Փոմպեոն հեռախոսազրույց Է անցկացրել Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հետ
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել Է սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանության ուժերի (YPG) դուրսբերումը Սիրիայում թուրքական «Խաղաղության ակունք» գործողության գոտուց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հոկտեմբերի 23-ին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության մի աղբյուր:
«Մեր նախարարը հեռախոսազրույց Է անցկացրել ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոյի հետ: Փոմպեոն հավաստել Է, որ ԱՄՆ-ի ռազմական իշխանությունները մեր ռազմական իշխանություններին գրավոր ծանուցել են «Խաղաղության ակունք» գործողության գոտուց YPG-ի ահաբեկիչների դուրսբերման մասին»,-հայտնել Է գործակալության զրուցակիցը: ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան հոկտեմբերի 17-ին հայտարարել Էին, որ պայմանավորվել են 120 ժամով դադարեցնել Թուրքիայի ռազմական գործողությունը եւ քրդական կազմավորումները դուրս բերել Թուրքիայի եւ Սիրիայի սահմանի 30-կիլոմետրանոց բուֆերային գոտուց, որն Անկարան մտադիր Է վերահսկել ինքնուրույն: Հրադադարի ռեժիմի գործողությունն ավարտվել Է հոկտեմբերի 22-ին Երեւանի ժամանակով ժամը 23:00-ին:

Помпео провел телефонные переговоры с главой МИД Турции
Госсекретарь США Майк Помпео подтвердил по телефону главе МИД Турции Мевлюту Чавушоглу вывод сил самообороны сирийских курдов (YPG) из зоны операции "Источник мира" в Сирии, сообщил РИА Новости источник в турецком внешнеполитическом ведомстве в среду.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: "Наш министр провел телефонную беседу с госсекретарем США Майком Помпео. Помпео подтвердил, что военные власти США письменно уведомили наши военные власти о выводе террористов YPG из зоны операции "Источник мира", - сообщил собеседник агентства,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
США и Турция 17 октября заявили, что договорились о приостановке военной операции Турции на 120 часов и выводе курдских формирований из 30-километровой буферной зоны на границе Турции и Сирии, которую Анкара намерена контролировать самостоятельно. Действие режима прекращения огня закончилось в 22.00 мск во вторник.