Մոսկվան Անկարայի հետ քննարկում Է C-400-ի լրացուցիչ մատակարարումները
Ռուսաստանը եւ Թուրքիան քննարկում են C-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգի լրացուցիչ մատակարարումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հոկտեմբերի 23-ին Սոչիում «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է «ՌոսօբորոնԷքսպորտ»-ի ղեկավար Ալեքսանդր Միխեեւը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում Մոսկվան եւ Անկարան արդեն քննարկում են «օպցիոնը, ֆինանսական մոդելը, մատակարարումների ժամկետները»:
Բացի այդ, ռուս մասնագետները թուրք զինվորականներին սովորեցնում են օգտագործել այն տեխնիկան, որն արդեն մատակարարվել Է, հավելել Է Միխեեւը: «Ուսուցման ծրագրի ավարտից հետո թուրքական կողմը համալիրը կդնի մարտական հերթապահության»,-ասել Է պետական ընկերության ղեկավարը:
Հունիսի վերջին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել Է, որ Թուրքիային C-400-ի մատակարարման պարտավորագիրը նախատեսում Է տեխնոլոգիաների մասնակի փոխանցում:

Москва обсуждает с Анкарой новые поставки С-400
Россия и Турция обсуждают дополнительные поставки систем противовоздушной обороны С-400, сообщил в среду в Сочи "Интерфаксу" глава "Рособоронэкспорта" Александр Михеев.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: По его словам, в настоящее время Москва и Анкара уже обсуждают "опцион, финансовую модель, сроки поставок".
Кроме того, российские специалисты обучают турецких военных с той техникой, которая уже была поставлена, добавил Михеев. "По завершении программы обучения комплекс будет поставлен на боевое дежурство турецкой стороной", - сказал глава госкомпании,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В конце июня пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что контракт на поставку С-400 Турции предусматривает частичную передачу технологий.