Բրիտանիայի կառավարությունը հաստատել Է, որ ընտրություններ կհայտարարի, եթե ԵՄ-ն հետաձգի Brexit-ը
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հոկտեմբերի 22-ին խորհրդարանում կայացած քվեարկությունից հետո հաստատել Է, որ վաղաժամկետ ընտրություններ անցկացնելու հարց կդնի, եթե Եվրամիությունը Brexit-ի եռամսյա հեետաձգում տրամադրի երկրին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է հեռուստառադիոհաղորդումների BBC կորպորացիայի քաղաքական մեկնաբան Լորա Քյունսբերգը՝ հղում անելով վարչապետի դիավանատան մի աղբյուրի:
Հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան բրիտանական խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել Է օրինագիծ, որում ներառված Է «ապահարզանի» պայմանների վերաբերյալ Եվրամիության հետ նոր համաձայնագրի տեքստը: Այդպիսով, Brexit-ի շուրջ գործարքը, որը ձեռք Էր բերվել ԵՄ-ի հոկտեմբերի 17-ի գագաթնաժողովում, ըստ Էության հավանության Է արժանացել բրիտանացի խորհրդարանականների կողմից: Կողմ Է քվեարկել Համայնքների պալատի 329 անդամ, դեմ Է արտահայտվել 299 պատգամավոր: Դա առաջին քվեարկությունն Էր խորհրդարանում, որը Ջոնսոնի կառավարությունը շահել Է այս տարվա հուլիսին իշխանության գալուց հետո:
Այդուհանդերձ, արդեն մի քանի րոպե անց նախարարների կաբինետը խիստ ցավագին պարտություն կրեց Համայնքների պալատի կողմից Brexit-ի մասին բիլլի քննարկման ժամկետներին վերաբերող հանգուցային հարցում: Կառավարությունն ընդամենը երեք օր Էր հատկացնում այն բանի համար, որ խորհրդարանականները քննարկեն այն եւ երրորդ ընթերցմամբ ընդունեն օրենք, որը կկարգավորի Brexit-ի առաջիկա գործընթացը: Այդչափ կարեւոր փաստաթուղթը նման կարճ ժամանակում քննարկելուց հրաժարվել Է 322 պատգամավոր, այն դեպքում, երբ 308-ը պատրաստ Էին աշխատել Ջոնսոնի առաջարկած ժամանակացույցով:
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը դրան ի պատասխան հայտարարել Է, որ Եվրամիության 27 երկրների ղեկավարներին առաջարկելու Է համաձայնել Լոնդոնի խնդրանքով հանրակցության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու ամսաթիվը մինչեւ 2020 թվականի հունվարի 31-ը հետաձգելուն: Մինչդեռ Ջոնսոնն ինքը կտրականապես դեմ Է հետաձգմանը: Իսկ Brexit-ի ամսաթվի հետաձգման խնդրանքը, որի մասին հիշատակել Է Տուսկը, նա Բրյուսել Է ուղարկել միայն այն պատճառով, որ դա նրան պարտավորեցնում Էր անել ընդդիմության ճնշման ներքո ընդունված օրենքը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը՝ -46-:

СМИ: правительство Британии подтвердило, что объявит выборы, если ЕС отсрочит Brexit
Правительство Великобритании после голосования во вторник в парламенте подтвердило, что поставит вопрос о проведении досрочных выборов, если Евросоюз предоставит стране трехмесячную отсрочку Brexit.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщила политический обозреватель телерадиовещательной корпорации Би-би-си Лора Кюнссберг со ссылкой на источник в канцелярии премьер-министра.
Во вторник вечером британский парламент во втором чтении принял законопроект с включенным в него текстом нового соглашения с Евросоюзом об условиях "развода". Таким образом, сделка о Brexit, достигнутая на саммите ЕС 17 октября, по сути была одобрена британскими парламентариями. За проголосовали 329 членов Палаты общин, против высказались 299 народных избранников. Эта было первое голосование в парламенте, выигранное правительством Джонсона с момента его прихода к власти в июле этого года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Тем не менее уже через несколько минут кабмин потерпел крайне болезненное поражение по ключевому вопросу о сроках рассмотрения билля о Brexit Палатой общин. Правительство отводило всего три дня на то, чтобы парламентарии обсудили и в третьем чтении приняли закон, который будет регулировать предстоящий процесс Brexit. Рассматривать столь важный документ за такое непродолжительное время отказались 322 депутата, тогда как 308 были готовы работать в предложенном Джонсоном графике.
Глава Евросовета Дональд Туск в ответ на это заявил, что будет рекомендовать лидерам 27 стран Евросоюза согласиться на перенос по запросу Лондона на 31 января 2020 года даты выхода Великобритании из состава сообщества. При этом сам Джонсон выступает категорически против отсрочки. Упомянутый же Туском запрос на перенос даты Brexit он направил в Брюссель лишь потому, что это обязал его сделать принятый под давлением оппозиции закон.