«ԱՄՆ-ն չի կատարել իր խոստումները` կապված Սիրիայում հրադադարի հետ». Էրդողան
Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև օրեր առաջ ձեռք բերված 120-ժամյա հրադադարի մասին պայմանավորվածության ժամկետը սպառվել է: Հրադադարը նախատեսված էր քրդերին Սիրիայի հյուսիսում «անվտանգության գոտուց» դուրս բերելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն այս ընթացքում չի կատարել իր խոստումները, փոխանցում է թուրքական NTV հեռուստաալիքը:
«Խոստումները չեն կատարվել, և եթե մենք զիջումների գնանք, ապա ճանապարհ կբացվի ահաբեկչական կազմակերպության համար»,- tert.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Էրդողանը:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ քրդական խմբավորումների դուրսբերման ընթացքում գրանցվել է 42 խախտում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողությունը փաստացի դադարեցված է, և ներկայում կարիք չկա «անվտանգության գոտուց» դուրս նոր գործողություն սկսելու:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիան հայտարարել էր Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողության մեկնարկի մասին, որի արդյունքում երկիրն արդեն հարվածներ է հասցրել սիրիական Թել Աբյադ, Ռաս էլ Այն քաղաքներին ու այլ բնակավայրերի: Նպատակը տարածքը «ՔԱԿ-ի ահաբեկիչներից մաքրելն» է եղել, այնտեղ անվտանգության գոտի ստեղծելն ու 3-4 միլիոն սիրիացի փախստականներին այնտեղ բնակեցնելը:
Հոկտեմբերի 17-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի բանակցությունների արդյունքում Թուրքիան պարտավորվել էր 120 ժամով դադարեցնել իր գործողությունները, որպեսզի քրդական ջոկատները հեռանան 30 կմ-անոց «անվտանգության գոտուց»:

Эрдоган упрекнул США в невыполнении обещания по Сирии
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что США не полностью выполнили обещания по Сирии. По его словам, в этой связи Анкара готова предпринять необходимые меры, передает телеканал NTV.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: Эрдоган напомнил, что в рамках соглашения, достигнутого с США, истек 120-часовой период, предоставленный «Отрядам народной самообороны» (YPG). Глава Турции подчеркнул, что «если мы пойдем на компромисс, то откроем путь для террористов».
17 октября Вашингтон и Анкара договорились о временном прекращении огня в Сирии, чтобы позволить курдам покинуть территории на границе с Турцией.
Предполагалось, что этому будут содействовать США. По словам американского вице-президента Майка Пенса, войска Вашингтона уже работают с курдскими отрядами, помогая их отводу. Однако курды раскритиковали идею создать 30-километровую зону безопасности в Сирии.
9 октября Эрдоган объявил о начале военной операции против курдских формирований на северо-востоке Сирии. ЕС призвал Анкару прекратить вторжение. Президент США Дональд Трамп также заявил, что Вашингтон не одобряет действия Турции и ввел санкции.
Турция считает террористами YPG, входящие в курдские «Сирийские демократические силы» (SDF), из-за их связей с Рабочей партией Курдистана (РПК). С 1984 года РПК ведет вооруженную борьбу за предоставление автономии населенным преимущественно курдами юго-восточным районам Турции.
Курды — этническая группа на Ближнем Востоке, живущая в основном в восточной части Турции (Северный Курдистан), западном Иране (Восточный Курдистан), северном Ираке (Южный Курдистан) и северной Сирии (Западный Курдистан). По разным данным, их численность колеблется от 20 до 40 млн человек в мире.
В Турции проживает около 15 млн курдов, в Ираке — 7 млн, в Иране — 3,5 млн, в Сирии — 1,8 млн. Этнический Курдистан на протяжении длительного исторического периода находится в состоянии нестабильности из-за отсутствия отдельного государства, за создание которого и ведется борьба.