Ղրղզստանի ԳԴ-ն քննում է Աթամբաեւին անձեռնմխելիությունից զրկելու օրինականությունը
Ղրղզստանի Գերագույն դատարանի Սահմանադրական պալատը քննում է նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւին անձեռնմխելիությունից զրկելու օրինականությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դատավարությունն անցկացվում է բաց ռեժիմով։ Նիստերի դահլիճում ներկա են լրագրողներ եւ պետության նախկին ղեկավարի կողմնակիցները, փոխանցում է news.am-ը:
Դատավարությունն սկսվելուց անմիջապես հետո իրավաբան Նուրբեկ Տոկտակունովը ինքնաբացարկ հայտարարեց նախագահող դատավոր Կալիբեկ Դույշեեւին։ Պաշտպանի կարծիքով՝ Դույշեեւը կապված է պետության գործող ղեկավարի եղբոր՝ Ասիլբեկ Ժեենբեկովի հետ։ Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ պաշտպանի միջնորդությունը քննարկելու համար։
Ղրղզստանի խորհրդարանը ամռանը զրկել էր Ղրղզստանի նախկին նախագահ Աթամբաեւին անձեռնմխելիությունից եւ մի շարք մեղադրանքներ ներկայացրել նրան։ Պատգամավորները նախկին նախագահին կասկածում են Բիշքեկի ՋԷԿ-ի արդիականացման ժամանակ կոռուպցիայի, քրեական հեղինակության ապօրինի ազատ արձակման, հողերի ապօրինի մասնավորեցման եւ այլ հանցագործությունների մեջ։
Ղրղզստանի հատուկ ծառայությունները օգոստոսի 7-8-ին Աթամբաեւին կալանավորելու գործողություն իրականացրին նրա Քոյ-Թաշ գյուղի տանը, որը 20 կիլոմետր է հեռու մայրաքաղաքից։ Նրանք նախկին նախագահի կողմնակիցների դեմ հատուկ միջոցներ կիրառեցին։ Աթամբաեւի կողմնակիցները պատասխան կրակ բացեցին։ Առաջին օրը չհաջողվեց բռնել նախկին նախագահին։ Աթամբաեւի կողմնակիցներին գերի ընկավ հատուկ ծառայության վեց մարտիկ։ Հաջորդ օրը նրա կողմնակիցների եւ ուժայինների միջեւ բախումները վերսկսվեցին եւ շարունակվեցին մինչեւ առավոտ, չնայած ինքը՝ նախկին նախագահը, հանձնվել էր ուժայիններին։ Հատուկ գործողության հետեւանքով, առողջապահության նախարարության տվյալներով, տուժել է 136 մարդ։ Մեկ հատուկջոկատային զոհվել է։
Ղրղզստանի ամենախոշոր խորհրդարանական կուսակցության՝ սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Աթամբաեւը իշխանությունն իր հաջորդին եւ մերձավոր զինակցին՝ Սոորոնբայ Ժեենբեկովին հանձնեց 2017 թվականին նախագահական ընտրությունների արդյունքում։ Բայց շուտով նախկին նախագահի թիմի անդամների դեմ հարուցվեցին քրեական գործեր։ Ինքը՝ Աթամբաեւը, զրկվեց նախկին նախագահի կարգավիճակից եւ մեղադրվեց ծանր եւ հատկապես ծանր հանցագործությունների մեջ։ Պետության նախկին ղեկավարը քանիցս հայտարարել է, որ բոլոր մեղադրանքներն իր եւ իր կողմնակիցների հասցեին քաղաքականացված են։

ВС Киргизии рассматривает законность лишения Атамбаева неприкосновенности
Конституционная палата Верховного суда Киргизии рассматривает законность лишения экс-президента Алмазбека Атамбаева неприкосновенности, передает в среду корреспондент РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: Судебный процесс проходит в открытом режиме. В зале заседаний присутствуют журналисты и сторонники экс-главы государства.
Сразу после начала процесса юрист Нурбек Токтакунов заявил отвод председательствующему судье Калыбеку Дуйшееву. По мнению защитника, Дуйшеев связан с братом действующего главы государства Асылбеком Жээнбековым. Суд удалился в совещательную комнату для рассмотрения ходатайства защитника.
Парламент Киргизии летом решил неприкосновенности экс-президента Киргизии Атамбаева и выдвинул ряд обвинений в его адрес. Депутаты подозревают экс-президента в коррупции при модернизации ТЭЦ Бишкека, незаконном освобождении криминального авторитета, незаконной трансформации земель и других преступлениях.
Спецслужбы Киргизии 7-8 августа провели операцию по задержанию Атамбаева в его резиденции в селе Кой-Таш в 20 километрах от столицы. Они применили против сторонников бывшего лидера спецсредства. Сторонники Атамбаева открыли ответный огонь. В первый день задержать экс-президента не удалось. В плен к сторонникам Атамбаева попали шесть бойцов спецназа. На следующий день столкновения сторонников и силовиков возобновились и продолжались до утра, несмотря на то, что сам экс-президент сдался силовикам. В результате спецоперации, по данным Минздрава, пострадали 136 человек. Один спецназовец погиб.
Лидер крупнейшей парламентской партии социал-демократов Киргизии Атамбаев передал власть своему преемнику и ближайшему соратнику Сооронбаю Жээнбекову в 2017 в результате президентских выборов. Однако вскоре после этого на членов команды экс-президента были возбуждены уголовные дела. Сам Атамбаев был лишен статуса экс-президента и обвинен в совершении тяжких и особо тяжких преступлений. Бывший глава государства неоднократно заявлял, что все обвинения в его адрес и адрес его сподвижников носят политический характер.