունքը:
Նոյեմբերի 13-ի երեկոյան Իսրայելի հետ հնարավոր զինադադարի քննարկման համար Կահիրե Է ժամանել «Իսլամական ջիհադի» գլխավոր քարտուղար Զիյադ ան Նահալյան: Մինչ այդ Թել Ավիվից Իսրայելի եւ պաղեստինցիների միջեւ բանակցություններում միջնորդ ծառայող Եգիպտոսի մայրաքաղաք Էր ժամանել Մերձավոր Արեւելքի խնդրով ՄԱԿ-ի հատուկ համակարգող Նիկոլայ Մլադենովը՝ կողմերի միջեւ հրադադարի հասնելու փորձերի նպատակով:

Израиль и "Исламский джихад" договорились о перемирии
Израильские военные и представители палестинской группировки "Исламский джихад" согласовали условия перемирия, согласно которому стороны прекращают огонь, начиная с 05:30 часов утра четверга, 14 ноября.
Израиль и
СТЕПАНАКЕРТ, 14 ноября, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщает Корреспондент со ссылкой на израильский 9 телеканал.
Утверждается, что соглашение оговаривает прекращение Израилем точечных ликвидаций в секторе Газа, отказ от ведения огня во время так называемых "маршей возвращения", послабления в пограничном и торговом режимах с сектором Газа. В свою очередь "Исламский джихад" обязуется не обстреливать Израиль с территории сектора Газа.
Израильские СМИ приводят слова собеседника из "Исламского джихада", заявившего, что решение о начале переговоров по прекращению огня было принято после гибели шести человек в результате удара в ночь на четверг по одному из городов сектора Газа. Всего в ходе обострившегося конфликта погибли 32 жителя сектора Газа.