Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի գնդակոծումներից 34 պաղեստինցի Է զոհվել
Նոյեմբերի 12-ից ի վեր Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի գնդակոծումների զոհ Է դարձել 34 պաղեստինցի, եւս 111-ը վիրավորվել Է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նոյեմբերի 14-ին այս տվյալները բերել Է Dunya Al Watan նորությունների պորտալը՝ վկայակոչելով միջատարածքի առողջապահության նախարարությունը:
Միայն անցած գիշեր, երբ Դեյր Բալահ քաղաքի շրջանում ավիահարվածի հետեւանքով քանդվել Է մի տուն, զոհվել Է ութ արաբ՝ մեկ ընտանիքի անդամներ: Զոհվածների թվում, պաղեստինյան կողմի տվյալներով՝ կան կանայք եւ երեխաներ:
Պաղեստինյան խմբավորումները եւ Իսրայելի բանակը երկու օրվա ընացքում հարվածներ են փոխանակել այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 12-ի լուսաբացին ռմբակոծման հետեւանքով հատվածում սպանվել են «Իսլամական ջհադ» խմբավորման ազդեցիկ հրամանատար Բահա Աբու ալ Աթան եւ նրա կինը, երկու օրում Գազայից հրեական պետության տարածք են արձակվել ավելի քան 400 հրթիռ եւ ականանետային արկ, իսրայելացի զինվորականները խոցել են տասնյակ թիրախներ՝ առաջին հերթին արմատականներին պատկանող օբյեկտներ:
Անցյալ գիշեր Եգիպտոսի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ համաձայնություն Է ձեռք բերրվել հրադադարի շուրջը: Գազայում զինադադարն ուժի մեջ Է մտել նոյեմբերի 14-ին տեղական ժամանակով 05:30-ին (Երեւանի ժամանակով 07:30-ին), ինչը, ինչպես հաղորդել Է Maan գործակալությունը, հավաստել Է «Իսլամական ջիհադի» պաշտոնական ներկայացուցիչ Մուսաբ ալ Բուրամին: Մինչդեռ արդեն գործարքի հասնելուց հետո դեպի Իսրայել մեկ հրթիռ Է արձակվել, իսկ հրեական պետության տարածքում երեք անգամ գործել են օդային տագնապի շչակները:

При израильских обстрелах сектора Газа погибли 34 палестинца
Жертвами израильских обстрелов сектора Газа со вторника стали 34 палестинца, еще 111 получили ранения.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 ноября, АРЦАХПРЕСС: Такие данные приводит в четверг новостной портал Dunya Al Watan со ссылкой на Минздрав анклава.
Только минувшей ночью, когда в результате авиаудара в районе города Дейр-Балах был разрушен дом, погибли восемь арабов - члены одной семьи. В числе погибших, по данным палестинской стороны, есть женщины и дети,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Палестинские группировки и армия Израиля на протяжении двух дней обменивались ударами после того, как на рассвете 12 ноября в результате бомбардировки в секторе были убиты влиятельный командир группировки "Исламский джихад" Баха Абу аль-Ата и его супруга. За два дня из Газы по территории еврейского государства было выпущено свыше 400 ракет и минометных снарядов, израильские военные поразили десятки целей, в первую очередь принадлежащих радикалам объектов.
Минувшей ночью благодаря посредническим усилиям Египта была достигнута договоренность о прекращении огня. Перемирие в Газе вступило в силу в четверг в 05:30 по местному времени (06:30 мск), что, как передает агентство Мааn, подтвердил официальный представитель "Исламского джихада" Мусаб аль-Бураим. Между тем уже после достижения сделки по Израилю была выпущена одна ракета, а на территории еврейского государства трижды срабатывали сирены воздушной тревоги.