Բոլիվիայում բողոքի ցույցերի ֆոնին ԱՄՆ-ն տարհանում է ամերիկացի պաշտոնյաների ընտանիքներին
ԱՄՆ-ն կարգադրել է Բոլիվիայում աշխատող ամերիկացի պաշտոնյաների ընտանիքներին լքել երկիրը՝ այնտեղ զանգվածային ցույցերի պատճառով, ասված է Պետդեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախկին նախագահ Էվո Մորալեսի կողմնակիցների և հակառակորդների դիմակայության ֆոնին բողոքի ակցիաների զոհ է դարձել ավելի քան 7 մարդ, առնվազն 12 մարդ տուժել է: Զանգվածային անկարգությունները շարունակվում են, փոխանցում է tert.am-ը:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը նաև թարմացրել է ճանապարհորդների համար նախատեսված ծանուցումը՝ նրանց խորհուրդ տալով հրաժարվել Բոլիվիա ուղևորություններից:
«Քաղաքացիական բողոքի ցույցերի պատճառով մի՛ այցելեք Բոլիվիա»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Պետդեպարտամենտը կազմել է նաև երկրների ցուցակ, որտեղ խորհուրդ չի տրվում մուտք գործել, այդ պետություններն են՝ Սիրիան, Աֆղանստանը, Եմենը, ԿԺԴՀ-ն, Իրանը, և այլն:
«Նոյեմբերի 12-ին Պետդեպարտամենտն ԱՄՆ-ի պետական աշխատակիցների ընտանիքների անդամներին կարգադրել է լքել այդ երկիրը՝ Բոլիվիայում շարունակվող քաղաքական անկայունության պատճառով»,- նշել են գերատեսչությունում:
Հիշեցնենք, որ Բոլիվիայում զանգվածային բողոքի ցույցերի ֆոնին նախագահ Էվո Մորալեսի հրաժարականից հետո հրաժարական են ներկայացրել նաև մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում` փոխնախագահ Ալվարո Գարսիա Լիներան, սենատի խոսնակ Ադրիանա Սալվատերրան և պատգամավորների պալատի խոսնակ Վիկտոր Բորդան, երկրի արտգործնախարար Դիեգո Պերին:
Ավելի ուշ Բոլիվիայի սենատի փոխխոսնակ Ժանին Անյեսը հայտարարել էր, որ Էվո Մորալեսի հրաժարականից հետո կստանձնի երկրի ղեկավարի պարտականությունները:

Из-за протестов в Боливии США эвакуируют семьи своих чиновников
США дали распоряжение покинуть Боливию семьям американских чиновников, работающих в этой стране, причиной послужили массовые протесты, говорится в распространенном заявлении госдеп.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 ноября, АРЦАХПРЕСС: Жертвами протестов на фоне безвластия и противостояния сторонников и противников бывшего президента Эво Моралеса стали уже семь человек, по меньшей мере 12 человек пострадали. Беспорядки продолжаются.
Госдеп США также обновил уведомление для путешественников, предписав им отказаться от поездок в Боливию. Те, кто все же решит ехать, сделают это на свой страх и риск, американские власти не смогут им помочь в сложной ситуации,
"Не посещайте Боливию из-за гражданских протестов", - говорится в сообщении.
В "красном" списке стран, которые предписано не посещать - 13 строк, в том числе Сирия, Афганистан, Йемен, КНДР и Иран.
"Двенадцатого ноября госдепартамент дал распоряжение покинуть страну членам семей государственных сотрудников США и санкционировал отъезд тех сотрудников, чьи функции не являются чрезвычайно необходимыми, в связи с продолжающейся политической нестабильностью в Боливии", - отметили в ведомстве.